כל מה שחשוב ויפה
צילום: מיכה קירשנר

אמת דיברתי: תערוכה מעבודות מיכה קירשנר בויצו חיפה

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״אמת דיברתי״ שתיפתח ב־22.2 בויצו חיפה תציג עבודות אמנות וצילומי עיתונות מתקופות שונות בקריירה המפוארת של מיכה קירשנר, שמת במפתיע בספטמבר 2017. אוצרת: חנה שביב

במרכז האקדמי ויצו חיפה תיפתח ב־22.2 תערוכה רחבת היקף מעבודותיו של הצלם מיכה קירשנר ז״ל, מבכירי הצלמים בארץ שנפטר בפתאומיות בספטמבר האחרון. התערוכה ״אמת דיברתי״ תתפרש בחללי התצוגה של שתי הגלריות בבניין האקדמיה. התערוכה משלבת עבודות אישיות שיצר קירשנר לאורך כל השנים ומראה אותן ללא היררכיה מול עבודותיו העיתונאיות.

פרופ׳ מיכה קירשנר עמד בראש המחלקה לצילום של המרכז האקדמי ויצו חיפה שנים רבות והעמיד דור של צלמים ויוצרים פורצי דרך. לאחר שהשתלב בעבודה בעיתון ״מוניטין״ בעריכתו של אדם ברוך, הפך מיכה לצלם העיתונות המשפיע ביותר בארץ. בסגנון הנאו־דוקומנטריסטי שבו עבד ויצר הביא ארצה את צילום העיתונאות כפרשנות אישית.

מיכה קירשנר. דיוקן עצמי

חנה שביב , אוצרת התערוכה: ״אנו רגילים לחשוב על מיכה קירשנר כצלם עיתונות,  המתעד את רוח התקופה בצילומי הפורטרטים המרהיבים שלו. תערוכה זו עניינה הוא כיצד עבודותיו האישיות והאמנותיות של מיכה כצלם יוצר, השפיעו על עבודתו העיתונאית. בתערוכת הגמר שלו, בלימודי הצילום בניו יורק, ב School of Visual Art  מיכה הציג עבודות אישיות בלבד. עבודות אלו, המשולבות בתערוכה, מראות את רגישויותיו ונושאי עבודתו כאמן, רגישויות אותן נמצא גם בעבודתו העיתונאית. הנושאים החוזרים ונשנים בין עבודותיו האישיות ועבודתו המקצועית הם המבט (מבטים מוסטים, עיניים עצומות, עיניים מכוסות, עיניים חלולות, עיניים מושחרות), המוות והפגיעה הגופנית. יופי ומוסר, דימויים של גבריות ונשיות, מגדר, פגיעות  ועוד״.

יותם קירשנר 2005. צילום: מיכה קירשנר

צופית קירשנר 2005. צילום: מיכה קירשנר

עמית זולר, ראש המחלקה לצילום: ״מיכה נעלם ב־11 בספטמבר 2017, בעיצומן של ההכנות לשנת הלימודים הבאה. בלעה אותו האדמה. את מיכה הכרתי ב־1996, עת התחלנו שנינו את עבודתנו, הוא כראש המחלקה לצילום ואני כמרצה במרכז האקדמי ויצו חיפה. איש של אנשים הוא היה, נגע בכולם, בסטודנטים, במרצים ובמצולמים שלו. נראה שאמפטיה עמדה שם, עוד לפני שהחזיק מצלמה. היכולת לראות אל תוכו של בן השיח במהירות ובדיוק עם ובלי מצלמה בידו לא היתה סתם יכולת הכלה, לא, לא, מיכה לא נשאר חייב. לחוש את הניצב ממול ולהשתמש בתחושות אלו כבחומר גלם לשיחה או ליצירה, זה היה כל הקסם.

״מיכה אדם מורכב, עולם עבודותיו מורכב ואינו נוגע רק בסלבריטאים, פוליטיקאים ועסקנים, כפי שניתן לחשוב מהשתקפות עבודותיו בעיתונות. דת, גזע ומין או במילים בנות זמננו, סוגיות של ג׳נדר, תהליכי הדתה וקולוניאליזם תרבותי, מילאו את עבודותיו בהקשר האנשים אותם הוא הכיר מתוך הישראליאנה, בהקשר משפחתי ובהקשר אישי. התלבטויות ההגדרה העצמית נשזרות בתערוכה ובדרך בה חינך מיכה דורות של סטודנטים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden