כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו

לכבוד יום ההולדת ה־13 (!) של פורטפוליו - שהתקיים בחודש ינואר - החלטנו שמגיעה לנו מתנה שווה במיוחד: אתר חדש. ואם כבר אתר חדש אז גם כתובת חדשה: prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

כריסטיאן מרקליי, מתוך ״השעון״ 2010, צילומים באדיבות האמן

השעון הקולנועי של כריסטיאן מרקליי במוזיאון תל אביב

פורטפוליו Promotion: ״השעון״, יצירת המופת של כריסטיאן מרקליי, תוצג במוזיאון תל אביב החל מ־20.2. מפגן קולנועי מרהיב השוזר אלפי קטעי סרטים לרצף בן 24 שעות המוקרן על מסך בזמן אמת. אוצרת: סוזן לנדאו

״השעון״, יצירת המופת של האמן כריסטיאן מרקליי, תוצג במוזיאון תל אביב החל מ־20.2, אוצרת סוזן לנדאו, מנכ״לית המוזיאון. השעון הוא מפגן קולנועי מרהיב השוזר אלפי קטעי סרטים – שבכל אחד מהם מוצג הזמן באמצעות שעונים, דיאלוגים ואזכורים שונים – ליצירת מונטאז׳ בן 24 שעות המוקרן על מסך בזמן אמת.

היצירה מתפקדת למעשה כשעון ענק המסונכרן לזמן אמת במקום שבו הוא מוצג, בכל פעם מחדש במקום אחר ברחבי העולם. כך, בתל אביב ההקרנה מסונכרנת עם הזמן המקומי והחל מספטמבר 2018 הוא יוצג בטייט מודרן בלונדון, בהתאמה לזמן לונדון. היצירה מעלה מתח בין הזמן הקולנועי לבין הזמן הממשי, מעצימה את חוויית הצפייה ומאתגרת את גבולות התצוגה במוזיאון.

״השעון״, שנוצר בשנת 2010, מורכב מקטעי סרטים מהיסטוריה עשירה של מאה שנות קולנוע וטלוויזיה: אוסף של סצנות מסרטים קנוניים, מוכרים ומוכרים פחות, דרמות רומנטיות, סרטי מתח, מערבונים, מדע בדיוני ועוד. מיוצגים בו ז׳אנרים, תקופות ומקומות שונים, הערוכים ביחד לזמן אמת שבו השעות והדקות המוזכרות על המסך מרכיבות יממה.

״השעון״ מפרק את הסצנות המוצגות בו מהנרטיב המקורי שלהן, ומעניק להן הקשר חדש, שבו הזמן הוא הגיבור הראשי. כל קליפ ביצירה מציג שעון או מזכיר את השעה ביום בדיאלוג או בהתייחסות ויזואלית. כוכבי הקולנוע מוצגים בשלבים שונים בקריירה שלהם, באופן המייצג את סחרחרת הזמן החולף וארעיות החיים. התפיסה האנושית שלנו את מושג הזמן נבחנת על ידי יצירה נטולת התחלה וסוף. השעון ממחיש כמה זמן אנו מבלים בצפייה במסכים: מול הטלוויזיה, המחשב ובטלפונים הניידים. בעוד אנו צופים בו, אנו צופים גם בזמן חיינו האוזל.

כריסטיאן מרקליי נולד בקליפורניה ב־1955 וגדל בג׳נבה, שוויץ, שם למד בבית הספר לאמנות חזותית אקול סופריור. מאוחר יותר עבר לבוסטון וסיים את לימודיו בבית הספר לאמנות של מסצ׳וסטס. טכניקת הקולאז׳ משמשת אותו מאז סוף שנות ה־70 של המאה ה-20, תקופה בה היה חלוץ בתחום התיקלוט ושילב מוזיקה והקלטות, לפני שהחל להתנסות בטכניקות של פיסול, צילום ומיצג. יצירות הווידאו שלו הן לרוב אסמבלאז׳ אודיו־ויזואלי של קטעי סרטים, המייצר קומפוזיציות וחיבורים מקוריים מקטעים מוכרים בתרבות הקולנוע, שהוא מעניק להם הקשרים חדשים.

השעון יהיה זמין לצפייה למבקרים בשעות הפעילות של המוזיאון (ל־60 מבקרים בכל פעם) ללא הגבלת זמן.

הקרנות מלאות של ״השעון״ במהלך 24 שעות רצופות במוזיאון : 22.3.18 / 26.4.18 / 10.5.18

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden