כל מה שחשוב ויפה
טליה ימיני. צילום: טל ניסים

הרשימה המשותפת // 8 בפברואר 2018

טלי נבון במוזיאון פתח תקוה; טליה ימיני בגלריה בגליל באקדמית גליל מערבי; איתן אלוא ושהם סמית בסיפור פשוט

טלי נבון. צילום: אלעד שריג

הארכיון של טלי נבון / מוזיאון פתח תקוה

בשבת (10.2) בשעה 12:00 יתקיים שיח גלריה והשקת קטלוג בתערוכת היחיד של טלי נבון במוזיאון פתח תקוה, ״ארכיון של הרגע: טלי נבון בעקבות רישומים של זאב תשבי״, שאצרה אירנה גורדון. נבון צללה לאוסף של מוזיאון פתח תקוה ופגשה שם את עבודותיו של זאב תשבי, אמן שהלך לעולמו בשנת 1953 בגיל 37.  בעבודות משלה היא מנהלת דיאלוג עדין עם עבודותיו ומתייחסת לרישום כמדיום וכפעולה המעניקה משמעות וקושרת את העבר להווה.

נבון חושפת את רישומיו של תשבי, שעיקרם דיוקנאות אינטימיים ועיסוקי היומיום של החיילים שעִימם שירת במלחמת העולם השנייה. מנגד, יצירות הרישום שלה־עצמה עוסקות באינטימיות שנוצרת במפגש בין הניסיון ללכוד פיסת מציאות לבין החיפוש אחר מהות הקו, המקצב של היד הרושמת והמגע עם המצע – נייר, עץ, זכוכית ועבודת וידיאו. חלק מהרישומים היא מציבה בתוך מגירות ארוכות, כמו בשידת קטלוג ארכיונית.  כך היא משלבת בין סיפורה שלה לסיפורו של תשבי, בין מציאות ודמיון ויוצרת סביבה שקוראת להתכנסות פנימית, הקשבה והרמוניה, שבכוחן להביא את האנושות למקומות טובים יותר.

חגית פלג רותם

טליה ימיני. צילום: טל ניסים

טליה ימיני על מים סוערים / גלריה בגליל

מחר (9.2) בשעה 11:00 תיפתח התערוכה To Ride it Out של טליה ימיני בגלריה בגליל – ביה״ס לניהול ע״ש סר הארי סולומון, במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו. התערוכה שאצרה הגר בריל, אוצרת הגלריה, שואלת את שמה ממושג בעולם הימאות המתייחס למצב של סופה המטלטלת את הספינה על פני הים הסוער, ופירושו לנקוט את כל הצעדים הנדרשים על מנת לצאת בשלום מהסערה.

ימיני רואה בים מטאפורה עמוקה לקיום האנושי: סערות, גלים וסכנות בלתי צפויות, אך גם שיט על מים שקטים, תגליות חדשות או עגינה בחוף, משולים כולם לתחנות ולאירועים בחיי האדם. חוסר היכולת לצפות את הבאות, אירועים אקראיים והצורך להתמודד עם משברים, מתורגמים בעבודותיה למעין סביבות צפות, רעועות ובלתי יציבות, הנוף בחלל הגלריה דורש מן מהצופים לנווט בתוכו, לבחור להם מסלול ולקבל החלטות על דרך תנועתם במרחב.

בפתיחה יתקיים שיח גלריה בשעה 12:00 עם האוצרת והאמנית בליווי הרצאה של ד״ר נדב קשטן, ראש החוג ללימודי שימור באקדמית גליל מערבי.

חגית פלג רותם

שמלות כלות, איור איתן אלוא, סיפור שהם סמיט

שמלות עד כלות / איתן אלוא ב״סיפור פשוט״

בחנות הספרים סיפור פשוט בנווה צדק תתקיים ביום שישי (9.2) בשעה 12:00 השקת הספר שמלות כלות, שאייר ועיצב איתן אלוא לפי סיפור מאת שהם סמיט. שמלות כלות היא אגדה פוסט־מודרנית, גרוטסקית וחסרת בלמים, על כלה חסרת ביטחון שבעצת מגדת עתידות קבעה מועד לחתונתה לפני שמצאה חתן. הסיפור מתרחש לאורך שתי יממות רצופות אירועים של אהבה וקנאה, תקווה ואכזבה, כשטירוף, חופש, שמחה, הומור, אכזריות ואירוניה מתרגשים בו בערבוביה. בצבעוניות עזה, בגופן ידני, קצבי ואקספרסיבי, ועל פני עמודים המעוצבים כקונצרטינה דו צדדית (צד אחד לכל יממה), המחיז אלוא את הסיפור, ועיצוב את התפאורה ואת הדמויות שנעות במעין מירוץ מטורף אל מול שעון חול, שהזמן בו אוזל מהר מידי – עד לרגעי הסיום המפתיע.

הספר הודפס במהדורה מוגבלת של 1,000 עותקים שכולם נכרכו והודבקו בעבודת יד, והוא רואה אור בסיוע מועצת הפיס לתרבות ולאמנות. אלוא הציג לראשונה את גירסתו המאוירת לסיפור בעבודת תלת־ממד, שנפרשה על גבי חמישה מטרים במסגרת התערוכה ״חילופי דברים״ (שבוע האיור 2016, גלריה בנימין) של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. ״שמלות כלות״ אף זכה במדליית כסף בתחרות השנתית היוקרתית של איגוד המאיירים האמריקאי, בקטגוריית הפורמט המיוחד, בזכות הקריאה החזותית המסעירה שמציע אלוא, המחברת יחד בווירטואוזיות דימוי מאוייר עם טיפוגרפיה שהיא חלק בלתי נפרד מכתב היד האיורי שלו.

יובל סער

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden