כל מה שחשוב ויפה
דריס ואן נוטן. צילומים: יח״צ

הדשא של השכן: קיץ 2018 של פקטורי 54

בעוד שהאופנה הישראלית מחשבת מסלול מחדש, רשת פקטורי 54 ממשיכה להגדיל את היצע מותגי היוקרה המיובאים. קולקציית הנשים מסמלת את חזרת הצבעים העזים והפריטים המחויטים למלתחה, בזמן שהגברים מקבלים העונה את המעצב הבלגי דריס ואן נוטן

בשנים עברו כבר ממזמן היו אמורות להיות מושקות בארץ קולקציות הקיץ של מותגי האופנה המקומיים בתצוגות אופנה מתוקשרות, אבל לאור דבריו של יו״ר קסטרו גבי רוטר בשבוע שעבר – ״אנו חווים עכשיו תקופה של ביקושים נמוכים […]. היה חודש דצמבר מחורבן למדי, חלש ביותר […] ינואר גם לא היה כוכב גדול, וגם פברואר התחיל חלש״ – אפשר לנחש מדוע הזמנות לאירועים גדולים בינתיים מבוששות להגיע.

בפקטורי 54, לעומת זאת, משדרים עניינים (כמעט) כרגיל. אמנם העונה לא התקיימה תצוגה כבעונה הקודמת, אבל יבואנית אופנת היוקרה הבולטת בארץ, עם פורטפוליו המונה עשרות מותגים, חנכה את קולקציית הקיץ החדשה בפרזנטציה נרחבת, שהתקיימה הבוקר (ראשון) בתל אביב. הקומה העליונה בהרצל 16, שהוא בניין המעלית הראשון בתל אביב (וגם האכסניה החדשה של בית הקפה האיקוני רוטשילד 12 ז״ל), הייתה חלל הולם לאירוע, בהתחשב באובססיית הרטרו שפושה כעת על עולם האופנה.

פקטורי 54. צילומים: דפי חגי

דגש מיוחד, הן מבחינה סגנונית והן מבחינה כמותית, קיבלה הפעם קולקציית הנשים. זו התאפיינה בצבעים עזים למדי, ודגש גדול על צלליות מחויטות יותר וספורטיביות פחות. כך למשל, הוצגו פריטים של בית האופנה הבריטי ברברי, שאופיינו בנגיעות של גוונים ניאוניים ומחשמלים, או מערכות לבוש מתואמות של ויקטוריה בקהאם, שכללו בין היתר כתומים וכחולים בוהקים. בלטו מאוד גם פריטים קונספטואליים של המעצב האמריקאי ג׳וזף אלטוזארה, שמשלב בין עיצובים מחויטים לבין משחקי רבידה חופשיים או פריטים מחויטים בהשראת קלאסיקות אמריקאיות של בית האופנה קלווין קליין. מנגד, המותג האיטלקי מארני, הוסיף לסקאלת הצבע העונתית, כמו במקרה של מעיל ארוך ודק, העשוי מעין אריג טלאים המגלה תרכובת פרחונית ואביבית.

בכל הקשור לאביזרים, קל לראות כי שתי המגמות הבולטות בקטגוריית התיקים נוכחות בבחירת הקניינים. מצד אחד, ומתוקף העובדה שהעולם כעת מאורגן באמצעות טלפונים סלולריים, ניכר מעבר לתיקים קטנים יותר, כמו תיק עור הפוך בצבע בז׳ של המותג הספרדי Loewe, שגדילי ענק שמשתלשלים ממנו עומדים בניגוד גמור לקוטנו היחסי. מצד שני, ניכרים גם תיקי סל גדולים יחסית, שיכולים לשמש לנסיעה קצרה ושאפשר לזרוק לתוכם הכול (כמו גם את התיק הקטן בעת הצורך). תיקים בינוניים, אגב, הולכים ונעשים מיותרים למדי.

דריס ואן נוטן. צילום: יח״צ

קולקציית הגברים אמנם צנועה יותר בהיקפה, ומתמקדת בעיקר בלבוש יום, אך היא מקבלת העונה שחקן חיזוק. כפי שנחשף לראשונה בפורטפוליו, קו הגברים של המעצב הבלגי דריס ואן נוטן מצטרף אל פקטורי 54. כצפוי, קנייני הרשת התמקדו בפריטים הלבישים יותר בקולקציה, שיש בה זווית המזכירה מעט את שנות ה־70 של המאה ה־20, ובין היתר חולצה מכופתרת צבאית בצבע קרם (כולל כותפות וכיסים קדמיים בולטים), ז׳קט בומבר קליל בטקסטורת קמופלאז׳ המשלבת דוגמאות של מעין פרחים מופשטים או חולצת טי מרווחת המורכבת מעין פסיפס של טלאים מלבניים בגוונים שונים. תוספת אקסצנטרית מספק דגם של תיק עור המורכב למעשה משני תאים נפרדים, שבענידתו מזכיר במידת מה חגורת הצלב לתחמושת. 

רפוזי. צילום יח״צ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden