כל מה שחשוב ויפה
מתוך תערוכת האוסף. צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל

דן הנדל עוזב את תפקיד אוצר העיצוב והאדריכלות של מוזיאון ישראל

פורטפוליו News: לאחר שלוש תערוכות ושנה וחצי בתפקיד, דן הנדל, אוצר העיצוב והאדריכלות של מוזיאון ישראל, עוזב את התפקיד עקב חילוקי דעות יצירתיים

אוצר העיצוב והאדריכלות של מוזיאון ישראל, דן הנדל, עוזב את מוזיאון ישראל. הנדל נכנס לתפקיד לאחר ארבע שנים שבהן התפקיד לא אויש. קדמו לו אלכס וורד שכיהן כאוצר בין השנים 1999-2012, ואיזיקה גאון, שהקים את המחלקה בשנת 1973 ועמד בראשה למעלה משני עשורים.

הנדל, יליד 1978, אדריכל ומורה במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, סיים בשנה שעברה את עבודת הדוקטורט שלו בפקולטה לאדריכלות בטכניון, ובחודש שעבר החל לפרסם טור ביקורת אדריכלית במוסף גלריה שישי של עיתון הארץ. הוא נימק את עזיבתו בכך ש״אחרי תקופה אינטנסיבית ומעניינת במחלקה לעיצוב וארכיטקטורה החלטתי לעזוב את תפקידי במוזיאון ישראל עקב חילוקי דעות יצירתיים והרצון להיות קרוב יותר למשפחתי המתרחבת. העבודה במוזיאון כללה אתגרים מקצועיים רבים ברמת אוצרות תערוכה ופיתוח האוסף, ואני שמח על ההזדמנות שניתנה לי לעסוק לעומק בנושאים אלו. אני מאחל בהצלחה למחלקה ומצפה לראות את התפתחותה בהמשך״.

דן הנדל. צילום: Amanda Kirkpatrick

מאז שנכנס לתפקיד אצר הנדל במוזיאון שלוש תערוכות, האחרונה שבהן ״ירושלים של פרטים״, שעסקה במוטיבים העיצוביים הנסתרים מהעין בבתי העיר וברחובותיה. התערוכה התבססה על מחקרו רב־השנים של האדריכל דוד קרויאנקר, שראה אור בספר ״ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים — שפת עיצוב רב־תרבותית״. בחודש יוני בשנה שעברה נפתחו שתי תערוכות שאצר במוזיאון: ״סימני דרך: 60 שנות עיצוב של דן ריזינגר״, שסיפקה מבט אל עומק תהליך היצירה של המעצב, חתן פרס ישראל לעיצוב; ו״סדר חדש באוסף״, שחשפה למבקרים את אוסף העיצוב של המוזיאון, בחנה ממה מורכב האוסף וכיצד הוא נבנה במשך השנים.

בסוף מרץ אמורה להיפתח תערוכה שתציג עבודות חדשות באוסף העיצוב של המוזיאון, שמתייחסים לשאלת גבולות השליטה של המעצב בתהליך הייצור ולכוחו לפעול במצב של אי ודאות. בסוף 2018 מתוכננת להיפתח תערוכה מקיפה על הארכיטקטורה של צה״ל, שתדגיש את השפעתו של הצבא על עיצוב המרחב הישראלי ותקשור את העבר העשיר של תכנון ובניה במערכת הצבאית עם תהליכים עכשוויים ועתידיים שממשיכים להשפיע ולשנות את ישראל.

ממוזיאון ישראל נמסר: ״בעקבות פערים תפישתיים ורצונו של דן הנדל להתפנות למשפחתו המתרחבת, קיבל המוזיאון את התפטרותו. אנו מודים לדן על עבודתו ומאחלים לו בהצלחה גם בהמשך״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden