כל מה שחשוב ויפה
שירה גפשטיין מושקוביץ בתערוכה שדי(י)ם ובקבוקים. צילומים מ״ל

הרשימה המשותפת // 8 במרץ 2018

הנקה בראי האמנות בבית נעמת; טלי בלומנאו בגלריה פריסקופ; המחלקה לצילום בצלאל במוזיאון הטבע בירושלים; אלעד קופלר וציבי גבע במוזיאון נחום גוטמן

השד והבקבוק בבית נעמת

התערוכה ״שדי(י)ם ובקבוקים״, שאצרה נורית טל טנא ומוצגת בבית נעמת בבבלי מקבצת עבודות נשים אמניות, העוסקות בסוגיית ההנקה, היחס לשדיים ולגוף הנשי כמושא התבוננות, תשוקה, לידה, הזנה; האופן בו משתלב הקשר הראשוני בין אם לילדיה באמנות של האם היוצרת, ועד לשאלות חברתיות על האוטונומיה הנשית וההכפפה החברתית של נשים לקוד התנהגות ונראות. שירה גפשטיין מושקוביץ, נועה צדקה, שרי גולן, יעל שחר, מיטל בר נתן, שירה ריכטר ועוד רבות וטובות, משתתפות בתערוכה שנפתחה לרגל יום האישה הבין לאומי.

נועה צדקה

ראלי סמית ואסנת יפה צימרמן

בעשורים האחרונים נושא ההנקה ותחליפי חלב הפך לדיון ציבורי סוער. מחד יש נטייה לצדד ולעודד הנקה אימהית אם בשל המודעות ההולכת וגוברת לעניין בריאות ותזונה וכן הרצון ל״שוב לטבע״, כאשר מאידך התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת כיום אספקת תחליפי חלב איכותיים לתזונת התינוק, ובכך מתאפשר לאם חופש בחירה בנושא. לכאורה יש מודעות לזכות הבחירה הפרטית של נשים, אך מניתוח ופיענוח דימויים ויזואליים ותפיסות חברתיות ותרבותית, ניתן לגלות כי למעשה הנקה אינה בחירה חופשית, אלא אידיאולוגיה חברתית, פוליטית וכלכלית. ככזו, היא מטילה אחריות פרטית וציבורית על שכמן של אימהות, הנדרשות לענות לחוקי הטבע למען בריאות ילדיהן, גם אם הדבר מביא לעיתים דריסת מאווייהן וצרכיהן שלהן.

שיח גלריה יתקיים ב־15.3 בהשתתפות האוצרת והאמניות המציגות, והרצאות של ד״ר גל ונטורה: ״פואטיקה ופוליטיקה בהנקה״, ונועה צדקה: ״חיים שמצלמה נדבקה אליהם״. שיח גלריה נוסף ב־24.3 עם הרצאתה של שירה ריכטר: ״כלכלה והנקה״.

חגית פלג רותם

טלי בלומנאו, מזיגה. צילום מ״ל

מזיגה בפריסקופ

״מזיגה״, תערוכה היחיד של טלי בלומנאו, תיפתח היום (9.3) בגלריה פריסקופ בתל אביב (אוצרת: ענת גטניו). תנועות של מְזִיגָה, העברה בין אוביקט לאוביקט, של מסירה והכלה, נתינה וקבלה, הן שדה התוכן העומד בבסיסה של התערוכה הנעה על הגבול שבין עיצוב ואמנות. שני גופי עבודות שונים במהותם, בגודלם ובחומריותם מוצגים בתערוכה. הראשון – מקבץ של פסלים ותבליטים עשויים מצנרת ניקוז תעשייתית תת־קרקעית שחורה. השני – אוביקטים מפוסלים ומעוצבים בעלי מראה תכשיטי, מעודן ושקוף. העבודות מונחות בצפיפות זו לצד זו ויוצרות מעין מעבדה אלכימית, המורכבת משילוב שבין חפצים מן המוכן (רדי מייד) לבין מלאכת כפיים עשירה.

יובל סער

גבריאלה גליזר מתוך נשל

בצלאל במוזיאון הטבע

במוזיאון הטבע בירושלים נפתחה השבוע התערוכה הקבוצתית ״נשל״ של המחלקה לצילום בבצלאל (הנחיה: גוסטבו סגורסקי), במסגרת אירועי ״ארמניה בירושלים״. 3,000 ארמנים חיים כיום בירושלים, רובם צאצאים ממשפחות שנאלצו לברוח ממה שמכונה כרצח העם הראשון של המאה ה־20 בידי האוטומנים. טבח זה היווה הראשון מסוגו שתועד על ידי צילום. במהלך החודשים שקדמו לתערוכה, הסטודנטים למדו והתעמקו במסמכים צילומיים של מקרים היסטוריים שונים. בתערוכה מוצגים עבודות וידאו, סטילס, סאונד ומיצבים שמשתלבים בתערוכת הקבע של המוזיאון ועוסקים ברקע ההיסטורי של המבנה ובסוגיות חברתיות ופוליטיות כמו זיכרון משותף, שימור והסתרה.

יובל סער

__אלעד קופלר במוזיאון נחום גוטמן. צילום: יובל חי

עונג ואימה במוזיאון נחום גוטמן

במוזיאון נחום גוטמן יתקיים בשבת (10.3 בשעה 11:00) שיח גלריה בתערוכת היחיד של אלעד קופלר ״עונג ואימה״, בהשתתפות האמן הבכיר ציבי גבע. קופלר מציג עבודות חדשות ווירטואוזיות על משטחי בד גדולים. הוא פותח בציוריו פתחים, חלונות ושערים שדרכם אפשר להביט אל לב הציור שלו, אל מקומות קשים,  מסוכנים וטראומטיים. בעומק הציוריות והצבעוניות העולצת של קופלר שוכנת אימה חשכה, שבלעדיה אין להבין את ציוריו. פתחים כאלה מפוזרים בכל ציוריו ומתכנסים בבהירות סביב נושאים כ״בית״, ״עץ״ ו״חלון״, ונושאים אחרים שחוזרים בהם בעקביות.

חגית פלג רותם

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden