כל מה שחשוב ויפה
רון ארד בגלריה גורדון. צילום: אסא ברונו

הרשימה המשותפת // 15 במרץ 2018

רון ארד בגלריה גורדון; פסטיבל אפוס במוזיאון תל אביב; כנס העיצוב דמו־דיזיין במכון טכנולוגי חולון; יונתן לוי ברויאל ביץ׳ תל אביב

רון ארד בגלריה גורדון – לראשונה בארץ

ביום חמישי הבא 22.3 תיפתח בגלריה גורדון ברחוב הפלך תערוכת היחיד הראשונה של רון ארד בגלריה בישראל: ״הכל וכלום״. ארד, ארכיטקט, אמן והמעצב הישראלי המצליח ביותר בעולם, יוצר מיצב מרהיב וגדול ממדים במיוחד עבור חלל הגלריה, המהלך על התפר שבין אמנות לעיצוב. את השפה האמנותית של ארד לא ניתן לכפוף להגדרות, והיא מוגדרת אולי רק ע״י הריבוי האינהרנטי שבה – היא מסרבת להיכפף לקריטריון אחד של אמנות גבוהה, עיצוב תעשייתי, או אדריכלות, אלא פורצת את גבולות כל ההגדרות הללו. בתערוכה יציג ארד עבודות קיר מסדרת הפרחים המיובשים (פיאט 500), רהיטים נדירים מתקופות שונונת בקריירה המפוארת – שטרם נראו כאן, ושלל יצירות One Off (מושג שהוא עצמו טבע לפני כמה עשורים).

חגית פלג רותם

רון ארד, 1989 ,Rolling Volume

קולות של כסף, פסטיבל אפוס

ביל ויולה, פסטיבל אפוס  (צילומים מ״ל)

פסטיבל אפוס במוזיאון

אפוס – הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות, מתקיים במוזיאון תל אביב לאורך כל סוף השבוע 15־17 במרץ. למעלה מ־50 סרטים חדשים מהארץ ומכל רחבי העולם, מוקרנים בהקרנות בכורה בישראל. הפסטיבל בניהולה האמנותי של מיקי לרון, מתקיים זו השנה התשיעית, ומביא סרטים נדירים העוסקים במוסיקה, מחול, תיאטרון, קולנוע, ספרות ושירה, אמנות פלסטית, עיצוב מכוניות, עיצוב אופנה, אדריכלות ועוד.

בין אלה הצצה אל תוך מוחו של גדול אמני הווידאו, ביל ויולה, ועל יוזף בויס – האמן שבנה לעצמו מיתולוגיה; סרטים על הסופרת מרגרט אטווד, מחברת ״סיפורה של שפחה״; על מעצב האופנה היפני יוז׳י ימאמוטו ועל אדריכלות העתיד בברלין ובאיסטנבול. סרט הפתיחה של הפסטיבל, ״גבולות פרוצים״, עסק בעולם המסחר המטורף של האמנות  העכשווית. עוד בין הסרטים המסקרנים בפסטיבל: על כפר שלם באיטליה שהוא להקת תיאטרון; על עיצוב איטלקי של מכוניות מהחלומות; על אמניות מורדות ופורצות דרך; על המייקינג אוף של ״מטריות שרבורג״ ועוד רבים ומרתקים במיוחד. כרטיסי הכניסה לסרטי הפסטיבל כוללים ביקור במוזיאון.

חגית פלג רותם

רוני אדרי, מעצבים להצלת העולם

עיצוב אוטונומי, עיצוב מגוייס – במכון הטכנולוגי חולון

הכנס השנתי של הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון יתקיים ביום ג׳ 20.3 תחת הכותרת ״Demo-Design: עיצוב אוטונומי, עיצוב מגוייס״. במשטרים דמוקרטיים חירות היצירה של המעצבים נתפסת כקריטריון משמעותי, ולמרות זאת במקרים רבים המעצבים משמשים כ״כלי״ להוציא לפועל מחשבות ורצונות של אחרים. בעולם העיצוב מתקיימת מערכת יחסים מרתקת בין המעצב לבין הגופים שלהם הוא מעניק שירותים, ובמרחב שנוצר ביניהם מתפתחות גישות שונות. דרגת האוטונומיה של המעצב וטיבם של קשרי הגומלין האלו יעמדו במרכז הכנס השנתי של הפקולטה לעיצוב. הכנס מבקש לעורר דיון ביחס לתפיסת הדמוקרטיה בתהליכי עיצוב ולבחון סוגיות מורכבות בשדות העיצוב, האמנות, האדריכלות, הצילום וכל היבט אחר של יצירה. בין המשתתפים: פרופ׳ קן נה, דקאן בית הספר לעיצוב בסיאול, ובעברו מעצב מוביל ביונדאי; פרופ׳ מאריוס מרקו־לאפאדט, המשמש כרקטור של בית ספר לעיצוב מוביל בבוקרשט שברומניה. את הכנס ארגנו עדי קרליץ ופרופ׳ דנה אריאלי מהפקולטה לעיצוב, וישתתפו בו בין השאר מיה דבש, האוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב חולון; היוצרת הרב־תחומית רננה רז;  המעצב הגרפי וחוקר המותגים עודד בן יהודה; והמעצב רוני אדרי.

יובל סער

יונתן לוי

יונתן לוי (צילומים מ״ל)

יונתן לוי מציג פרובוקציה במלון רויאל ביץ׳

בעיצומם של ימי metoo# הסוערים, יונתן לוי בודק גבולות, חוקר סוגיות של יחסים, מגדר וכוח. לוי יציג בסוף השבוע הבא (22־24 במרץ) את ״הדבר עצמו״ – עבודת וידאו חדשה, במסגרת תערוכת פופ־אפ ״סוויטה 511״, במלון רויאל ביץ׳ בתל אביב. התערוכה היא חלק מהפעילות האמנותית של המלון, אותה אוצר שרון תובל. העבודה ״הדבר עצמו״ צולמה במהלך לילה שלם בסוויטה 511 במלון, יחד עם עופרי זוסמן, אישה צעירה שחלקה עם לוי מחשבות על החיים, ציפיות, הצלחות, אכזבות, פחדים וחוויות, הקושרים את שניהם למעמדם החברתי, בישראל של ימינו. העבודה מציבה את הצופים בפני פרובוקציה ותחושת מציצנות.

הנרטיב פשוט: גבר מבוגר (בשנות ה־60 שלו)  ואישה צעירה ממנו בכמה עשורים, נפגשים בסוויטה ומביימים סיטואציות מול המצלמה. מעליהם מרחפת רוח של גבולות אי־תקינות מגדרית, אינטימיות והמון רגש. עבודה זו ממשיכה את עבודת הגמר שהציג בתערוכת הבוגרים של לימודי ההמשך במדרשה בית ברל לאמנות ״בגבול המוסכמות המקובלות״ (2015).

במסגרת התערוכה ישהה יונתן בסוויטה ויקבל מבקרים. שיח גלריה יתקיים בשבת, 24.3, בשעה 11:00 בסוויטה 511, בהשתתפות אורי לוין, אמנית וחוקרת קולנוע, ד״ר מירי סגל אמנית וראש התכנית ללימודי המשך במדרשה לאמנות, ואוצר התערוכה, שרון תובל.

חגית פלג רותם

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden