כל מה שחשוב ויפה
צילום: נדב בגים

טבע עולמי, טבע מקומי 4 - במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו Promotion: תערוכות צילום הטבע הבין־לאומית והישראלית, טבע עולמי וטבע מקומי 4, שיפתחו ביום חמישי 22.3 במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב, יעניקו הצצה מרהיבה לעולמם של בעלי החיים. אוצרת: גליה גור־זאב

אירוע תיעוד וצילום הטבע החשוב בישראל מציג את תערוכות צילומי הטבע המובילות, ״Wildlife Photographer of The Year״ היוקרתית מבית מוזיאון הטבע בלונדון וה־BBC, ולצידה תערוכת ״תמונת טבע״ הישראלית, שתיפתח בהכרזה על הצלמים הזוכים בקטגוריות תחרות הצילומים המקומית. התערוכות חוגגות את המגוון המתקיים בעולם הטבע, החל מצילומי תקריב, ועד לצילומי פנורמה מרהיבים, עבודות וידאו מרתקות ועוד.

תמונת טבע, התערוכה הישראלית לצילום טבע וחיות בר, נערכת בפעם הרביעית ביוזמת מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב, בשיתוף מערכת ״עדות מקומית״, קרן קיימת לישראל והאגודה הישראלית לצילום טבע. התערוכה מאפשרת התבוננות מעמיקה במגוון הרחב של חיות, צורות חיים ומערכות אקולוגיות באזורנו, מראה את היופי והיחודיות של ארץ ישראל ומקדשת ערכים חינוכיים להגנת הטבע, החי והסביבה.

צילום: דורון ניסים

צילום: אורן אהרוני

מערכת התערוכה, בשיתוף עם מומחי צילום הטבע, שוקדת על הצבת רף גבוה של צילום אך לא פחות על חינוך להתנהלות הולמת ומכבדת לטבע, לחי ולסביבה. אוצרת התערוכה השנה היא הצלמת גליה גור זאב, ויחד עם צוות שיפוט מקצועי – המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, הטבע והסביבה – בחרו את התצלומים הזוכים בהליך שיפוט אנונימי. השנה יוצגו בתערוכה כ־90 תצלומים ועבודות וידאו של 48 צלמים וצלמות שנבחרו מבין 2,500 תצלומים שהוגשו לתחרות המקדימה. קטגוריות התחרות השנה הן ציפורים, יונקים, זוחלים ודו חיים, חסרי חוליות, בוטניקה, נופים ושטחים פתוחים, חיי לילה, חיי חברה, העולם התת־ימי, קונפליקט בין אדם לטבע, חיות בר בתנאים מבוקרים, בני נוער ופרויקט מתמשך – שמבינהם נבחרה תמונת השנה לשנת 2018. רשימת הצילומים והזוכים המלאה תפורסם בערב הפתיחה, יום חמישי, 22 במרץ 2018

בנוסף, תצוגה מיוחדת לרגל חגיגות 70 שנה למדינה – ״מיצבי טבע״ – הצצה לסגנון המקובל מתקופת קום המדינה על הדרך שבה נהגו להציג ממצאים מהטבע. הצלם־אמן אדוארד קפרוב צילם במוזיאונים הראשונים לטבע בטכניקת צילום ״הלוח הרטוב – קולודיון״ שאפיין את ראשית ימי הצילום. בצילומיו של קפרוב אפשר לראות את הוויטרינות, הדיורמות, והפוחלצים כפי שאפשר היה ללמוד על הטבע בעת ההיא.

תמונת השנה הבין־לאומית. צילום: Brent Stirton

Wildlife Photographer of The Year מתקיימת ביוזמת מוזיאון הטבע בלונדון וה־BBC, ונחשבת לתערוכת צילום הטבע הגדולה והיוקרתית מסוגה בעולם. התערוכה מהווה פלטפורמה להצגת תופעות הטבע המרהיבות והמסקרנות ביותר בעולם כבר 53 שנים. מדי שנה התערוכה נודדת ברחבי העולם וצופים בה מיליוני מבקרים. במסגרתה יוצגו 100 תצלומים, שנבחרו בתחרות מקדימה מתוך 50,000 תצלומים שנשלחו מ־92 מדינות. התצלומים מוצגים בחלוקה ל־20 קטגוריות בהן ציפורים, יונקים, צלמים צעירים, זוחלים ודו חיים ועוד.

הצילום הטוב ביותר לשנת 2017 הוא של הצלם ברנט סטירטון (Brent Stirton) מדרום אפריקה, שתיעד קרנף שנכרתו ממנו קרניו, כתוצאת סחר לא חוקי. צילום זה הוא חלק מסדרה שזכתה בקטגוריית סדרות צילום תיעודי ומקיפה מחד את אכזריות של ארגוני הפשיעה, וגם את החמלה והמחויבות של אלה שדואגים לקרנפים. השנה קל לראות בבחירות השופטים קריאה לפעולה – בקשה להתאחד במאבק להפסקת ההרס, שבני האדם גורמים במו ידם לעולם הטבע.

צילום: Ashleigh Scully

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden