כל מה שחשוב ויפה
דיוי בראל, שיקום שכונות בגלריה אינדי

הרשימה המשותפת // 22 במרץ 2018

חנוכת מרכז רכטר לאדריכלות; דיוי בראל בגלריה אינדי; גראציה טודרי בגלריה ברוורמן; 70 שנה למדינה במוזיאון לקריקטורה וקומיקס בחולון

100 שנות רכטר

עם ציון 100 שנות פעילות של משרד האדריכלים רכטר, יוקם מרכז רכטר לאדריכלות. המרכז קם במטרה לקדם חשיבה עצמאית, מקורית ורחבת היקף אודות המרחב הבנוי, התרבות והחברה שפועלות בו, וזאת כדי לפתח רעיונות חדשניים וחשיבה רב־תחומית אודות אדריכלות והסביבה האנושית. פתיחת המרכז מבקשת להרחיב את הדיון האדריכלי אל מרחבים תאורטיים חדשניים, בבחינת סוגיות חברתיות ופוליטיות חשובות הרלוונטיות למרחב הפיזי שסביבנו. כמו כן, תתקיים מחשבה ופעילות בתחומי אמנות שונים כגון מחול, אמנות פלסטית, מוזיקה, קולנוע ווידאו. פעילות המרכז תכלול מחקר, תערוכות במדיומים שונים ונושאים רחבים, ערבי עיון, פרסומים ושיתופי פעולה שונים. המרכז ינהל את הארכיון רחב ההקף והייחודי של משרד רכטר אדריכלים, תוצר של כמעט 100 שנות פעילות אדריכלית של המשרד בארץ ובחו״ל ועתיד לשרת את הקהל הרחב, סטודנטים וחוקרים ללא תשלום.

אירוע ההשקה החגיגי של המרכז יתקיים ביום שני 26.3 בשעה 19:30 במוזיאון תל אביב. באירוע ישתתפו מספר דוברים, ביניהם דני קרוון, דן ריזינגר, סיגלית לנדאו, טוטי פרי רכטר, ביתו של זאב רכטר ומייסדת המרכז ,אמנון רכטר, מייסד המרכז, ואדריכל רוי גורדון, מנכ״ל המרכז ומשרד האדריכלים רכטר.
האירוע פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. יש להירשם מראש באתר.

יובל סער

בית הבראה מבטחים, זכרון יעקב ,1968, באדיבות מרכז רכטר לאדריכלות. צילום: משה גרוס לקרן אור

מלון הילטון, תל אביב, 1965, באדיבות מרכז רכטר לאדריכלות. צילום משה גרוס לקרן אור

דיוי בראל בגלריה אינדי

שיקום שכונות / דיוי בראל

הערב (22.3) נפתחת בגלריה השיתופית לצילום אינדי תערוכת יחיד של דיוי בראל ״שיקום שכונות״ בה הוא מחבר ויוצר מיזוגים בין צילומי מבנים ושיכונים האופייניים לאדריכלות ישראלית לבין תמונות נוף מגלויות ואלבומים תיירותיים מרחבי העולם. אלה חוזרים על עצמם בגרסאות שונות: המבנים נשתלים שוב ושוב בתוך נופים מעולם הנופש והפנאי ולהיפך – אותו הנוף מתחלף כרקע חוזר למבנים שונים. המפגש בין שני הקטבים מקצין את האידיאולוגיות והשאיפות שבשמן נבנתה האדריכלות הישראלית.

התערוכה מתמקדת בעיקר בהבטחה שמגלמת האדריכלות הישראלית משנות ה־50 עד ה־70. זו באה לידי ביטוי במבני השיכונים, שמטרתן הייתה לשכן ולדאוג לרווחתם של אנשי העליות הגדולות שהגיעו לארץ המובטחת ובמקביל לפתח את ערי המדינה, כמו גם במבנה כדוגמת כיכר אתרים – שנבנה כאתר תיירותי זוהר בעל יומרות בינלאומיות. הצגת העליבות המקומית בסמוך לנופי הגלויה המרהיבים, מדגישה את הפערים בין ההבטחה לבין המציאות ומעלה שאלות על מקומה של הפנטזיה הקולקטיבית והאישית

חגית פלג רותם

גראציה טודרי בגלריה ברוורמן

מפה אדומה / גראציה טודרי

בגלריה ברוורמן נפתחת הערב (22.3) תערוכת יחיד לאמנית האיטלקיה גראציה טודרי – אמנית חשובה בתחומי הווידאו ארט והמיצב, הידועה בעיקר בשימוש האיקוני שלה בדימויים של ערים המצולמות ממבט־על בשעות הלילה, והופכות למרחבים קסומים ומסתוריים.

בתערוכה היחיד הראשונה שלה בגלריה ברוורמן, טודרי תציגה עבודת וידאו חדשה בשם ״מפה אדומה״, בהשפעת ספרו של איטאלו קאלווינו ״הערים הסמויות מהעין״. מוקסמת מתצלומים של ערים שונות בלילה ממעוף הציפור, שאותם היא תופסת כאירועים המבקשים לייצר מקומות של מפגש, היא בוחרת להתמקד בתצלומים של איצטדיונים, זירות ואתרים היסטוריים, שבהם הדימויים, המופיעים בטרנספורמציה מתמשכת, מתמודדים עם הקשר בין הזמן, האור והאנרגיה. בעבודה זו מוצגות הערים באמצעות צורות אליפטיות כמחווה למסורת העתיקה של מיפוי כדור הארץ, כמו גם לצורתן של ארובות העינים, שמשמשות כלים אופטיים לתפיסת הדימויים ותיווכם אל ראשנו.

חגית פלג רותם

שי צרקה במוזיאון לקריקטורה וקומיקס

70 שנה למדינה / גרסת הקומיקס

שלוש תערוכות חדשות יפתחו ביום רביעי 28.3 במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון: ״כמו דג במים״ – על דגים, אנשים ומה שביניהם – תערוכה של המאייר והקריקטוריסט דודי שמאי המציגה את ״סדרת הדגים״ ואת עבודותיו לאורך השנים (אוצר: ערן ליטוין); ״קריקטורה במדים״ – התחרות הדו־שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע״ש פרידל שטרן, שתתקיים השנה בסימן ״קריקטורה במדים״ שבה  יוצגו עשרות קריקטורות בנושא הצבא שצוירו בידי משתתפי התחרות לצד יצירותיה של פרידל שטרן (אוצרת: מורן פרל קונסטנטין); ו״קווים לדמותנו״, תערוכת ה־70 לעצמאות ישראל (אוצר: ניסים חזקיהו). תערוכה זו תציג את התייחסות אמני הקריקטורה ליום העצמאות הישראלי, כמו גם למוטיבים המאפיינים אותו לאורך השנים, מאז הקמת המדינה ועד לימינו אלה. בין האמנים הוותיקים המוצגים בתערוכה: שמוליק כץ, דוש, זאב, יוסף בס, דני קרמן ועוד. לצד עבודות הוותיקים יוצגו גם עבודותיהם של קריקטוריסטים עכשוויים שנוקטים זווית אקטואלית בהתייחסותם לנושא.

יובל סער

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden