כל מה שחשוב ויפה
אבני נגף בברלין (צילום מ"ל)

אבני נגף בסדנת התחריט בכברי; שהות אמן באטליה שמי

פורטפוליו News: מפגש עם האמן הגרמני גונתר דמניג במרכז גוטסמן לתחריט ב-9.4; תוכנית הרזידנסי של אטליה שמי בקיבוץ כברי תארח את חליל בלבין, נועה תבורי וטמיר ליכטנברג 

מרכז גוטסמן לתחריט בקיבוץ כברי יארח ביום ב' 9.4 בבוקר מפגש עם האמן גונתר דמניג, יוצר אבני ההנצחה ״אבני נגף״ (בגרמנית stolpersteine) – אבני זיכרון המשובצות במדרכות ברחבי גרמניה ובמקומות נוספים באירופה, להנצחת קורבנות הנאצים.

דמניג יליד 1947 גדל בצל הדור שחיפש כפרה לפשעי השואה. שתיקתם של הוריו וחבריהם והקושי להבין ולקבל מידע על מה שקרה במלחמה עוררו את סקרנותו ומחאתו. את אבני הנגף הראשונות הציב בתחילת שנות ה־90 בקרויצברג בברלין. מה שהחל כפעולת גרילה עצמאית של דמניג סחף תומכים רבים והפך למפעל הנצחה רב עוצמה. בהמשך זכו האבנים למעמד חוקי והן נעשות בהזמנת גופים רשמיים ואנשים פרטיים כאחד. כיום יש מעל 70 אלף אבני נגף ב־2,000 ערים ב־21 מדינות. באוקטובר האחרון הונחו אבנים ראשונות מחוץ לאדמת אירופה – באתר הנצחה בבואנוס איירס.

חלק מהשפעתו של הפרויקט טמון דווקא באופיו השקט: אבני הנגף משולבות באבני המדרכה ומשובצות מול הבית שבו התגוררו קורבנות השואה. הן מציינות את שמות הנספים ותאריך גירושם או מותם – אם ידוע. כך הן יוצרות נוכחות ותזכורת קבועה להיסטוריה.

חליל בלבין (צילומי העבודות באדיבות האמנים)

שלושה אמנים באטליה שמי

האמנים חליל בלבין, נועה תבורי וטמיר ליכטנברג נבחרו השנה לתכנית מלגת שהות אמן (רזידנסי) בסטודיו של האמן יחיאל שמי בקיבוץ כברי. פרויקט שהות אמן נעשה בשיתוף פעולה של אטליה שמי וקיבוץ כברי. בלבין ישהה באפריל למשך עשרה ימים, במהלכם יעבודעל סדרת רישומי דיו בגודל 70X70. הרישומים הם חלק מתהליך הכולל שיטוט והליכות איטיות, שלאחריהן הוא מבצע סדרת תרגילי פרפורמנס. פרקטיקת הרישום משמשת את חליל ככלי לעיבוד פסיכולוגי בו הוא מתאר חויות מהפרפורמנס ומהיום יום ואירועים מהעבר.

נועה תבורי

תבורי עובדת בעיקר במדיום של פיסול ומיצב. מטרת השהות בכברי היא להמשיך לחקור ולהרחיב נושאים ומדיומים אוניברסאליים, באמצעות הפעלת כוחות מנוגדים של אופקי מול אנכי, ריבוי כנגד צמצום, גודש אל מול ריקנות, צורניות אל מול הפשטה, העבר לעומת ההווה. במשך השהות בכברי תמשיך תבורי את עיסוקה בפרויקט ״אם ובנה״, גוף עבודות עליו עובדת היא מזה זמן מה.

​טמיר ליכטנברג עבר בשנים האחרונות, בנוסף ליצירה המתמשכת, לעבוד עם בני אדם במסגרות טיפוליות, קהילתיות וחינוכיות. האנשים וההזדמנות לעבור חוויות משותפות יחד מרתקות אותו. טמיר מתכנן להקים בית ספר באטליה, שבו אפשר יהיה להעמיק ולעסוק בנושאים שמעניינים אותו. אם דרך סדנא בנושא הדמיון שמוצאים בכתמים ואם באמצעות הרצאה פרונטאלית על עבודתו.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden