כל מה שחשוב ויפה
אריה שרון ברחבת הפורום, קריית הטכניון, חיפה, 1964. צלם לא ידוע; אוסף יעל אלוני

אריה שרון: אדריכל המדינה

פורטפוליו Promotion: רטרוספקטיבה לאריה שרון, מתכנן תוכנית האב הראשונה של ישראל ומקובעי דמותה הראשיים, תיפתח ביום שישי 13.4 בביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב. אוצר: ערן נוימן

התערוכה ״אריה שרון: אדריכל המדינה״ שתיפתח בביתן הלנה רובינשטיין ביום שישי 13.4, מציגה לראשונה רטרוספקטיבה של אחד מאבות האדריכלות הישראלית, מהאדריכלים הישראלים הפעילים ביותר במאה ה־20. במלאות 70 שנה למדינת ישראל, התערוכה שאצר ד״ר ערן נוימן, מציעה מבט מקיף ופרשני החושף את השפעתו העצומה של שרון על יצירת המרחב הישראלי והקמת המדינה.

בית הבראה כינרות

אריה שרון ברחבת הפורום, קריית הטכניון, חיפה, 1964. צלם לא ידוע; אוסף יעל אלוני

אריה שרון (1900 – 1984), הזוכה הראשון שפרס ישראל לאדריכלות (1962), יליד גליציה , ממייסדי קיבוץ גן שמואל, בוגר הבאוהאוס, בית הספר לעיצוב ואדריכלות בדסאו, גרמניה, תכנן למעלה מ־600 פרויקטים משנות העשרים ועד למותו. בין עבודותיו היו קיבוצים, בנייני מגורים, בנייני משרדים, בתי חולים, קמפוסים אוניברסיטאיים ו״תכנית שרון״ – תכנית האב הראשונה של ישראל במשרד ראש הממשלה דוד בן־גוריון.
התערוכה עוסקת באופן ביקורתי בהקשרים אדריכליים והיסטוריים. היא מחולקת לשמונה פרקים המגוללים בסדר כרונולוגי את הקריירה של אריה שרון: תקופת לימודיו בבאוהאוס (פרק 1), פרויקטים שתכנן בתל־אביב בשנות ה־30 וה־40 (פרק 2). פרויקטים שתכנן לקיבוצים (פרק 3), התכנון הפיזי של מדינת ישראל (פרק 4), הפרויקטים מימי השותפות עם בנימין אידלסון (פרק 5), תקופת השותפות של שרון עם בנו אלדר (פרק 6) התכנון באפריקה (פרק 7) ותכנון האגן הקדוש בירושלים (פרק 8).

רוב החומרים בתערוכה לקוחים מאוסף אריה שרון שבארכיון עזריאלי לאדריכלות ומאוסף בתו, יעל אלוני, הם כוללים תכניות של פרויקטים, איורים, מודלים, תצלומים, סרטים, מכתבים ומסמכים נוספים המספרים יחד מהלך של חיים. התערוכה מלווה בקטלוג מקיף בעברית ואנגלית. במהלך התערוכה יתקיימו ימי עיון והרצאות בנושאי אדריכלות ישראלית. במאי 2018, תיפתח תערוכת ארד שרון בגלריה של ארכיון עזריאלי לאדריכלות שתציג עבודות נבחרות של המשרד כיום – הדור השלישי של המשפחה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden