כל מה שחשוב ויפה
490 קנים בבית האמנים. צילומים: אחיקם בן יוסף

לחן עממי / 490 קנים

״בתקופה שבה עליית הלאומיות היא חלק מהותי מהשיח היום־יומי, נקודת הפתיחה הייתה הרצון להתבונן בסמל המדינה שאנחנו חיים בה״, אומר נדב ברקן, שאצר את ״490 קנים״
 כחלק מ״לחן עממי״ בבית האמנים

70 שנים אחרי הקמת המדינה, פנה נדב ברקן ל־70 מעצבים גרפיים וביקש מהם להציג את הפרשנות שלהם למנורת שבעת הקנים שנחשפה ב־10 בפברואר 1949 על ידי מועצת מדינת ישראל. מנורת שבעת הקנים היא אייקון יהודי ייחודי, שלא קיים בתרבויות אחרות. תהליך עיצובו של הסמל החל במכרז שזכה למאות תגובות. השקפת עולמם, התובנות והמחשבות שלהם כלפי המקום הזה מבוטאים ב־70 סמלי מנורה חדשים, שמוצגים בתערוכה ״490 קנים״ – שנפתחה ביוזמת מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל כחלק מהתערוכה לחן עממי בבית האמנים בתל אביב (אוצר ראשי: יובל סער).

  1. מה הייתה נקודת הפתיחה שלך בעבודה על התערוכה?

״בתקופה שבה עליית הלאומיות היא חלק מהותי מהשיח היום־יומי, נקודת הפתיחה הייתה הרצון להתבונן בסמל המדינה שאנחנו חיים בה ולוקחים אותו כנתון קבוע בלתי ניתן לשינוי; להבין את המקורות שלו, כיצד הוא נוצר ואת הרלוונטיות שלו היום עבור מעצבים ומעצבות פעילים בישראל. סמל המדינה מייצג את המדינה ואת ערכיה, מתוך כל האלמטים שבסמל – אובייקט המנורה הוא ייחודי לתרבות היהודית ולהיסטוריה שלה. המטרה היתה להתחבר רגע לסמל האיקוני הזה, הכל כך מאופיין ומסוגנן, ולראות כיצד מצד אחד הוא יכול להכיל פרשנויות מרובות של מעצבים ויחד עם זאת לשמור על התקשורת החזותית שלו כמנורה״.

  1. מהי נקודת הסיום שלך ומה למדת על מה שאתה מציג, שנה וחצי אחרי?

״פשוט מרגש לראות את מגוון נקודות המבט של המעצבים שהוזמנו להשתתף בתערוכה, ולהבין כיצד מעצבים מטפלים ברגישות בסמל כל כך מוכר, ברמה הצורנית והקונספטואלית. היה מאוד מעניין לבקר בארכיון המדינה ולהחשף לתהליך של עיצוב סמל המדינה מ־1948 ולהשוות אותו לתהליכים שמעצבים עברו בעבודה על התצוגה הנוכחית.

״יש משהו מהפנט בלראות את מספר האופציות הרב לסמל המדינה, ששלחו אזרחים ישראלים למכרז שערכה המדינה ב־1948, את התקווה ואת ההתלהבות שיש בעבודות מאז. האפשרות של להכניס לחדר אחד פרשנויות למנורה של מעצבים ישראלים עכשוויים יחד עם האופציות מ־1948 והיכולת להשוות בין התקופות הן מרתקות ומלמדות המון״.

  1. עיצוב ישראלי או עוצב בישראל?

״קשה מאוד להפריד״.

– – –

סיורים מודרכים: (הכניסה חופשית, אין צורך בהרשמה מראש)
שישי 4.5 בשעה 11:00 בהשתתפות יובל סער, ליאורה רוזין, לו מוריה, איה בנטור ונדב ברקן
שבת 12.5 בשעה 11:00 בהשתתפות יובל סער, טל אמית, ליה שורץ, נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן

בית האמנים, אלחריזי 9, תל אביב. נעילה: 26.5.18
שני–חמישי: 10:00–13:00, 17:00–19:00
שישי: 10:00–13:00, שבת 11:00–14:00

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden