כל מה שחשוב ויפה
Sophie de Oliveira Barata. צילום: Omkaar Kotedia

שבוע העיצוב ירושלים 2018 // התכנית המלאה

פורטפוליו News: כ־30 אירועים, תערוכות ופרויקטים מקומיים ובין־לאומיים ייערכו בשבוע העיצוב ירושלים 2018, שיתקיים בתאריכים 7-14.6 תחת הכותרת ״שמורה״. מנהלת אמנותית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז

בעידן שבו פריצות דרך טכנולוגיות ותמורות גיאו־פוליטיות קורות על בסיס יום־יומי ובאופן שגובר על כל דמיון, נדמה כי העתיד נמצא מחוץ לשליטה. ברגעים כאלה, גוברת המשיכה אל העבר, כעוגן להיאחז בו בתקופות סוערות. אולם העבר תמיד משתנה כשהוא מועתק אל ההווה, וההיאחזות בו משפיעה באופן בלתי נמנע על העתיד. שימור ושמרנות הם הכלים שלנו להיאחז בעבר.

אולם, כיצד אפשר לפרק מונחים אלו כדי לשאול מחדש שאלות על העתיד? אילו טכניקות חבויות בבסיסן, כיצד הן זולגות מעבר למשמעויות הצפויות המשויכות אליהן? ואיך פועל העיצוב בתפר שבין עבר לעתיד – כפורץ דרך או דווקא כמקבע מוסכמות? תחת התמה ״השמורה״ יושקו בשבוע העיצוב ירושלים כ־30 אירועים, תערוכות ופרויקטים מקומיים ובין־לאומיים שידונו בשאלות של שימור ושמרנות. העבודות יעסקו במערכת היחסים בין העבר לעתיד דרך ההווה – במובניו החברתיים, האנושיים, הטכנולוגיים והתרבותיים, ובכוחו של העיצוב לשחק בתוכם.

לוקה אור. צילום: דן לב

שבוע העיצוב הוא פרויקט הדגל של הפעילות המקצועית של בית הנסן, שמייצר פלטפורמה לפיתוח וקידום תחום העיצוב בארץ, בהובלתם של המשרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים ובתמיכת הקרן לירושלים. המהדורה השביעית של שבוע העיצוב ירושלים תתקיים בתאריכים 7-14 ביוני ברחבי שכונת טלביה בירושלים. למעלה מ-100 מעצבים מהארץ ומהעולם יציגו בבית הנסן ולאורך הציר שנמתח ממנו לאורך רח׳ שופן, דרך רחבת תאטרון ירושלים, ועד למבנה הרחב ששימש בעבר כמרכזית בזק שבו תוצג התערוכה המרכזית.

רן ישי, מנכ״ל משרד ירושלים ומורשת: ״שבוע העיצוב בירושלים הוא אירוע נוסף המשתלב במגוון הפעולות שהמשרד עורך לחיזוק העיר ירושלים בתחומי החדשנות, העיצוב והתעסוקה המתקדמת. מדובר באירוע דגל לקהילת העיצוב המושך מעצבים משלל תחומים שיציגו מבחר מאומנותם ורעיונותיהם באווירה המיוחדת השוררת בירושלים. שיח אומנותי זה מביא את ירושלים לקדמת הבמה הבינ״ל בתחום העיצוב. האירוע פתוח לקהל הרחב שמוזמן להגיע ולחוות את המיצגים ואת העיר באופן מיוחד ובלתי אמצעי״.

רן וולף, מנכ״ל האירוע: ״שבוע העיצוב השביעי שמתקיים השנה הוא אירוע מרגש במיוחד מאחר ונושא השימור נמצא בלב ליבו של בית הנסן. במהלך האירוע ייפתחו חללים חדשים בבית הנסן ששופצו לאחרונה ושטרם נפתחו למבקרים. בחדרים הללו יוצגו עבודות מקומיות ובינלאומיות העוסקות בשימור וממשיכות את הדיאלקטיקה המרתקת שבית הנסן בפרט, וירושלים בכלל, יוצרים בין העבר לעתיד. במרכז עשייה זו יוצג פרויקט ׳אגודה למען ירושלים׳. האגודה שהוקמה בשנת 1918 ניסחה – ובמובנים מסוימים אף המציאה – את הזהות החזותית של ירושלים. שאלת השימור והשמרנות העסיקה אז ועודנה מעסיקה אותנו היום בפעילות בבית הנסן ובכלל בנושא בפיתוח העיר בשנת 2018״.

ענת ספרן, המנהלת האמנותית של האירוע, וטל ארז, האוצר הראשי: ״בעוד אנו מתקדמים אל הלא נודע, אנו נאחזים בשימור ככלי ובשמרנות כאידאולוגיה, ואלו משחקים תפקיד מרכזי בקיום התרבותי, החברתי והסביבתי. אנו עסוקים באופן בלתי פוסק בשימור עצמנו, תרבותנו, סביבתנו גופנו וזיכרונותינו, אך האם אנו מסוגלים לשלוט באופן מוחלט על הדרך בה האנושות מתהווה ונשמרת? מתי ההחלטות שאנו מקבלים היום ייפרדו מסמכותנו? כיצד ייראה עולם ללא נוכחות אנושית? ומה נותיר לעולם הבא, החדש, נטול קיומנו?

״שבוע העיצוב ירושלים יבחן שאלות אלה ואת תפקידו של העיצוב בתוכן בעשרות עבודות שיוצגו בבית הנסן ובמרכזית בזק שבה תוצג התערוכה המרכזית ׳פרוייקט השימור האנושי׳, שתעסוק במשימה האנושית המתמשכת של שימור התודעה, שימור הגוף ושימור ההיסטוריה התרבותית, מזוויות התבוננות מגוונות, ומעוררות מחשבה.״

Noortje de Keijzer. צילום: Anne Dokte

ערב הפתיחה של שבוע העיצוב יצוין במספר התרחשויות ומופעים

 • בבית הנסן יקבל את פני הבאים האמן גיא קניגשטיין במיצג ומיצב של יצור בלוני הליום בצורת סמלי תרבות.
 • המעצב גיא משעלי והאדריכל נתי טונקלרוט יזמינו את הקהל להביא חפצים שיורכבו יחד וישומרו במיצב של אריזת ואקום ייחודית.
 • במסגרת שיתוף פעולה מיוחד בין פסטיבל ישראל לשבוע העיצוב, יציג סטודיו מג׳נטה על הרחבה החיצונית של התיאטרון ברח׳ שופן פרשנות חדשה למשחק הפינג פונג, במיצב אינטראקטיבי רחב היקף ובקשת רחבה של צבעוניות וגרפיקה, תוך פירוק והרכבה מחדש של כל האלמנטים של המשחק. הקהל יוזמן לקחת חלק במשחק ולקחת צד במאבק שבין עבר לעתיד.
 • בטרסה האחורית של הנסן תתבונן מיכל אביתר על שימור ושחזור מזון דרך עבודה עם מלח. כ־15 טונות של מלח יהפכו למעין אתר ארכיאולוגי לבן. האתר יופעל בערב הפתיחה על ידי פרפורמרים שיחצבו מתוכו מזונות ויעבירו אותם לעמדות שחזור המשתמשות במתכונים שמשתמשים בטכניקה עתיקת יומין זאת מאז ימי התקופה הרומית העתיקה ועד היום.
 • ״סלון״ הילדים שעוצב במיוחד עבור המבקרים הצעירים, יזמין את הילדים שבקהל למיצב אינטראקטיבי מתמשך.
 • זירת השוק וזירת הגן ייצרו חלל דינמי ואינטראקטיבי של התרחשות ואירועים החל מערב הפתיחה ולאורך השבוע. ״זירת השוק״ תקבל את פני הבאים למבנה מרכזית בזק, ותעסוק במושג כיכר השוק כמקום שבו מתחוללות מהפכות ובתפקיד העיצוב כאחראי למעטפת החזותית שמובילה את השינוי. בהובלתו של המעצב טל גור, יחולל צוות מעצבים שבוע של מהפכה מתמדת ויקים כיכר מהפכה באמצעות דגלים, כרזות, פסלי תלת-מימד, עלונים ועוד. זירת עיצוב ״הגן״, בהובלת קולקטיב ״אניה״, תפעל על טראסות הגן בבית הנסן, ותציג פרשנויות של מעצבים לשאלות סביב שימור ויחסי אדם וטבע.
 • המעצבת מירב פרץ תשיק פרויקט רקמה קולקטיבי בהשתתפות קהל.

ליאת סגל ורועי מעין. צילום: שמאי גיבש

התערוכה המרכזית – ״פרוייקט השימור האנושי״ – ושיתופי פעולה בין־לאומיים

 • במסגרת תכנית הצוותים הבינלאומית, צוותו גם השנה חמישה מעצבים ישראלים לחמישה מעצבים מאירופה, ליצירת פרויקטים חדשים שיהוו את לב התערוכה המרכזית שתוצג במבנה מרכזית בזק. לצד חמשת עבודותיהם של הצוותים יציגו בתערוכה המרכזית עבודות מהארץ ומהעולם, כמו לדוגמה הפרויקט The alternative limb project של סופי אוליבירה ברטה, שמציע תותבות ייחודיות המדמיינות מחדש את תפקידה ונראותה של התותבת – מתותבות עם חלקים ניתנים להחלפה, דרך תותב הנראה כשרך ועד תותב המהבהב בקצב פעימות הלב; ה־Graham project, שמציג איך הגוף האנושי היה מתפתח לו היה מכוון להישרדות בתאונות דרכים; או פרויקט Plate Recorder של ליאת סגל ורועי מעין, שמתעד את הקול האנושי בסימונים על צלחות קרמיקה.
 • במסגרת עונת התרבות צרפת־ישראל יקיים שבוע העיצוב שיתוף פעולה עם הפורום לעיצוב מפריז. הדיי עפאים ודלפין הוגה יעסקו בשימור וסביבה דרך עיסוקם בעיצוב ובמזון; קובי ווגמן והאב אוליביה תומה ונרד – יעסקו בשימור ותרבות תוך התייחסות לפרויקט מולטימדיה לשימור התנ״ך; ושירה ז׳ כרמל ולודביג הופלין מהסטודיו הפריזאי H5 יעסקו בשימור וחברה מתוך התבוננות על אצטדיון טדי וכדורגל.
 • במרכזית בזק יוצג פרויקט ״רשמים של זמן״, שעוסק במושג הזמן דרך סדרה של שולחנות ״מציירים״. במחברות שיקבלו המבקרים תדפיס מדפסת עטים ייחודית ציטוט, שרטוט או איור שיעסקו באנקדוטות שונות של מושג הזמן. העבודה בהובלת ג׳ון סטם, היא פרי שיתוף פעולה בין שבוע העיצוב בירושלים, גלריה Z33 הבלגית והביאנלה לעיצוב באיסטנבול שאוצר יאן בולן.
 • במסגרת שיתוף פעולה עם המכון הפולני הוזמנו שלושה משרדי עיצוב גרפי פולנים צעירים ופורצי דרך ליצור עבודה חדשה. באמצעות מדפסת ייחודית Hand-held יעבדו המעצבים ישירות על החלל וקירותיו בשלל צבעים.
 • פסטיבל סרטי העיצוב של מילאנו יתארח גם השנה בשבוע העיצוב גם השנה עם מבחר סרטים שיוקרנו בבית הנסן.

Diana Scherer

ירושלים אז ועכשיו, היסטוריה ומקומיות

 • התכנית ״היסטוריה מקומית״ תתמקד השנה בציון מאה שנה ל״אגודה למען ירושלים״. האגודה שהוקמה בשנת 1918 ניסחה – ובמובנים מסוימים אף המציאה – את הזהות החזותית של ירושלים, החל מחיפויי האבן וכלה בייבוא וריכוז מלאכות יד ״ירושלמיות״ כמו הקרמיקה הארמנית, שהפכה לשלטי הרחובות בעיר. התערוכה תציג את השפעותיה של האגודה על האופן שבו ירושלים נראית ונתפשת כדימוי, ותזמין מעצבים להתבונן על הגדרת פני העיר ולשאול את השאלה שנשאלה לפני מאה שנה: ״מה יש לשמר מירושלים?״.
 • ״בראי טכנולוגי״: אורי בן צבי  ועמרי פישר יקיימו התערבות בתערוכה ההיסטורית בבית הנסן. החלל יחולק על ידי קו לייזר: חציו האחד יכיל ריהוט היסטורי, עשוי בנגרות קלאסית ובעץ מלא, אילו חציו השני יהיה העתק של הריהוט הישן, עשוי חיתוך לייזר ממשטחי עץ לבוד, ויכיל בתוכו מערכות טכנולוגיות לאינטראקציה עם המשתמשים.
 • תשעה בעלי מלאכה ירושלמים וותיקים, בניהם בונה כינורות, כורכת, מפעל למטאטאים ובית מלאכה לקרמיקה ארמנית, ישתפו פעולה עם מעצבים ירושלמים מתחומים שונים במסגרת תכנית העסקים הקטנים. התהליכים והתוצרים של פרויקט כלכלה מקומית בינתחומי ובין־דורי זה יציגו בבית הנסן ומוצריו יוצעו למכירה לקהל הרחב.
 • תחת הכותרת ״חדרי עתיד״ יציגו בפלטפורמה אקדמית חדשה חמש אקדמיות את הפרספקטיבה שלהן על הבאות. בפורמט שהוא בין תערוכה למיצב ישתתפו השנה המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון, המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, המחלקה לאופנה וצורפות, בצלאל, המחלקה לתקשורת חזותית בויצו חיפה ואקדמיית מוטזיוס מקיל (גרמניה), בקורס בהובלת האוצרת והמעצבת מטילדה קז׳קובסקי. לצידן יציג מסלול אודות עיצוב בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל בהנחיית מיה דבש ומעיין פוס את התערוכה ״על המשמר״. בנוסף יתקיימו שיתופי פעולה עם המוזאון לאמנות האסלאם, מוזיאון ארצות המקרא, בית אליאנס, גלריית המקלט ובית המודל.
 • לצד הביקור בתערוכת והשתתפות במיצגים יוכלו המבקרים בשבוע העיצוב ליהנות ממטעמיו של משק עפאים בקפה שנפתח לאחרונה בבית הנסן ע״י האחים ינון והדיי עפאים, לבקר בחנות הפופ אפ לעיצוב ישראלי של ״אסופה״, ולהתארח ב״סלון״ שבוע העיצוב שבו תזמין גלית גאון מבחר מעצבים ואוצרים לשיחות על עבודותיהם המוצגות באירוע.

מאיה בן דוד

שבוע העיצוב ירושלים
7-14.6.2018, מתחם התרבות בשכונת טלביה ירושלים

ניהול כללי: חן גזית ורן וולף, חברת רן וולף
ביוזמת בית הנסן – מרכז לעיצוב מדיה וטכנולוגיה
מנהלת אמנותית: ענת ספרן • אוצר ראשי: טל ארז
במימון משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים ובתמיכת הקרן לירושלים.

השקת התערוכות ומסיבת פתיחה: ערב יום חמישי ה-7 ביוני, 19:30-23:00
ההשתתפות בכל אירועים הינה ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב
מודיעין ומרכז מבקרים: בית הנסן – רחוב גדליהו אלון 14/ דובנוב 2
לפרטים נוספים, תכניה, דרכי הגעה וחניונים – אתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden