כל מה שחשוב ויפה
אולגה קונדידה בבית האדום (צילומים מ״ל)

הרשימה המשותפת // 24 במאי 2018

רענן חרל״פ בנולובז; ענבל הופמן במכון אלפרד; אולגה קונדינה ואמנים אחרים בבית האדום; אדריכלות רעיונית מהולנד בבית האדריכל

רענן חרל״פ משבש את החלל

16 מ״ר, תערוכת היחיד של רענן חרל״פ (אוצרת: איריס מנדל), תיפתח הערב (24.5) בגלריה נולובז בתל אביב. חרל״פ עובד בעץ: ביד מיומנת הוא מנסר קרשי בניין משומשים, מגלף פיסות עץ, משייף, חותך, מחבר ומרכיב מחדש. לאורך השנים לבש השימוש בעץ צורות שונות מציורים על מצע של עץ לבוד, דרך חיתוכים ותבליטים ועד פסלים והצבות ארכיטקטוניות. בעבודת המיצב, 16 מ״ר, שנתפרה במיוחד בעבור מידות החלל של גלריה נולובז, התרחב השימוש לממדי עבודת רצפה. הצופה נכנס לתוך העבודה, מוזמן ללכת עליה, לשבת ולנוח בצל שאריות ״הטבע״ שפלשו לרחוב הסואן.

חרל״פ מייחד את מבטו אל דימויים מעולם הצומח ובהם עלים יבשים וחלקי גזע חלולים וקושר בין תוכן וחומר, רעיון ומדיום. קרשי העץ הערומים ״מתחפשים״ לעלים וכמו מבקשים לחזור לעברם המקורי ולהתאחד עם הטבע ממנו נלקחו. האם זהו תחליף לטבע? או טבע שנאבק על קיומו? האם ניסיון להחזיר את קרשי העץ המעובדים לעץ החי? ניסיון לשמר זיכרון?

יובל סער

 

רענן חרל״פ בגלריה נולובז

ענבל הופמן חולמת ומתפכחת באלפרד

במכון אלפרד תיפתח הערב (24.5) תערוכת יחיד לאמנית ענבל הופמן, תחת הכותרת פלאש דרייב (אוצרת: טלי בן נון). הופמן תציג מיצב פיסולי תלוי מקום, המגולל סיפור מסע אישי שלא התרחש ונותר בגדר חלום שנקבר תחת הררי הכביסה והכלים שבכיור. המיצב מציג מרחב ביתי, המתגלה כתחליף רדוף אפשרויות, הרפתקאות, גילויים, אוצרות, המצאות ושיבושים. מרחב שבו היום־יומי והפנטסטי נטענים במשמעויות ובשימושים חדשים.

באמצעות חיבורים משעשעים ולא צפויים בין רדי־מייד לקראפט, בין מחנאות לפיסול, בין חלום לכישלון, הופמן מוליכה את הצופה להרפתקה הרואית, העשויה דברים נטולי הילה או ייחוד: סדינים הופכים למפרשים, בגדים משומשים הופכים לנטיפים במערה חשוכה, שולחן־קפה הופך לחניון דרייב־אין עבור מכוניות עמוסות ציוד במסע מחוף לחוף, מפות קרושה מתרוממות לפסגות מושלגות על־גבי קרש גיהוץ, כלים חד פעמיים, שקיות אשפה וחומרי ניקוי הופכים לנוף ארקטי תכול־לבן. באסתטיקה חומרית, עשירה ומשעשעת, הופך השיטוט בנבכי המיצב למסלול ״תרמילאי״ הכולל מסע מזורז בין פסגות וקרחונים, בים הפתוח ובמעבה האדמה, ובסופו מחכה לצופה ״חנות מזכרות״ אופיינית לפארקים לאומיים.

התערוכה פלאש דרייב היא החמישית בשנת התערוכות 2018, שמוקדשת לתערוכות הסובבות סביב התמה ״חזון וכשלון״.

חגית פלג רותם 

ענבל הופמן במכון אלפרד

יו יאנסן ופרופ׳ וים ואן דן ברג, אדריכלות הולנדית בבית האדריכל

חשיבה מופשטת על אדריכלות

ביום שני 28.5 תפתח בגלריה בבית האדריכל ביפו התערוכה Realizations and Projections, שתציג את עבודותיהם של האדריכלים ההולנדים יו יאנסן ופרופ׳ וים ואן דן ברג. מחקריו של ואן דן ברג ייחודים בהתעמקותם במושגי יסוד ובחשיבה המופשטת על אדריכלות. הוא פרסם מחקרים וספרים רבים, בין השאר ספר ייחודי על עבודתו של האדריכל לואיס ברגן. בשנת 1998 חבר לאדריכל יו יאנסן, והשניים פועלים יחד בפרקטיקה ויוצרים מתוך הדיאלוג בין החוויה המופשטת לבין החומר הקונקרטי.

התערוכה תציג את עבודתם המשותפת של השניים, במטרה לחשוף את הדואליות וההרמוניה הנוצרת ביצירה אדריכלית השואפת ללמוד מתוך המחקר והתיאוריה. כחלק מהתערוכה יוקרנו דימויים מתוך עבודות רעיוניות של השניים ודימויים הלקוחים משלבי תכנון מוקדמים של הפרויקטים הממומשים, וכן יוקרנו סרטים המסבירים את עבודתם. לצד כל אלה אפשר יהיה לעיין בספרים והמחקרים של ון דן ברג שיוצגו גם כן.

יובל סער

מציירים שפירא בבית האדום

בבית האדום תיפתח הערב (24.5) תערוכה המוקדשת לציור ולשכונת שפירא (אוצר: אורן פישר), השכונה שבה הבית האדום שוכן ופועל. בתערוכה שלושה חלקים: תערוכת יחיד לאמנית אולגה קונדינה, תערוכה קבוצתית של בוגרי ״האקדמיה לציור של הברביזון החדש״ ומקבצי ציורים של אמנים – בעיקר תושבי השכונה – בנושא חיי היום יום של השכונה הייחודית. קונדינה בתערוכת יחיד תציג סדרת ציורים חדשה אשר צוירה ברחובות שכונת שפירא במהלך השנה האחרונה. קונדינה נמנית על קבוצת הברביזון החדש ומתמחה בציור מהתבוננות. היא תציג בציוריה סיטואציות חברתיות מורכבות, מבנים, מפגשים אקראיים ועוד.

התערוכה כולה מהווה תיעוד מצויר של השכונה, ומאגדת בתוכה ציורים וציירים ממגוון הקהילות, התרבויות והדעות הקיימות בשכונה מיוחדת זו. בעזרת הציורים הבית האדום מבקש לייצר שיח בונה ומגשר בין התושבים והקהילות השונות בשכונה. במהלך חודש התערוכה יערכו סיורים, הרצאות, סדנאות ומפגשים שיעסקו בהיסטוריית השכונה והבית האדום ובשינויים הדמוגרפיים והחברתיים העוברים עליה בימים אלו.

חגית פלג רותם

אולגה קונדידה בבית האדום (צילומים מ״ל)

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שושי

    עבודות עץ של רענן חרל"פ מוצגות גם באוסף קופפרמן, בתערוכה קבוצתית שאצרה עירית כרמון. כמו כן מוצגות שם עבודות של אבי סבח שנעשו בחושך ועבודותיהם של גסטון צבי איצקוביץ, מיכל סופיה טוביאס, פסח סלבוסקי ותמרה ריקמן.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden