כל מה שחשוב ויפה
מאיה ישראל מתוך ״ריאה ירוקה״. צילום: יעקב ישראל

הרשימה המשותפת // 31 במאי 2018

דנה אריאלי בבית האמנים בתל אביב; סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה אורזים ת׳משכן באוניברסיטת חיפה; מאיה ישראל ומריה צ׳חנוביץ יוצרות ריאה ירוקה בגלריה ביתא בירושלים

החומה האטלנטית בתל אביב

התערוכה ״אותו הים״ שתיפתח הערב (31.5) בבית האמנים בתל אביב (אוצרת: דליה דנון) היא פרק מפרויקט צילומי רחב היקף, עליו שוקדת פרופ׳ דנה אריאלי, החוקרת מזה שנים את קשרי הגומלין בין אמנות לפוליטיקה בדיקטטורות בכלל ואת המשטר הנאצי בפרט. בקיץ 2017 ביקרה אריאלי ״בחומה האטלנטית (בצרפת ובבלגיה) – חומת הביצורים, שהוקמה על ידי הרייך השלישי לאורך חופי מערב אירופה בין השנים 1942–1944 בשיאה של מלחמת העולם השנייה. החומה הוקמה במטרה למנוע מבעלות הברית אפשרות פלישה דרך הים לאירופה.

בצילומיה היא מביאה מבטים מרצועת חוף קטנה יחסית, המשתרעת על פני כמה עשרות קילומטרים. היא מתעדת את הבונקרים הנאציים הנוכחים־נפקדים כיום. מקצתם סמויים מן העין, מן הנוף ומן התודעה, מוסתרים בתוך סבך של צמחייה ענפה, ואחרים ניצבים גלויים כמצבות בטון לזמן שחלף, כמו מאיימים על רצועות החוף. הים עומד כעד להתרחשויות ולתמורות הפוליטיות התרבותיות והחברתיות שאירעו לאורך השנים. הוא שזור בין היצירות ומשמש כמעין מצע לזמנים, לזוועות ולהיסטוריה, כאילו גלי הים שותפים לזכרונות ונושאים אותם הרחק.

חומרים נוספים מהפרויקט תציג אריאלי בתערוכה מקבילה שתיפתח ב־6 ביוני בהמבורג, במסגרת אלטונלה.

חגית פלג רותם

דנה אריאלי מתוך ״אותו הים״

אורזים ת׳משכן באוניברסיטת חיפה

במסגרת שיתוף פעולה עם בית הספר לאמנויות של אוניברסיטת חיפה, סטודנטים משנה ד׳ מהמחלקה לתקשורת חזותית של המרכז האקדמי ויצו חיפה התבקשו לספר את סיפורו של המשכן לאמנויות של האוניברסיטה מנקודת מבטם האובייקטיבית כאורחיו. הפרויקט ״אורזים ת׳משכן״ הוא מסע אודיו ויזואלי שנוצר במסגרת קורס ברודקאסט העוסק במושג מיתוג בתנועה, בהנחיית דוד אופנהיים וראש המחלקה ירון שין (Jewboy). תוצרי הפרויקט, מיועדים לשמש את המשכן לאמנויות כאמצעי לספר את סיפורו של המשכן באמצעים ויזואלים ייחודיים. העבודות נעות בין עיצוב, צילום ותיעוד ארכיטקטוני של המשכן והאנשים המאכלסים אותו. בנוסף לעבודות אנימציה תוצג בתערוכה גם עבודה אינטראקטיבית העושה שימוש במרחב הפיזי של המשכן.

הגלריה במסדרון הספריה, אוניברסיטת חיפה; תערוכה: 24.5-28.7; אוצרות: פרופ׳ שרון פוליאקין בסיוע עופרי גיל

יובל סער

עופרי גיל מתוך ״אורזים ת׳משכן״

ריאה ירוקה בירושלים

ביום רביעי (6.6) תיפתח בגלריה ביתא, ירושלים התערוכה ריאה ירוקה (אוצרת: אביטל נאור וכסלר) שתעסוק ביחסי אדם־צומח, ותבקש להפנות את המבט אל הנשימה שבתוך הקומפוזיציה, כאנלוגיה לאזורי הצמחיה הירוקים המחיים את המרחב האורבני. התערוכה כוללת ציורי שמן ורישומים של מאיה ישראל שברבות מעבודותיה מתקיימות אינטראקציות מורכבות בין אדם לצומח, ונוכחים אזורים ציוריים פרומים או מתפרצים, שמתפקדים כמעין חללי נשימה של הציור. לצד הציורים מוצגים מיצבים צומחים (תלויי מקום) של האמנית מריה צ׳חנוביץ, פסלים מונבטים שיצמחו בגלריה במהלך התערוכה ושמתקיים בהם מתח בין מבניות גיאומטרית ויציבה לבין גופניות, התפרצות וצמיחה חופשית, באירוע אמצע השתתפותי ייאכלו הנבטים ויתחיל מחזור חדש של הנבטה. 

יובל סער

מאיה ישראל מתוך ״ריאה ירוקה״. צילום: יעקב ישראל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden