כל מה שחשוב ויפה
גיא קניגשטיין, לקראת אירוע הפתיחה של שבוע העיצוב ירושלים. צילום: מ״ל

שבוע העיצוב ירושלים 2018 בפורטפוליו // היום הראשון

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // למעלה מ־100 מעצבים יקחו חלק בכ־30 אירועים, תערוכות ופרויקטים מקומיים ובין־לאומיים;  וכמיטב המסורת: הופעת הפתעה מסתורית

אתמול

הפתיחה החגיגית של שבוע העיצוב ירושלים תתקיים אמנם הערב, אבל מי שהספיק להסתובב בימים האחרונים ברחבה החיצונית של תאטרון ירושלים יכול היה להתרשם משיתוף הפעולה של שבוע העיצוב עם פסטיבל ישראל. סטודיו מג׳נטה – שזכור לטובה מבית הלגו של השנה שעברה – מציע בפינג PONG פרשנות חדשה למשחק הפינג־פונג, ללא האביזרים ״החוקיים״ והמסורתיים. התוצאה היא מיצב אינטראקטיבי בקשת רחבה של צבעוניות וגרפיקה, תוך פירוק והרכבה מחדש של האלמנטים שמרכיבים את המשחק. הקהל מוזמן להשתתף, לצפות ולשחק באופן חופשי במתחם, ולקחת צד בסדרה של ״קרבות״ בין עבר לעתיד.

סטודיו מג׳נטה, פינג PONG. צילומים: מ״ל

מיכל אביתר וכרמל בר, ארוחת מלחים. צילום: יערה בר

היום

שבוע העיצוב ירושלים 2018 ייפתח הערב בשעה 19:30. תחת התמה ״השמורה״ יושקו כ־30 אירועים, תערוכות ופרויקטים מקומיים ובין־לאומיים שידונו בשאלות של שימור ושמרנות. העבודות יעסקו במערכת היחסים בין העבר לעתיד דרך ההווה – במובניו החברתיים, האנושיים, הטכנולוגיים והתרבותיים, ובכוחו של העיצוב לשחק בתוכם. למעלה מ־100 מעצבים מהארץ ומהעולם יציגו בבית הנסן ולאורך הציר שנמתח ממנו לאורך רח׳ שופן, דרך רחבת תאטרון ירושלים, ועד למבנה הרחב ששימש בעבר כמרכזית בזק שבו תוצג התערוכה המרכזית.

ערב הפתיחה של שבוע העיצוב יצוין במספר התרחשויות ומופעים. בטרסה האחורית של בית הנסן יתבוננו מיכל אביתר וכרמל בר על שימור ושחזור מזון דרך עבודה עם מלח. סעודת המלחים שלהן תכלול כ־15 טונות של מלח, שיהפכו למעין אתר ארכיאולוגי לבן: פרפורמרים יפעלו במקום, יחצבו מתוכו מזונות ויעבירו אותם לעמדות שחזור, המשתמשות במתכונים שמשתמשים בטכניקה עתיקת יומין, מאז ימי התקופה הרומית העתיקה ועד היום.

האמן גיא קניגשטיין יקבל את פני הבאים לבית הנסן במיצג ומיצב של יצור בלוני הליום בצורת סמלי תרבות. המעצב גיא משעלי והאדריכל נתי טונקלרוט יזמינו את הקהל להביא חפצים שיורכבו יחד וישומרו במיצב של אריזת ואקום ייחודית, ואילו המעצבת מירב פרץ תשיק פרויקט רקמה קולקטיבי בהשתתפות קהל. זירת השוק תקבל את פני הבאים למבנה מרכזית בזק, ותעסוק במושג כיכר השוק כמקום שבו מתחוללות מהפכות ובתפקיד העיצוב כאחראי למעטפת החזותית שמובילה את השינוי. בהובלתו של המעצב טל גור, יחולל צוות מעצבים שבוע של מהפכה מתמדת ויקים כיכר מהפכה באמצעות דגלים, כרזות, פסלי תלת־ממד, עלונים ועוד.

וכמיטב המסורת, הופעת הפתעה מסתורית במיוחד תתקיים בשעה 21:00 בחצר של בית הנסן. הכניסה לכל האירועים ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב.

דיאנה שרר, מתוך טבע יישומי בבית הנסן. צילום: brief

ויטרה, שבוע העיצוב מילאנו 2018, מתוך הסלון של גאון בבית הנסן. צילום: מ״ל

מחר

מעוניינים לפגוש ולשמוע מעצבים, אוצרים ואורחים שמגיבים לפרויקטים של שבוע העיצוב ירושלים 2018? רן וולף, המנהל הכללי של שבוע העיצוב ירושלים ושל בית הנסן, ממליץ להגיע מחר – יום שישי – לקולנוע של בית הנסן שיארח את הסלון של גאון תחת ניהולן האמנותי של גלית גאון, ראשת התכנית לאוצרות לעיצוב בשנקר, ושל אוצרת המשנה, תום כהן.

בשעה 10:00 יתארח בסלון הפורום למוזיאונים ודיגיטציה, איקו״ם ישראל. תחת הכותרת ״שימורים דיגיטליים״ יספרו על עבודתם שני אבנשטיין – פרויקט בן יהודה; משה סקאל – הארכיון; נורית גזית – מאגרי בית התפוצות; עינת שרון – תכנית האקסלרטור ״תרבות פתוחה״ של הסדנה לידע ציבורי; זהר קורן – עיצוב שבוע העיצוב; והילה קופר – אשכול העיצוב בספריה הלאומית.

בשעה 12:00 יתקיים פאנל בין־לאומי שבמסגרתו יספרו על עבודתם טל ארז וענת ספרן, האוצר הראשי והמנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, ודניז אובה (Deniz Ova), מנהלת הביאנלה לעיצוב של איסטנבול. לאחר מכן, בשעה 12:45, תחת הכותרת ״בין שבוע עיצוב למוזיאון / בין הזמני לנצחי״ תשוחח גאון עם האוצר והעורך הראשי של מגזין פורטפוליו, יובל סער, על שבועות עיצוב בעולם, על אוצרות בלי אוספים ועל אוספים בלי מוזיאון.

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden