כל מה שחשוב ויפה
יונתן הופ מתוך ״על המשמר״. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2018 בפורטפוליו // היום הרביעי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // מה קורה כש־11 סטודנטים מהתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל אוצרים ביחד תערוכה רב־תחומית

אתמול

אלו מנגנונים פועלים בזירת השימור ומה מניע אותם? איזה נרטיב היה נוצר אם מה שהושמט היה נשמר? מי עומד על המשמר? מה תפקידו של הזמן בתהליכי שימור? ומה אנו רוצה שיישאר אחרינו?

אלו השאלות ששואלים 11 סטודנטים ממסלול ״אודות עיצוב״ בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, שבמסגרת קורס בהנחיית מיה דבש ומעיין פוס אצרו במשותף את התערוכה האינטר־דיסציפלינרית, על המשמר. עבודותיהם של יוצרים, אמנים ומעצבים בוגרי בצלאל מוצגות זה לצד זו בתערוכה במבנה היסטורי, שתהליך השימור שלו הסתיים לאחרונה והוא נפתח לראשונה לקהל בבית הנסן במיוחד לכבוד שבוע העיצוב.

התערוכה – מעוררת השראה ומחשבה – עוסקת במושג השימור ובמנגנוני הכח השולטים בשימור תרבות. נקודת המוצא של האוצרים הייתה התרבות העכשווית, שבנויה משכבות של ידע חומרי ורעיוני מצטבר של אלפי שנים, מאוביקטים ומתפיסות שנשתמרו לאורך ההיסטוריה הבונים את הנרטיב של המין האנושי. אולם, מציינים האוצרים, תהליך השימור עשוי לקרות באופן מקרי, שבו החזק והמתאים שורד במרוצת הדורות, או באופן יזום, שמטרתו לשמר כוחות שולטים ולעצב נרטיב מסוים.

העבודות בתערוכה חושפות מנגנוני שימור בתרבות, מתבוננות בתהליכי שימור של יופי ונעורים, מתעמתות עם ״אנשי המשמר״ ושואלות מה היה קורה לו התבצעו חילופי משמרות. הן אינן מפחדות לגעת בנקודות רגישות ולדון בתרבות שהתגבשה בעבר ומתקיימת בהווה, ולהציע אלטרנטיבה לגבי העתיד.

מתוך ״על המשמר״ באוצרות התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל

היום

למי מאיתנו אין חפצים ששוכבים שנים במגירה, שואל גיל כהן מקולקטיב אניה וקורא למבקרים בשבוע העיצוב להוציא את המגירה אל האור. בסדנת המחדוש שתתקיים בשעה 17:30 בגינה של בית הנסן, המבקרים מוזמנים להפוך מגירות ישנות למדפים דקורטיביים שיציגו לראווה את אוסף משחקי הקינדר שלהם, את הצדפים שמעלים אבק בבית, או כל דבר אחר שתרצו.

לאחר הסדנה תתקיים בקולנוע של בית הנסן הקרנת הסרט Piet Hein Eek, אחד מהמעצבים ההולנדים הבולטים בזירה הבין־לאומית כיום, שחרט על דגלו את השימוש החוזר בחומרים יום־יומיים ובעיצוב בר קיימא. במסגרת פסטיבל סרטי העיצוב של מילאנו, שמתארח זו השנה השנייה בשבוע העיצוב ירושלים, יוקרן סרטו של הבמאי נייק קופן, שעקב אחר היין אייק בשנים 2009-2016, דרך כל שלבי המפתח בהקמת המותג שלו: מהפיכתו של מפעל קרמי לשעבר באיינדהובן למפקדתו – שחולקה למפעל, לחנות, לגלריה ולמסעדה – ועד לתכניתו העסקית לאסטרטגיית התגובה שלו למשבר הכלכלי הבין־לאומי וראיית העולם העיצובית שלו.

פיט היין אייק, מתוך סרטו של נייק קופן

מחר

חן גזית, המנהלת של שבוע העיצוב ושל בית הנסן, ממליצה על האירוע השני שיתקיים במסגרת TALK / SHOW,  שיתוף הפעולה של שבוע העיצוב ירושלים עם אירועי פורום העיצוב פריז, כחלק מעונת התרבות צרפת־ישראל.  והערב בשעה 20:00 בכיכר המהפכה של מרכזת בזק: שירה ז. כרמל וסטודיו H5 – שארלוט קמי ופרדריק מונייה – שהתבקשו ליצור אף הם פורמט מקורי המשלב בין הרצאה ומיצג תוך חשיבה משותפת ושילוב היכולות השונות של כל אחד ואחת מהיוצרים, תחת שלושת תתי התמות של שבוע העיצוב – שימור וסביבה, שימור וחברה ושימור ותרבות.

זהו שיאו של הדיאלוג שנרקם לאורך החודשים שקדמו לשבוע, אירועים פרפורמטיביים ומערבי קהל שנעים בין הגיאוגרפיה והאקלים הירושלמי למזון, בין משחק כדורגל לסאונד ואנימציה, ובין חקר התנ״ך להקרנה בחלל אימרסיבי. שלוש חוויות ייחודיות אלו ישאלו שאלות שבין פורמט לתוכן ובין שימור לעיצוב והמשכם באירוע מקביל במהלך ימי ה־D’Days Paris בנובמבר 2018.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden