כל מה שחשוב ויפה
נגה שמשון ו־Breaded Escalop, מתוך התערוכה המרכזית בשבוע העיצוב ירושלים. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2018 בפורטפוליו // היום השישי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // מוצרי הצריכה של המגזר החרדי, מכשירי כושר שנועדו לתרגל מחוות רומנטיות ועתיד הבניה באבן הירושלמית

אתמול

איך מתפללים בשטח? ואיך מדברים בטלפון כשיד אחת סוחבת עגלה ובשנייה ילד בוכה? אלו שתיים מהשאלות ששואלים 13 האמנים והמעצבים שמשתתפים בתערוכה יוצאת הדופן חריידי מייד בתיאטרון ירושלים. התערוכה, שעוסקת במוצרי הצריכה של המגזר החרדי ובנקודות המפגש שבין מסורת ושמרנות מחד, ובתפיסה פונקציונלית עכשווית מאידך, חושפת מעט מהמתרחש בשולי העיצוב הישראלי המשקפים תרבות מובלעת שמתקיימת בצירים מקבילים ומעניקה לה נראות.

אוצרת התערוכה, נעה לאה כהן מגלריית המקלט לאמנות חרדית עכשווית, בעזרת המעצבת חן הורק, חושפת דיון אמנותי על מערכת היחסים של המגזר החרדי עם העולם המודרני, ועל האופן שבו חברות מסורתיות מאמצות בדרכן הייחודית את השינויים המתקיימים בהכרח מסביבן. התרבות החזותית החרדית משאירה את הייחודיות של המגזר ושומרת על שפה פנימית משלה בעלת משמעות המובנת רק לה, המתקיימת בצל הגלובליזם הגורף. אולם, התערוכה אינה מבקשת רק להעניק ״מבט אנתרופולוגי של חפצים״ המשקפים הלך רוח קולקטיבי אלא להקשיב באמצעותם לקולות אישיים המתקיימים בסבטקסט ועל ההתמודדויות העולות ממנו.

מרסל תהילה ביטון מתוך ״חריידי מייד״

יהודית לוי 17 מתוך ״חריידי מייד״

היום

איך נתלבש כשנגיע לגיל 100; איך הגוף האנושי היה מתפתח לו היה מכוון להישרדות בתאונות דרכים; איך נראים מכשירי כושר שנועדו לתרגל מחוות רומנטיות. אלו כמה מהפרויקטים מעוררי הסקרנות והמחשבה שכוללת התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב ירושלים, פרויקט השימוש האנושי, שאצרו במרכזת בזק טל ארז וענת ספרן, האוצר הראשי והמנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים. הערב, בשעה 19:00, יתקיים סיור בתערוכה בהנחייתו של העתידן ד״ר רועי צזנה, שיעביר את הסיור מארצות הברית בעזרת רובוט טלפרזנס.

נקודת הפתיחה של התערוכה היא פעולת השימור שנוטה לא פעם לנקוט צעדים רדיקליים כדי להתמודד עם רוחות הזמן. אך רדיקלי מכולם, אומרים האוצרים, הוא ניסיון האנושות לשמר את קיומה שלה – כמאמץ תרבותי וביולוגי כאחד. המנגנונים שאותם אנו מתקינים כדי לתחזק ולהאריך את קיומנו הפיזי והתודעתי, במהלך חיינו ולאחר מותנו; המבנים החברתיים שנוצרו כדי לשמר את הצורך הביולוגי להתרבות; המאבק לתעד את ההיסטוריה האנושית ככלל, הן בחלל והן בזמן – כולן חלק ממבצע טכנולוגי, חברתי ותרבותי אדיר לשימור הקיום, ההמשכיות והזהות האנושית.

אליאור קרמי וג׳והאנה פיכלבאוור

תמרה אפרת, מריון פינאפו ורפאל פלוויאנג׳

אלכסנדר הומברט וטלי קושניר

עדי זפרן וסבינה רות׳

לאורך ההיסטוריה, מטרה אנושית עליונה זו היוותה בית לניסויים ותחזיות פרועות. אך יותר מאי פעם, שינויים טכנולוגיים רחבים מעלים שאלות קשות ביחס למחירו ועומקו של פרויקט שימור זה. נדמה כי עכשיו אנו עומדים בפני אלטרנטיבות רדיקליות של ממש. ולא פעם, אנו מוצאים כי אנחנו כבר עמוק בעיצומן.

התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב בירושלים מבקשת למסגר דיון זה תחת חמש קטגוריות: תודעה; גוף; אנחנו; תודעה קולקטיבית, גוף קולקטיבי; ו־הכל. כל אחת מקטגוריות אלו כוללת פרויקטים חדשים כחלק מתכנית הצוותים הבין־לאומית של שבוע העיצוב, שבה צוותים של מעצבים ישראלים ובין־לאומיים התבקשו לייצר עבודות חדשות בעבור התערוכה, יחד עם עבודות קיימות של מעצבים ואמנים מישראל ומהעולם.

מחר

מה יהיה עתיד הבניה באבן בירושלים ומה היה תפקידו של המושל הבריטי הראשון כמעצב תפיסות השימור והנוף של ירושלים בעת החדשה? האדריכל שמואל גרואג ממליץ להגיע מחר בשעה 20:00 לקולנוע של בית הנסן כדי לשמוע את הרצאתה של ד״ר נירית שלו כליפא (יד בן צבי), רונלד סטורס, משמר או שמרן, שתתקיים במסגרת סדרת מפגשים וההרצאות ״חולמי העיר: חזון ותכנון – מאה שנה לשלטון הבריטי בירושלים״.

לאחר ההרצאה יציג האדריכל ייטב בוסירה פרויקט מחקר משותף למרכז לעיצוב אורבני בירושלים והמחלקה לעיצוב אורבני האקדמיה לאמנות ועיצוב, בצלאל ויד הנדיב ״אבן מאסו הבונים: עתיד הבניה באבן בירושלים״. בסיום הערב יציגו המעצבים אליעד מיכלי ואביאור זאדה את תהליך העבודה על הפרויקט ״אבן יסוד״ שמוצג במסגרת התערוכה ״פרו ג׳רוזלם – 100 שנים של ישמור״.

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

אליעד מיכלי ואביאור זאדה מתוך ״פרו ג׳רוזלם״

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden