כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה ״פרו ג׳רוזלם״. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2018 בפורטפוליו // היום השביעי

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // 100 שנים של שימור בירושלים, שטיח מרהיב משורשים, גן דיגיטלי משובש והזמנה להבין כיצד אנו מבינים את הזמן ומתמודדים עמו

אתמול

באביב 1918 הקים רונלד סטורס, המושל הבריטי הראשון של ירושלים, את האגודה למען ירושלים (Pro Jerusalem Society). האגודה הבנתה, יצרה וקידמה את דמותה של העיר, והגדירה מתווה שימור עירוני שלא היה קיים בה לפני כן. כוחה והשפעתה נבעו ממגוון האישים שישבו בה – נציגי כל הדתות בעיר, אמנים, מתכננים, פקידי ממשל ואזרחים – ופעולותיה באו לידי ביטוי בקני מידה שונים: מהאוביקט הקטן ועד תכנית המתאר הכוללת. בכך יצרה האגודה את ירושלים בהתאם לחזון המדומיין שלה, שהורכב לעתים מייבוא של רעיונות זרים ולעתים מהתבוננות על הקיים.

בארבע שנות פעילותה האגודה הוציאה לפועל את חזונה ועיצבה את העיר כפי שאנו מכירים; הדימוי של ירושלים כפי שאנחנו מכירים היום, הוא בן 100 שנה בלבד. התערוכה ההיסטורית פרו ג׳רוזלם – 100 שנים של שימור – שאצרו אלכסנדרה טופז, הדר פורת וקרן קינברג – חושפת פרק לא מוכר בהיסטוריה של ירושלים, ומציעה מבט חדש על 100 השנים הבאות בעיר דרך עיניהם של שישה מעצבים, שמגיבים בצורה מקורית ומעוררת מחשבה לפעולות עיצוביות שעשתה האגודה בעיר.

היום

בעבור מעצבים, לא פעם הטבע משמש כמקור השראה ונקודת ייחוס. אולם לאדם מערכת יחסים מורכבת עם הטבע, וקיומו של טבע פראי וקמאי של ממש מוטל בספק. מהנדסת זרעים ועד יערות תעשייתיים, הטבע שסביבנו מעוצב יותר ויותר. פרויקט טבע יישומי שאצרו טל ארז וענת ספרן, האוצר הראשי והמנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, מוצג בבניין המכבסה ההיסטורי של בית הנסן וכולל שלושה פרויקטים המתכתבים עם הטבע כחומר גלם.

בעבודה המרהיבה ״שזור״ (Interwoven) דיאנה שרר בוחנת את דינמיקת מערכת השורשים של הצמח, על החיים התת־קרקעיים הנסתרים שלה, שנחשבת על ידי נוירוביולוגים של הצמח כמוח של הצמחים. בשיתוף עם ביולוגים היא פיתחה שיטה לשלוט בצמיחת שורשי הצמח: הרשת הטבעית של מערכת השורש הופכת לחומר מלאכותי ובמהלך תהליך הגדילה השורשים מוטמעים בתבניות תת־קרקעיות, ונשזרים או נארגים בחומר עצמו.

דיאנה שרר

מאיה בן דוד

לוקה אור

הגן הדיגיטלי של מאיה בן דוד הוא גן מדומיין, המבוסס על סריקות בתלת־ממד של פרחים והדפסה שלהם, ליצירה של טבע דומם. פעולות הסריקה וההדפסה משבשות את המקור. מהו זמן של חומר ותוצר דיגיטלי? האם הוא זמני או על זמני? איזה יחסים בין טבעי, אנושי וטכנולוגי נראה בעתיד? מי ייצר את מי? ואיזה זכר יישא הטבעי החדש? העבודה שואפת לעסוק בייצוגים ותפיסות של מושגים כמו טבעי ומלאכותי, במושג הזמן ובמהות הדיגיטלית- חומר, טכנולוגיה, חיים ומוות.

מתוך עניין מתמשך בקשר בין האדם לאוביקטים טבעיים בעידן הנוכחי, המעצב לוקה אור מתייחס ב״בוטניקה2״ למנגנונים של צמיחה, נבילה ושינוי בצורה מלאכותית. הפרויקט בודק את המרחב שבין זמני לנצחי, בין טבעי למלאכותי ובין חי לדומם על ידי תרגום מחדש של פרחים לחומרים מעובדים בצורה המשאירה את האיכויות הזמניות והעדינות של הפרח, זאת מבלי להסתיר את השינוי שעבר.

מחר

ד״ר ליאור זלמנסון ממליץ לא להחמיץ את אחד הפרויקטים המרשימים והפואטים ביותר בשבוע העיצוב, פרי שיתוף פעולה של שבוע העיצוב בירושלים, הביאנלה לעיצוב איסטנבול ו־Z33, בית לאמנות עכשווית. הפרויקט – A Commonplace Book of Time של סטודיו Commonplace‏, טים קנפן (Tim Knapen), ג׳ון סתם (Jon Stam) וג׳סה הווארד (Jese Howard) – הוא מתקן המורכב מערימת מחברות ריקות, מאוסף חפצים ומסדרה של מכונות המתמללות פיסות מידע בנושא המעסיק את כולנו: כיצד אנו מבינים את הזמן, תופסים אותו ומתמודדים עמו. האינטראקציה עם המתקן מאפשרת למבקרים לפרסם גילוי פואטי שנע בין ״הזמן העמוק לזמן האמתי״, בין הפקת זמן ובין לקיחת זמן, לוחות זמנים, קפסולות זמן, זמן חלל ומכונות זמן. התוצאה היא ספר אישי שאינו מוצא לאור בשיטה המסורתית, אלא כזה המורכב מהישנויות שונות רבות.

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

A Commonplace Book of Time

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden