כל מה שחשוב ויפה
והראם גלסטיאן. צילום: אד טדווסיאן

הרשימה המשותפת // 14 ביוני 2018

בין אינסטינקט לאינטלגנציה בעין הוד, אנה לוקשבסקי והילה שפיצר ברוזנפלד, פוסטרים בקן הקוקיה, מעיין אליקים בספרית שוקן, תערוכת בוגרים באורנים

בין אינסטינקט לאינטלגנציה בעין הוד

בין אינסטינקט לאינטלגנציה (BETWEEN INSTINCT & INTELIGENCE), מיצב המולטימדיה של האמן הארמני והראם גלסטיאן במוזיאון ינקו דאדא בכפר האמנים עין הוד, ישיק ביום שבת 16.6 בשעה 12:00 את תכנית חילופי האמנים בין עין הוד למרכז הבין־לאומי לאמנות בירוואן (ICA) וגלריה קארויאן, ארמניה (אוצר: אברהם אילת). המיצב מתייחס לקונפליקט ככוח מניע ודומיננטי בחיי אדם וחברה והוא מורכב משלושה אלמנטים שמוצגים בנקודות שונות במוזיאון.

הראשון, שולחן ארוך, ערוך ל״ארוחה״, ועליו, בשני קצותיו, צלחות וסכו״ם. בתוך הצלחות נוצקו ראשים שפניהם אל המתבונן. שני כיסאות ריקים מוצבים מול הצלחות. השאלה למי מחכים הכיסאות נשארת פתוחה לדמיונו ולהשקפת עולמו של כל צופה. 
השני, סרט וידיאו שבו עמודים עשויים מחומר צומחים כלפי מעלה, ובשיא התפתחותם הם מקופדים באלימות על ידי מכשיר חד. השלישי, הצבה של טורי לוחיות מתכת שעליהן מוטבעים מספרים.

יובל סער


אנה לוקשבסקי

הילה שפיצר

אנה לוקשבסקי והילה שפיצר ברוזנפלד

יש משהו שובה לב במפגש בין תערוכת היחיד של אנה לוקשבסקי ״מבט מפוכח״, שנפתחת הערב (14.6) בגלריה רוזנפלד, לבין תערוכת היחיד ״מחלון המטבח״ של הילה שפיצר, הנפתחת במקביל בחלל הקטן של הגלריה ״רוזי״. השתיים עוסקות באופנים שונים של ציור מהתבוננות – לוקשבסקי, חברת קבוצת הברביזון החדש,מציירת כחדורת אידיאולוגיה – במסורת הריאליזם החברתי ויצירה שהיא חלק בלתי נפרד מן הסביבה בה היא נוצרת. סדרת העבודות המוצגות בתערוכה היא תולדה של מסע התבוננות בנוף האורבני ההולך ומשתלט על מרחב המחייה. מגדלי בטון, פלדה וזכוכית משרטטים את קו הרקיע, מאוכלסים בחברות ענק על מאות עובדיהן, הישובים שורות שורות ב־open space. בחירתה של לוקשבסקי, לתאר ״ריאליזם קפיטליסטי״, כלשונה, מובילה אותה אל משרדים ואולמות הכניסה של מגדלי יוקרה. שם היא מצליחה להיטמע בסביבה ולצייר – משום שאיש אינו מבחין בה והיא שקופה כמעט. הניכור, הזרות והבדידות הנוכחים בציוריה, הם בבואה נוקבת של חיינו, בעידן של יחסים וירטואליים וחברים מדומים.

לעומתה, ציוריה של הילה שפיצר יוצרות אינטימיות אופטימית, גם בין זרים גמורים. בעבודותיה המוקדמות יצאה שפיצר לצייר בתי זרים במעין ״פגישות עיוורות״ עם בתים וחיים של אחרים. בעבודה האחרונה בסדרה – זה הבית שלי, היא שבה הילה אל טריטוריה מוכרת – ביתה שלה, והיא מתבוננת בו במבט מחודש, מפויס. ביתה הפרטי חוזר כמושא הציור בטריפטיכון אשר שמו ״מחלון המטבח החוצה״. השפה האמנותית הייחודית של הילה מתאפיינת בריבוי פרספקטיבות ועיוות נקודת המבט המובנת מאליה, בניסיון להעביר אל הבד כל מה שהמוח האנושי ועינה של המצלמה מסוגלים לקלוט – תקרה, ריצפה, קירות ונוף, הנראה מבעד לחלון. בעבודותיה מרבה הילה לחקור את היחסים בין פנים לחוץ.

ביטוי ליחסים אלו מצוי בטיפול שהיא מעניקה למפת העולם, המופיעה כפרט במכלול החפצים בבית, אך גם כאובייקט נפרד. המפה, מציעה מבט מרוחק, ממעוף הציפור, על ימים ויבשות. אולם כמו בציוריה של הילה, ככל שיתקרב הצופה ויצלול אל תוך כתמי הצבע, יתוגמל בגילוי בלתי פוסק של פרטי פרטים.

חגית פלג רותם


POSTERIZE בקן הקוקיה

POSTERIZE בקן הקוקיה

תערוכת הפוסטרים שלמו־כמה־שבא־לכם חוזרת לכולי לעלמא במתכונת מורחבת וחגיגית עם רשימת אמנים ואמניות מרגשת. התערוכה תתקיים בגלרית ״קן הקוקיה״ ביפו, כחלק מחגיגות יום ההולדת שנה של המתחם בתאריכים 21-23 ביוני, חמישי עד שבת, ותכלול קרוב ל־50 מהדורות מוגבלות וחדשות של הדפסים של 11 אמנים מובילים: UNTAY – YONIL – PILPELED – Noam weiner – Ori Toor – MANYEARSAGO – DEDE – Nitzan Mintz – Katya Bariudin – Tom Melnick – DIOZ

יובל סער


מעיין אליקים, ציפור

מעיין אליקים בספרית שוקן

מחר (שישי 15.6) תיפתח בספריית שוקן בירושלים ״ונהר יוצא מעדן״, תערוכת היחיד של מעיין אלקיים, בעקבות מחקר מתמשך של אלקיים על פועלן של הדמויות הקשורות למקום – זלמן שוקן ואריך מנדלסון – שאותן הוא קושר עם פועלו של היסטוריון האמנות אבי ורבורג. מכון שוקן למחקר היהדות הפועל בספרייה אישר לראשונה להציג תערוכה באולמות שלה ואלקיים יציג בה יצירות שנעשו במיוחד בעבור המקום, שמתייחסות לאדריכלות ושעושות שימוש בריהוט ובאוסף הספרים השמור בספריה.

בנוסף יושק ספר־תערוכה שמתייחס בהגיונו לסדרת ״הספרייה״ בהוצאת שוקן הגרמנית שפעלה בין השנים 1933-1938 שעליו עבד בשנה האחרונה עם המעצב מיכאל גורדון. התערוכה היא גם הזדמנות מיוחדת בעבור הציבור לבקר במקום שבדרך כלל נסתר מן העין משום שהוא ממוקם ברחוב בלפור לצד המעון הרשמי של ראש הממשלה, ופועל כמכון מחקר שאינו פתוח לקהל אלא בתיאום מראש.

יובל סער


ענאן נג׳מי, מכללת אורנים

תערוכת בוגרים באורנים

15 בוגרים מציגים בתערוכת הגמר של התואר הראשון ותעודת הוראה באמנות, בחוג לאמנות במכללת אורנים, קרית טבעון, שנפתחה השבוע ומוצגת עד 26.6 (אוצרת רותי הלביץ־כהן). העבודות בפרויקטי הגמר מציגות קשת רחבה של מבטים על סוגיות חברתיות, מגדריות, תרבותיות ופוליטיות. בתערוכה מנעד רחב של חומרים וטכניקות במיצב, וידאו, ציור, פיסול, הדפס, רישום ועוד.

העבודות בתערוכה משלבות בין נקודות מבט אישיות לבין נקודות מבט רחבות על חברה ותרבות: למיס שחות עוסקת ברקמת זהותה הפלסטינית; שקמה קובליו מציגה עבודות הנובעות מחוויות אוטוביוגרפיות, מנקודת מבט ביקורתית פמיניסטית. ענאן נג׳מי, מציירת בהיפר ריאליזם את תפקידי האישה במגזר הערבי ודנה בהשתקת הקול הנשי; יעל טל נוגעת בזקנה והשתקפותה בעזרת מניפולציות בצילום; טום ויינריך מציירת בפחם את תופעת ההגירה; ושירה אילוז בעבודת וידיאו מתמקדת באימהות.

חגית פלג רותם

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden