כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב ירושלים. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2018 בפורטפוליו // היום האחרון

פורטפוליו Promotion: התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // מסיבה בכיכר המהפיכה והזדמנות אחרונה לבקר בתערוכות שבוע העיצוב ירושלים 2018

אתמול

לאחר שבוע עיצוב נוסף, אינטנסיבי ומעורר השראה, ענת ספרן וטל ארז – המנהלת האמנותית והאוצר הראשי של שבוע העיצוב ירושלים – בסיכום ראשון ומבט אל העתיד:

״השמורה״, התמה של שבוע העיצוב 2018, עסקה בעתיד. העתיד, כמו תמיד, הוא השתקפות של מערכת היחסים שאנחנו מנהלים בהווה עם העבר. כל האירועים, הפרויקטים והתערוכות שיצרו את שבוע העיצוב בשבעת הימים האחרונים, שאלו את השאלה הזאת בדיוק – איזו מערכת יחסים אנחנו מנהלים עם העבר, במה אנחנו מנסים להיאחז, מה אנחנו מוכנים לשחרר ובאיזה מחיר, ואיך בחירות אלו יגדירו את הכיוון שאליו אנחנו הולכים – מהרמה האישית, הקהילתית, העירונית ועד לרמה הרחבה ביותר.

וזו השאלה שביקשנו לשאול את אלפי המבקרים שביקרו השנה בשבוע העיצוב: מה חשוב לנו לקחת איתנו הלאה מהעבר ועל מה אנחנו מוותרים כדי להחזיק משהו קבוע אל מול רוחות הזמן.

אנחנו מאמינים ששבוע העיצוב הוכיח שזו שאלה למעצבים. הם אלו שאמונים על הגדרת הטקסים שלנו, היום־יום שלנו, הערכים שלנו, ומתרגמים אותם לפרקטיקה. למעצבים יש כוח גדול מאד להשפיע על העתיד שלנו. ואת השאלות האלה יכלנו לשאול רק בקונטקסט של אירוע כזה – מעל ל־120 מעצבים מהארץ ומהעולם השתתפו השנה בשבוע העיצוב ו־80% מהעבודות הן חדשות לגמרי – אירוע ציבורי, גדול, שלא כפוף לשיקולים מסחריים, ויכול לגעת בשכבה עמוקה יותר של עיצוב, כזו שמתעסקת בתפקידו החברתי.

אנחנו מרגישים ברי מזל שזכינו לקחת חלק באירוע ייחודי שכזה, שמאפשר לחשוף עיצוב בהקשרים רחבים יותר מאלו שאולי צרובים בתודעה של רבים מאיתנו. ואת כל זה לא יכולנו לעשות בלי כל המעצבים הנפלאים שנרתמו, ועבדו ללא הרף כדי להראות את כוחו של העיצוב כשהוא פוגש תוכן. וכמובן ללא התמיכה המדהימה שאיפשרה את כל זה:

של משרד ירושלים ומורשת; הרשות לפיתוח ירושלים; קרן ירושלים; עיריית ירושלים; והצוות המדהים של שבוע העיצוב: המנהלים רן וולף וחן גזית, שירה בן סימון שיינפלד, רונה זינגר, יעל הרשקוביץ; צוות ההפקה של פאזה- כרמית, מנש, פז, אילן; המעצבים הגרפיים המדהימים זהר קורן ועידן עם שלם; ניצן קרואקר אלה הראל, יונתן וקובי מסטודיו בריף, עידית שילוח, דור קדמי, צוות Xhibition, ענבל שלו, צוות בית הנסן – פז, עדנאן וכולם, כל המוסדות השותפים שלנו וכמובן כל המעצבים הנהדרים – תודה לכולם.

המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל

המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה

היום

הזדמנות אחרונה להביט אל העתיד! במסגרת שיתופי הפעולה עם אקדמיות בשבוע העיצוב, הוזמנו שורה של אקדמיות – ״המפעלים המייצרים את מעצבי העתיד, ולפיכך את העתיד עצמו״ – להגיב על נקודת המבט הפראי קדימה, המתנתק מהגבולות התוחמים את המוכר. דרך סדרה של חמישה חדרי עתיד בגודל אחיד של 20 מ״ר, נוצרים חמישה מבטים מהודקים ומזוהים אל עתיד אפשרי, כל אחד מובל על ידי דיסציפלינה אחרת באקדמיה מובילה אחרת לעיצוב.

המחלקה לתקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה עסקה בגוף האות, המילה והמושג כאלמנט מחבר, מתוך הנחה שהעתיד יפנה עורף למלים כפי שאנחנו מכירים אותן. המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל מציגה את שלבי המחקר של צורה, חומר, מבנה ותפקוד, כפי שהם באים לידי ביטוי בתהליכים חדשים ומרתקים של עבודת יד במרחב הדיגיטלי. המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר מציגה חומרים ומקטעים מתוך עבודות סטודנטים המדגימים את המרחב שבו פועל הטקסטיל, בהקשרים מגוונים, בכל תחומי החיים. המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון מעלה שאלות בדבר המשמעות והחשיבות של ״חפץ״, במציאות של הגירה, אימפריות נחלשות, משאבים מתכלים, אוטומציה גוברת, פערים כלכליים מחריפים, אלימות וגזענות גואות וזהויות לאומיות נזילות.

ורגע לפני שנועלים את שבוע העיצוב, אל תפספסו בכיכר המהפכה את החבר׳ה שעושים את המסיבות המחתרתיות הכי שוות בירושלים! מוזיקה, וידיאו־ארט, משחקי תאורה ועוד.

מחר

אנחנו לא יודעים מה התכניות שלכם ליום שאחרי שבוע העיצוב, אבל אנחנו יכולים לספר שחלקנו נמצאים ממש ברגעים אלו ביריד האמנות העיצוב ארט באזל (בקרוב בפורטפוליו). נתראה בשבוע העיצוב ירושלים בשנה הבאה. היה כיף!

הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden