כל מה שחשוב ויפה
נינו ביניאשוילי, מתוך על שפת הים השחור

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע״ש בן־יצחק לשנת 2018 יוענק לנינו ביניאשוילי

פורטפוליו News: נינו ביניאשוילי היא זוכת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן יצחק לשנת 2018, על איוריה לספר ״על שפת הים השחור״. ציונים לשבח יוענקו ליעל אלברט, לגלעד סליקטר, לבתיה קולטון ולניב תשבי

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן־יצחק מוענק מדי שנתיים למאיירי ספרים מצטיינים בישראל, מאז 1978. ברוח המסורת של תמיכה באמנויות, המוזיאון מייחס חשיבות רבה לעידוד מאיירים של ספרי ילדים, ולמטרה זו הוקמה קרן בן־יצחק. הפרס מוענק לזכר רבקה (סופר) ומיכאל בן־יצחק שנהרגו בפיגוע בכיכר ציון בירושלים בשנת 1975.

חבר השופטים כלל השנה את יושבת הראש, אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים, מוזיאון ישראל; פרופ׳ יעל דר, תוכנית הלימודים לתואר השני בתרבות הילד והנוער, בית הספר למדעי התרבות, אוניברסיטת תל אביב; פרופ׳ עידו ברונו, מנכ״ל מוזיאון ישראל, ״בצלאל״ אקדמיה לאמנות ועיצוב; אבנר כץ, צייר, מאייר וסופר, פרופסור אמריטוס אוניברסיטת חיפה; ד״ר אלי ברודרמן, מנהל אגף הנוער והחינוך לאמנות, מוזיאון ישראל.

צילום: עינת עריף גלנטי

״חמשת הסיפורים הקצרים שכתבה ואיירה נינו ביניאשוילי מביאים צרור אגדות מומצאות המשולבות במיתוסים עתיקים מגיאורגיה שמסופרים מחדש בטון חידתי וביקורתי״, כתבו השופטים בנימוקיהם להענקת הפרס לספרה של ביניאשוילי, על שפת הים השחור, שנבחר מבין 170 ספרים. ״השפה המקורית שיצרה ביניאשוילי מאחדת כתב ותמונה, ולמרות הצמצום הצבעוני לשחור ולבן, היא מגישה לקוראיה יצירה עשירה ומפתיעה.

״יצירת ביכורים זאת היא ספר קריאה שווה לכל נפש, חלומי ואוונגרדי, המציג לראווה את שליטתה הווירטואוזית של האמנית באיור וסיפור חזותי כאמצעי אמנותי מורכב ורב פנים. זוהי יצירת אמנות מינימליסטית וטוטאלית הממזגת בחופשיות אלמנטים מעולם עתיק ועכשווי: חריתה שמזכירה כתבי יד, ציורי מערות, בועות דיבור מעולם הקומיקס ושילוב של טקסט ותמונה כמחווה לאמנות מושגית. חיבור כל אלה יחדיו בורא ספר שהאיור משייט בו בחופשיות בין אוריינות לאמנות וחתרנות״.

עוד החליטו השופטים להעניק ציונים לשבח ליעל אלברט על איוריה לספר ״הביתה״ בהוצאת כתר, לגלעד סליקטר על איוריו לספר ״בובה תותי״ בהוצאת עם עובד, לבתיה קולטון על איוריה לספר ״דוקטור איכואב״ בהוצאת קדימה ולניב תשבי על איוריו לספר ״הנסיכה תבוא בארבע״ בהוצאת מילתא. האיורים המקוריים של הספרים הזוכים יוצגו בתערוכה ״איור זה כל הסיפור״ בספריית האיור שבאגף הנוער במוזיאון ישראל, ובמהלך חודש יולי יתקיימו במוזיאון מפגשים עם המאיירים הזוכים. טקס הענקת הפרס ייערך ב־6 ביולי 2018 במוזיאון ישראל. התערוכה והטקס נערכים השנה במסגרת ​פסטיבל אאוטליין – איור ומילים בירושלים​, שיתקיים בתאריכים​ 5-12​ ביולי ברחבי העיר​.

ניב תשבי, הנסיכה תבוא בארבע

בתיה קולטון, דר איכואב

גלעד סליקטר, בובה תותי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden