כל מה שחשוב ויפה
אורית סימנטוב, מבט מפירמידה לנמל חיפה

הרשימה המשותפת // 12 ביולי 2018

של מי העבודה הזאת? בגלריה מינוס 1; הפירמידה מחוללת סערה בנמל חיפה; ״מכירה שקטה״ במקום לאמנות בקרית המלאכה

של מי העבודה הזאת?

בשבת הקרובה (14.7) יתקיים שיח גלריה בתערוכה ״של מי העבודה הזאת?״ המציגה עבודות נבחרות מאוסף עיתון ״הארץ״ בגלריה מינוס 1 בתל אביב (אוצר: גלעד רייך). התערוכה עוסקת בהיבטים שונים של ״עבודה״ פיזית ומילולית הקשורים לאמנות – החל מעצם השימוש במילה ״עבודה״ כשם נרדף ליצירה, עבור בשאלת זהותו של היוצר בפועל ובכוח (בקונספט) וכלה בשרשרת הבעלות על עבודת אמנות כקניין.

טל מצליח שלחה לקרובים וידידים הוראות הכנה ״איך ליצור עבודה של טל מצליח״ – והם מילאו אחר ההוראות. אז של מי העבודה? טמיר ליכטנברג מכר לאספן חודש של ״תוצרים״ מכל מה שעובר בראשו של האמן, תחת עינו ויוצא תחת ידיו בחודש קלנדרי אחד, תמורת משכורת בגובה השכר הממוצע במשק. עידו מיכאלי הזמין בדרך לא דרך את ״שטיח בנק הפועלים״ מבית מלאכה באפגניסטן. יצירה אבסורדית המגוללת את תולדות הציונות וההיררכיה הכלכלית המקוטבת, בתרבות הישראלית, שעברה באופן חד מהישרדות סוציאליסטית לחברת ראווה רעבתנית.

ורד נסים משחקת בדואליות והסיזיפיות של יחסי הורה וילד. היא מציבה את אמה בתפקיד הפועלת המנקה המושפלת, והאם יוצרת עבורה עולם מיופייף ומצוחצח (ושקרי), פרח חמנית זוהר עשוי מכפפות גומי של עמל כפיים; בעוד שהיא, הבת, יושבת פסיבית מעליה בשמלת כלה, ומזליפה עליה מים מגבוה, כאילו מגשימה את משאלות אמה, תרתי משמע. התערוכה עוסקת באופן ביקורתי גם ב״ערכי העבודה״ המרכזיים כל כך בחברה הישראלית, שהולכת ומתרוקנת מנכסיה הערכיים.

חגית פלג רותם

עידו מיכאלי בגלריה מינוס 1

ורד נסים בגלריה מינוס 1

רציף הפירמידה בעיר התחתית

פירמידה, מרכז לאמנות עכשווית בחיפה, בניהולה האמנותי של האוצרת גליה בר אור, משיקה את ״רציף פירמידה״, אירוע אמנות רב תחומי שיתקיים בסוף השבוע הבא במשך שלושה ימים בלבד (19.7 – 21.7) בשלושה מוקדים בחיפה. שלוש תערוכות מרכזיות יתקיימו בממגורות דגון, במוזיאון הרכבת ובבית פירמידה בוואדי סאליב. התערוכות יעסקו בזיכרון ובפוטנציאל האוטופי של חיפה ויוצגו בהן עבודות אמנות עכשווית לצד מוצגים היסטוריים, חלקם טרם נחשפו לציבור.

מוזיאון ממגורות דגון יפתח את שעריו לביקור באולמות התצוגה המופלאים, שנבנו בראשית שנות ה־50. הוא מסמל זיכרון אנושי משותף הקושר בין תרבות, שגשוג כלכלי ושיתוף פעולה אזורי. מוזיאון הרכבת נבנה בתחילת המאה ה-20 כרציף לאניות הקיטור וחיפה נתפסה כ״עיר העתיד״ הקושרת שלוש יבשות במפגש מפרה בין מזרח למערב. התחנה השלישית מובילה את הקהל אל פירמידה, במסע מהחזון הגדול אל המציאות ואל מטעני הזיכרון המורכבים של שכונת ואדי סאליב. התערוכה בפירמידה תציף שאלות על תפקידם של אמנים, אדריכלים ומתכננים – האם הם נועדו לעצב חיים ״יפים״ לאנשים ״יפים״, התחדשות ריקה מזיכרון והתנסות אנושית, או שניחנו בכושר לעורר מודעות, זהות והזדהות.

בפירמידה תושק גם תערוכת כרזות בין־לאומית, שנוצרו בהזמנת מכון גתה בישראל, ״אמנות האוטופיה״. 35 אמנים גרפיים ישראליים ובינלאומיים נותנים את דעתם על מקומה של האוטופיה בימינו ומציגים איורים בהשראת המושג החמקמק. בתערוכה עבודות של רפי אתגר, דוד טרקטקובר, יוסי למל, דוד פולנסקי ומיכאל רוזנוב (מיש) לצד אמנים בינלאומיים ידועים. התערוכות בפירמידה ימשכו עד אוקטובר.

חגית פלג רותם 

רונית שני בפירמידה

הנינג וגנברת בפירמידה

מכירה שקטה במקום לאמנות

במקום לאמנות בקריית המלאכה תתקיים לראשונה מכירה פומבית שקטה (Silent Auction) כחלק מתערוכת המכירה השנתית של חברי העמותה ותומכיה. במקום לאמנות חברים למעלה מ־70 אמנים שרובם עובדים באזור קריית המלאכה. העמותה נוסדה ביוזמה עצמאית של מספר אמנים, ופועלת לקידום החשיפה לאמנות ולאמנים בשכונת קרית המלאכה ולעידוד מפגש ישיר בינם לבין הציבור הרחב. המקום משמש כגלריה בניהול עצמי, כמרכז מידע וצומת פעילות מרכזי בזירת האמנות המתפתחת באזור שבין רחובות שוקן, קיבוץ גלויות, הר ציון וסלמה. המכירה השנתית מספקת חלק חשוב מהתקציב השנתי של פעילות המקום. במכירה יוצגו עבודות של עשרות אמנים צעירים ובוגרים, ביניהם ברכה גיא, ליאת סגל, ורד אהרונוביץ, יונתן אולמן, אסף הינדן, מורן קליגר, לילי שר, נינו הרמן ועוד רבים וטובים, במחירים שיגיעו עד 5,000 שקל. לצידן, במכירה השקטה, יוצעו יצירות נבחרות שתרמו לצורך כך אמנים ידועים, ביניהם פסי גירש, שי יחזקאלי, לארי אברמסון, יאיר ברק, יאיר גרבוז, סיגלית לנדאו ואחרים.

חגית פלג רותם

פסי גירש במקום לאמנות

לארי אברמסון במקום לאמנות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden