כל מה שחשוב ויפה
עידו גורדון, איור דיגיטלי (מקור: פנסילבניה גזט 1754)

תכנית הבראה - תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב

פורטפוליו Promotion: בתערוכה תכנית הבראה / Join Or Die שתיפתח מחר (שלישי 17.7) במוזיאון תל אביב, הזמין האוצר דורון רבינא 12 אמנים לחולל פעולה במוזיאון, בחופש פעולה ובאופן המייצר תערוכה בלתי צפויה

התערוכה תכנית הבראה / Join Or Die שתיפתח מחר (שלישי 17.7) במוזיאון תל אביב, שואפת להציג אלטרנטיבה לאופן העבודה המסורתי של מוזיאונים. ראשיתה של התערוכה בהזמנה שקיבלו בחודש מרץ האחרון 12 אמנים מהאוצר הראשי של המוזיאון, דורון רבינא – לחולל פעולה במוזיאון, שאת תנאי היווצרותה, תכניה ואופייה יקבעו הם, תוך דיאלוג קבוצתי מתמשך ולא ידוע מראש.

האמנים המשתתפים – עידו גורדון, גלי גרינשפן, דרורה דומיני, ליאור ווטרמן, אלינה יקירביץ׳, רותי סלע, אלי פטל, יעל פרנק, טליה קינן, ברק רביץ, תכלת רם ועירא שליט – בני שלושה דורות שונים באמנות הישראלית, הוזמנו לפעול בחלל שנבחר לשם כך, ובהתראה קצרה יחסית לייצר פעולה משותפת, המושתתת על הנחות יסוד שינסחו במשותף.

מתוך פעולות ההכנה לתערוכה (צילום: דורון רבינא)

לאחר תהליך אינטנסיבי של פגישות ושיחות מתמשכות גיבשה קבוצת האמנים החלטות עקרוניות, אופני פעולה וכן את הכותרת לתערוכה שבה תתממש פעולתם: ״תכנית הבראה – Join or Die״. הזמנת האמנים לפעול באופן זה נועדה להכניס אל המוזיאון אופני פעולה שאינם מתאפשרים בדרך כלל בהתנהלות המוכרת של מוזיאונים. תערוכות מוזיאליות מאופיינות בתהליכים מנוסחים מראש, מתוכננות בקפידה ובנויות על תהליכים ממושכים של מחקר. פעולת האמנים, האוחזים בהגה ההכרעות, היא הזדמנות לאפשר את הלא ידוע, את הלא צפוי, את הסיכון, להתחייב למה שאינו מוכרע מראש, למה שמתעצב כגוף חי תוך כדי תנועה.

תהליך זה מאתגר לא רק את התנהלות המוזיאון וסדרי האוצרות והעבודה בו, אלא גם את עמדת הדובר של האמן היחיד, את ההזדהות עם מושג הקולקטיב והתביעה ליצור יחד פרויקט משותף לאמנים שתפיסת עולמם שונה, הן מדיומלית והן אידיאולוגית. האמנים פעלו בתוך המוזיאון במהלך חודש יוני וכעת עם הפתיחה יציגו את עבודותיהם לצד סדרה של פעילויות ואירועים מתמשכים, שיתקיימו במהלך ארבעת חודשי התצוגה של התערוכה.

עידו גורדון, איור דיגיטלי (מקור: פנסילבניה גזט 1754)

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden