כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה ״התערוכה ״סנדלים - אנתרופולוגיה של סגנון מקומי״. צילום: עמליה לוקאש

הישרדות: כוחו של סגנון מקומי

מפגש בנושא ״סגנון ישראלי״ יתקיים במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב, ביום שלישי (31.7) בשעה 19:00, בהנחיית יובל סער, העורך הראשי של מגזין פורטפוליו, ובהשתתפות מעצבת האופנה, דורין פרנקפורט; גיל פנטו, אספן ומשמר נוסטלגיה ישראלית; ופרופ׳ תמר אלאור, אוצרת התערוכה ״סנדלים - אנתרופולוגיה של סגנון מקומי״

השאלה ״האם יש סגנון ישראלי״ מעוררת פעמים רבות אי נוחות בקרב יצרני תרבות. כך, התערוכה סנדלים – אנתרופולוגיה של סגנון מקומי, שמתמקדת בחפץ אחד כמורה דרך בחקירת ״צורות ישראליות״, מבוססת על מחקרה של האנתרופלוגית פרופ׳ תמר אלאור, שיצאה למסע מקומי בעקבות הסנדל התנ״כי וגילתה שסגנון הישראליות, כמו הסנדלים – שואף לפשטות, מאפשר תנועה וחותר לנוחות.

מפגש שייערך במוזיאון ארץ ישראל ביום שלישי (31.7) בשעה 19:00, בהנחיית יובל סער, העורך הראשי של מגזין פורטפוליו, יעסוק בהבטים שונים של השאלה האם יש סגנון ישראלי.  ביחד עם מעצב האופנה פרנקפורט, האספן ומשמר הנוסטלגיה הישראלית גיל פנטו, ופרופ׳ תמר אלאור, אוצרת התערוכה, ננסה לאפיין ולתאר חלקים מן הסגנון המקומי, ולדון בכושר ההישרדות שלו: האם הוא מצליח להתחדש, להטמיע טכנולוגיות משתנות, להיות רלוונטי לקהלים חדשים, ולנוע עם ומול זרמי האופנה?

צילום: גיל פנטו

סנדלים בעיצוב דורין פרנקפורט לנמרוד. צילום: בן לם

בסיום המפגש יתקיים סיור בתערוכה ״סנדלים – אנתרופולוגיה של סגנון מקומי״, שמבקשת לחגוג את החפץ שהפך מזוהה עם המקום, להפנות מבט אל כפות ידיהם של בעלי המלאכה ואל כפות רגליהם של נועלי הסנדלים, ולברר כיצד הפכו שתי רצועות הרוחב לצורה ברורה ומובהקת, המתגלגלת בין בתי היוצר כבר קרוב ל־100 שנה; זאת למרות שהטכנולוגיות, הטעמים והצרכנים משתנים כל העת.

בין הסנדלריות הקיבוציות ובתי המלאכה בתל אביב, דרך בתי החרושת לנעליים בחברון ומפעל היציקה והתפירה בטירת הכרמל, התערוכה מנסה להבין כיצד נוצר הסגנון המקומי ואיך שורדות צורותיו לאורך השנים. הבחירה בסנדל התנ״כי מתבקשת כמעט כקלישאה, כמו כובע הטמבל, החולצה הרקומה ומכנסי החאקי: זהו אחד הפריטים הבולטים במילון החפצים המקומי. מילון זה ששויך בתחילה לקבוצות החלוצים ומאוחר יותר הפך חלק מהישראליות, עודנו בעל השפעה עמוקה ונרחבת על סגנון החיים בארץ, על השפה הסגנונית, על ההתנגדות לה ועל המשכיותה.

מתוך התערוכה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: יקי הלפרין

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden