כל מה שחשוב ויפה
טיוטת השיר דיווה, באדיבות יואב גינאי. צילום: רן יחזקאל

דנה אינטרנשיונל: התערוכה

פורטפוליו Promotion: העונה הישראלית לעיצוב העשירית של העיר חולון תיפתח עם ״בראשית. דנה אינטרנשיונל: התערוכה״, שתוקדש למי שחוללה מהפיכה בתרבות הפופולרית המקומית והעולמית והפכה לאייקון תרבות פורץ דרך בארץ ובעולם. אוצרים: רפי וזאנה וד״ר גיא מורג צפלביץ׳

״בראשית. דנה אינטרנשיונל: התערוכה״, שתוצג בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון, תפתח ביום חמישי 6.9 את העונה הישראלית לעיצוב העשירית של העיר חולון. דנה אינטרנשיונל – הרבה יותר מזמרת פופ מצליחה – חוללה מהפכה בתרבות הפופולרית המקומית והעולמית. היא הגיחה לתשומת הלב הציבורית בקיץ 1992 עם השיר הראשון סעידה סולטנה, והייתה האמן הישראלי הראשון שדיבר באומץ על נטיותיו המיניות. בשנת 1998 היא נבחרה לייצג את ישראל באירוויזיון שנערך באנגליה, ובסיום אותה התחרות, זכתה במקום הראשון וכבשה את אירופה בסערה.

דנה אינטרנשיונל באירוויזיון 98׳. צילום: זיו קורן

20 שנים אחרי, קשה לדמיין את ישראל ללא דנה. מאחוריה 14 אלבומים, שלושה בין־לאומיים, עשרות להיטים, קליפים ייחודיים; היא מככבת בפלייליסט הקבוע של שירי כל הזמנים במועדוני הגייז בעולם, בקמפיינים לחברות מובילות, בתפקידי אורח בסדרות טלוויזיה בארץ ובעולם, בהצגות ילדים בישראל וכמובן במרכז מצעדי הגאווה הגדולים בעולם.

רפי וזאנה, אוצר ויוזם התערוכה: ״ברמה האישית זו הצדעה שלי למי שנשאה גם בעבורי כנער מתבגר בצפת, את דגל קבלת השונה והאחר. היא הצליחה לקרב אל שורותיה את כל קשת האוכלוסייה בארץ ואף בעולם, ולהוביל שינוי חברתי של ממש בתפיסות המעוותות של קהילת הלהט״ב. השינוי המשמעותי ביותר הוא ההבנה שהכישרון האמנותי יכול לשמש כשפה בין־לאומית להעברת מסרים.

״לא זכור לי מקרה בזירת התרבות הישראלית בת זמננו שבו מה שהוגדר כגימיק הפך במהירות שיא לאייקון בין־לאומי. מי שקרא בראשית שנות ה־90 לזמרת הססגונית עם התסרוקות והלבוש הנועז ׳גימיק חולף׳, או הקצין ותיאר זאת כתועבה, הבין עד מהרה שדנה אינטרנשיונל עשתה זאת ובגדול. בהרבה תחומים אפשר להגיד ש׳דנה עשתה זאת ראשונה׳, והתערוכה שד״ר גיא מורג ואני אצרנו מסמנת נקודות ציון מוכרות ומוכרות פחות בדרך הארוכה הזו שעוד נמשכת״.

שמלה של אלון ליבנה. צילום: רן יחזקאל

כך, בתערוכה יוצגו פריטי אופנה ומערכות לבוש המזוהות עם הופעותיה בארץ ובעולם, ובהן שמלת קדם אירוויזיון 95 בעיצוב ירון מינקובסקי, שמלת אירוויזיון 98 בעיצוב ז׳אן פול גוטייה, מספר מערכות לבוש בעיצוב גלית לוי, דני מזרחי, אלון ליבנה, רקפת לוי ודודו בראור, מערכות לבוש לתפקיד קרואלה דה־ויל בהפקת המחזמר 101 כלבים דלמטיים ועוד.

כמו כן יוצגו פריטים כמו נייר טיוטת השיר דיווה שנכתב על ידי יואב גינאי, ערכת הכניסה לאירוויזיון 98, תקליטי זהב, תעודות ופרסים, פריטי אספנות מהעיתונות המודפסת, קטעי וידאו ביתיים המתעדים את מסעותיה בעולם לצד קטעי וידאו זכורים ואהובים בשיתוף הטלויזיה החינוכית ותאגיד השידור כאן, ראיונות וקליפים, צילומים והפקות אופנה מהאוסף הפרטי ומגדולי הצלמים בישראל ביניהם  זיו קורן, רונן אקרמן, ורדי כהנא, רוני ינקוביץ׳, דפנה דולינגר מאירוביץ, עידו לביא, איתן טל ועוד.

בנוסף יוצגו עבודות של אמנים ומעצבים ישראליים ותיקים לצד חדשים ופורצי דרך המתייחסים בעבודתם לדמותה של דנה ולתרומתה לתרבות המקומית והבין־לאומית. בין המשתתפים: מנשה קדישמן, אביעד סייביץ׳, יצחק מבורך, כפיר מהצרי, צחי נבו, איתי זלאיט, חנוך פיבן ועוד.

גלריית המשכן ״בית מאירוב״
פתיחה: יום חמישי 6.9
נעילה 31.12.18

דנה אינטרנשיונל. צילום: ורדי כהנא

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden