כל מה שחשוב ויפה
תקליטים של יפה ירקוני, מתוך אוסף הדי אור. צילום: טל קירשנבוים

עשור לעונה הישראלית לעיצוב של חולון

פורטפוליו News: העונה הישראלית לעיצוב של העיר חולון תציין בחודש הבא עשור עם ארבע תערוכות שיציגו בין השאר את יפה ירקוני, דנה אינטרנשיונל ודונלד טראמפ; ועם כנס בין־לאומי בנושא טרנדים בעיצוב ומיתוג לקראת 2020

ארבע תערוכות יפתחו ביום חמישי 6.9 את העונה הישראלית לעיצוב העשירית של חולון. ״מזה עשור שחולון הפכה לבית למעצבים ישראלים שמוצאים בגלריות העירוניות לעיצוב ואמנות, לצד מוזיאון העיצוב, את ההזדמנות להעביר מסרים חברתיים, אמנותיים וכלכליים״, אומר רפי וזאנה, ע. מנכ״ל העירייה לתרבות ואמנות, העומד מאחורי העונה. ״הבמה שניתנת לכל אותם יוצרים הינה חסרת תקדים בהיקפה וייחודית, ובאמצעות שפת העיצוב היא מצליחה לתקשר עם קהלי יעד שונים ומגוונים ובהם ילדים ותלמידים, מורים, משפחות ותיירים וכמובן קהל שוחרי אמנות וקהל מקצועי״.

יפה ירקוני, מתוך אוסף הדי אור. צילום: טל קירשנבוים

זה הסוד שלי: יפה ירקוני כאייקון אופנה

אוצרת: אילנה כרמלי לנר
גלריית החווה

שיריה של יפה ירקוני מ״באב אל וואד״, ״הן אפשר״ ו״יצאנו אט״ ועד ״כשהיינו ילדים״, הפכו לנכסי צאן ברזל והיו ללהיטים שהתנגנו ללא הפסקה ברדיו בשידורי הטלוויזיה ובוצעו בהופעותיה בארץ וברחבי העולם. בכולם ניצבה דמותה האיתנה והמרשימה מלווה בתנועות הידיים האופייניות ומציגה את מערכות הלבוש ואביזרי האופנה המעודכנים ביותר שהפכו לסמלה המסחרי: צווארון גבוה, בדים נשפכים, חגורות מותן ותכשיטים גרנדיוזיים ובולטים.

התערוכה ״זה הסוד שלי״ תתחקה אחר דמותה של יפה הפרטית ויפה הציבורית, מימיה כרקדנית בסטודיו למחול של גרטרוד קראוס, כאלחוטאית בהגנה, ולאחר מכן כזמרת בהרכב המוסיקלי של חטיבת גבעתי במסגרת הרכב מוסיקלי, ההופעות במוצבים ובסיסים הצבאיים, בהיכלות ובתיאטראות הגדולים בארץ ובעולם ועד לארון הבגדים הפרטי בביתה בתל אביב.

בתערוכה ייחשפו המבקרים אל יפה ירקוני כאייקון אופנה תוך הצצה אל עולמה הפרטי. בנוסף יוצגו עיצוביהם של עשרה מעצבים ישראלים שהתבקשו לעצב לקראת התערוכה בגד ליפה ירקוני אילו הייתה פונה אליהם היום. המעצבים המשתתפים: מיכל נגרין, ששון קדם, משכית, יובל כספין, גדעון אוברזון, דורין פרנקפורט, אילנה אפרתי, גרשון ברם, אליאן סטולרו וירון מינקובסקי.

בראשית. דנה אינטרנשיונל: התערוכה

אוצרים: רפי וזאנה וד״ר גיא מורג צפלביץ׳. יעוץ אקדמי: דר׳ גלעד פדבה
גלריית המשכן בית מאירוב

דנה אינטרנשיונל – הרבה יותר מזמרת פופ מצליחה – חוללה מהפכה בתרבות הפופולרית המקומית והעולמית. היא הגיחה לתשומת הלב הציבורית בקיץ 1992 עם השיר הראשון סעידה סולטנה, והייתה האמן הישראלי הראשון שדיבר באומץ על נטיותיו המיניות. בשנת 1998 היא נבחרה לייצג את ישראל באירוויזיון שנערך באנגליה, ובסיום אותה התחרות, זכתה במקום הראשון וכבשה את אירופה בסערה.

בתערוכה יוצגו פריטי אופנה ומערכות לבוש המזוהות עם הופעותיה בארץ ובעולם, ובהן שמלת קדם אירוויזיון 95 בעיצוב ירון מינקובסקי ושמלת אירוויזיון 98 בעיצוב ז׳אן פול גוטייה. כמו כן יוצגו פריטים כמו נייר טיוטת השיר דיווה שנכתב על ידי יואב גינאי, ערכת הכניסה לאירוויזיון 98, תקליטי זהב, תעודות ופרסים, פריטי אספנות מהעיתונות המודפסת, קטעי וידאו ביתיים המתעדים את מסעותיה בעולם לצד קטעי וידאו זכורים ואהובים וצילומים והפקות אופנה מהאוסף הפרטי ומגדולי הצלמים בישראל. בנוסף יוצגו עבודות של אמנים ומעצבים ישראליים ותיקים לצד חדשים ופורצי דרך המתייחסים בעבודתם לדמותה של דנה ולתרומתה לתרבות המקומית והבין־לאומית.

שמלה של אלון ליבנה מתוך התערוכה על דנה אינטרנשיונל. צילום: רן יחזקאל

עבודות של אבי בוחבוט (משמאל) ודני שושן עמית מטלון אוחיון

על החתום, טראמפ

אוצר: יוסי אוחיון
תערוכת חוצות שד׳ דב הוז

דונלד טראמפ הוא האיש הכי חזק והכי משפיע על חיינו היום. לאיש השנוי במחלוקת הזה יש את החתימה הכי מפורסמת היום אפילו יותר מפורסמת מהחתימה של פיקאסו. בכל פעם שטראמפ חותם על מסמך הוא מציג את החתימה שלו על המסמך כשהיא תופסת את רוחב העמוד בלי שום פרופורציה למה שכתוב במסמך. בתערוכה הופכת החתימה המפורסמת של טראמפ לכלי להעברת מסרים באמצעות כרזות שעוצבו במיוחד לתערוכה, תוך התייחסות למיקומה של החתימה ולמשמעויות החדשות שבהן היא נטענת. רוב העבודות הן של קבוצת ״יוסי אוחיון דני שושן ועמית מטלון״, שהתקבצה יחד במיוחד כדי להכין עבודות לתערוכה.

זיכרון קולקטיבי: חדש מאוסף מוזיאון העיצוב חולון

אוצרות: נגה שמשון ורונה זינגר
גלריה חנקין

מוזיאון הוא מוסד שיש בו אוסף פריטים בעלי ערך תרבותי המוצגים לקהל הרחב. השאלה ששואלת התערוכה היא מה מגדיר אוסף ומי קובע את ערך המוצגים? מנהלי האוספים או אלו שיצרו את האוביקטים? המילים שנכתבו אודות הפריטים או אולי בכלל זיכרונות השימוש בהם? פריטים חדשים המתווספים לאוסף נועדו לשפוך אור על הלך הרוח החומרי היום, אך גם לגלות לנו משהו על העבר ועל החפצים הוותיקים שמאכלסים כבר שנים רבות את מדפיו. בתערוכה יוצגו אוביקטים נבחרים, מתוך מוצגים חדשים שנכנסו לאוסף המוזיאון בחמש השנים האחרונות, ביניהם עבודות בין־לאומיות, עבודות בוגרים מקומיות, ומוצגים חדשים של יוצרים ותיקים, במגוון מדיומים מתחומי העיצוב. בין המשתתפים: דנה חכים, טל גור, טליה מוקמל, סטודיו knob, קיארה אונידה, סטודיו ננדו ופאולו קפלו.

פאולו קאפלו מתוך תערוכת האוסף של מוזיאון העיצוב חולון. צילום: Newblack

כריס סנדרסון. צילום: דיויד מקגוורן

Next: טרנדים בעיצוב ומיתוג לקראת 2020+

כנס העיצוב הבינלאומי השני במוזיאון העיצוב חולון

כריסטופר סנדרסון, המייסד והשותף של ״מעבדת העתיד״ (The Future Laboratory), חברת תחזיות בריטית מהמובילות בעולם, יהיה אורח כנס העיצוב הבין־לאומי השני שיתקיים כחלק מאירועי הפתיחה של העונה הישראלית לעיצוב חולון. הכנס, ביוזמת עיריית חולון ומוזיאון העיצוב חולון, יתקיים ביום רביעי 5.9.18 במדיטק חולון ויפתח עם הרצאתו של סנדרס תחת הכותרת ״התקוממות מוסרית: עתידם של המיתוג והעיצוב הגרפי״. עוד ידברו בכנס: ד״ר גלעד פדבה על מיתוג וחיזוי סלבריטיז: מחשבות על הקלות הבלתי נסבלת של הכוכבוּת; הדס צוקר על בזמן שדיברת עם אלקסה, סין מיתגה מחדש את תרבות השפע; ופדי מרגי שיקרא לקהל ״קנו אותי, אני ערכי!״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. יצחק שכטר

    נעים לשמוע ולקבל וגם להשתתף האגודה הישראלית לאופנה וטקסטיל IFT

  2. יצחק שכטר

    לא חסרים פעילויות עיצוב בחולון כל הכבוד לרפי ואזנה

  3. יצחק שכטר

    קיץ נעים בעונת העיצוב של חולון 2018

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden