כל מה שחשוב ויפה
נעם ונקרט בגלריה P8

הרשימה המשותפת // 13 בספטמבר 2018

תיק חבצלת בגלריה הקיבוץ; אפקט הוקני בגלריה P8; טטיאנה טרובה במוזיאון פתח תקוה

4 ציירות בעקבות הוקני בגלריה P8

״אם אתה רוצה לחדש את החשיבה הויזואלית שלך, אתה חייב לחזור לטבע״ אמר האמן החשוב דיוויד הוקני. התערוכה הקבוצתית אפקט הוקני, שתיפתח הערב (ה׳) בגלריה P8, מכנסת מבט על גוף עבודות שנעשה מחוץ לכתלי הסטודיו. היא מאירה דווקא את העבודות הקטנות, כביכול משניות ונלוות לעשייתן המרכזית של ארבע האמניות – נעם ונקרט, דיאנה קוגן, גבריאלה קליין והילה שפיצר (אוצרת: איריס מנדל). אלמנט משותף עקרוני הוא היציאה החוצה לצייר באוויר הפתוח או בחללים זרים. בנוסף ניכרת אצל כל אחת בדרכה השפעתו של דיוויד הוקני ויצירתו, שהובילה להבנת מהלך ציור החוץ כ״אפקט הוקני״. פרקטיקת ציור החוץ מצטרפת כשלוחה מקבילה לסטודיו, המזמנת דרכי פעולה חדשות ומהירות על גבי נייר בפורמט קטן: קליין ושפיצר מציירות בגואש, ונקרט בגואש, ולעתים בטלפון נייד וטאבלט וקוגן בטושים צבעוניים ובפחם.

סדנת ציור חוץ ביום שישי 28.9, 10:00־13:00; שיח גלריה בשבת 6.10, 12:00

חגית פלג רותם

גבריאלה קליין בגלריה P8

דיאנה קוגן בגלריה P8

ליאוני שיין בגלריה הקיבוץ

רקוויאם של ליאוני שיין בגלריה הקיבוץ

״תיק חבצלת״ הוא פרוטוקול ההתנהלות המתוכננת לקראת הלוויה צפויה של אישיות בכירה. זהו גם הכינוי המקובל בעיתונות לחומרים שנאספו מראש לכתבה על אישיות ידועה, המיועדת לפרסום מיד לאחר מותה. זוהי פרקטיקה מקאברית משהו אך מעשית, בהתחשב בעובדה שכל אדם סופו למות בעת כזו או אחרת. התערוכה ״תיק חבצלת״ של ליאוני שיין בגלריה הקיבוץ משליכה את המושג לחיי הגלריה. זוהי תערוכה רביעית בסדרת ״עוזבים״ – מושג טעון בפני עצמו, בעיקר בהקשר הקיבוצי וביחס לעוזבי הקיבוץ – והיא מצטרפת למהלך אוצרותי רחב של אוצרת הגלריה, יעל קיני, לקראת סגירת שערי הגלריה הוותיקה, הצפויה בעתיד הקרוב.

קיני: ״הזמנתי את ליאוני שיין להציג בגלריה בסוף דרכה, בכוונה לנסח סוג של רקוויאם לגלריה באמצעות איסוף והיאחזות בקרעי מידע ממשי ומדומיין ויצירת ׳תיק חבצלת׳ ארכיוני לגלריה הקיבוץ. מבנה הגלריה שייך ל׳קבוצת חבצלת׳. הגלריה עצמה מתנהלת תחת ארגון מוסדות תרבות וחינוך של ברית התנועה הקיבוצית. תכולת תיק החבצלת של גלריה הקיבוץ היא החומר הארכיוני שייצרה הגלריה במהלך 51 שנות קיומה ושיין עושה בו שימוש ומציגה חומרים מגוונים מפעילות הגלריה לעיון. הארכיון האלטרנטיבי אותו מכוננת שיין בגלריה, מתבסס על מתודה ארכיונית סדורה ומכיל חטיבות, סדרות ורשומות שנוצרו מתוך ניסיון ומאמץ לשמור על ׳גוף הגלריה׳ מפני התפרקות והיעלמות מוחלטת. חטיבת מסמכים, חטיבת תכריכי קטלוגים, חטיבה אדריכלית ואוסף אדמות שהמשותף להן הוא קיבוץ״.

בנוסף לשעות הפעילות הרגילות הגלריה פתוחה בימי שבת 11:00־14:00, בנוכחות האמנית

חגית פלג רותם

טטיאנה טרובה במוזיאון פתח תקוה. צילום: אלעד שריג

דיסאורינטציה במוזיאון פתח תקוה

״זה שנים אני יוצאת מתערוכותיה של האמנית טטיאנה טרובה חסרת נשימה. הן תופסות אותי בגרון, כמעט משתקות את הגוף. עבודותיה של טרובה חריפות ופואטיות גם יחד, כמו שיר צרוף, כומס שכבות, שהצופה נתבע לקלפן בגופו ובמוחו״, אומרת דרורית גור אריה, מנהלת ואוצרת ראשית של מוזיאון פתח תקוה, בו מוצגת תערוכתה של טרובה ״האטלס הגדול של הדיסאורינטציה״ (אוצרת: הדס מאור).

בשבת 15.9 יתקיים סיור בתערוכה והשקת קטלוג התערוכה בליווי הרצאתו של הפסיכולוג דניאל מילמן ״טטיאנה טרובה: מלאך ההיסטוריה של זמננו״. מילמן ינתח ויעיר על עבודתה של טרובה לאור ״מלאך ההיסטוריה״ של ההוגה וולטר בנימין ודרך שאלת מושג ה״דיסאוריינטציה״, בתולדות האמנות. ההרצאה והסיור יערכו באנגלית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden