כל מה שחשוב ויפה
נועה שוורץ לב הר (צילומים מ״ל)

מה קורה // נועה שוורץ לב הר

נועה שוורץ לב הר מפסלת בחול ובחומרי בניה ושותלת בעבודותיה רמזים ביוגרפיים סמויים. היא חולמת על פרויקט אמנות שישתלט על בניין שלם, רגע לפני הריסתו, ובינתיים מציגה במקביל בתערוכה הזוגית ״פלא״ בגלריה אידריס בתל אביב ובתערוכה הקבוצתית ״שפע״ במוזיאון בת ים

מי?

נועה שוורץ לב הר, בת 29 מתל אביב.

אתר / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות פלוס אחת.

מה בצלחת?

אני מאוד אוהבת ירקות ופירות, הפרי המועדף עליי הוא פפאיה.

נועה שוורץ לב הר, חלון 2016

רצפה ומזגן מתוך: 2016 workworkwork

יורו, 2017. צילום דור אבן חן

יורו (פרט). צילום דור אבן חן

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

כרגע אני משתתפת בתערוכה הקבוצתית ״שפע״ במוזיאון בת ים, שאצרה הילה כהן שניידרמן. אני מציגה את העבודה ״שטיחי כניסה [תנוחות 1־5]״ – סדרה של פסלים עשויים חול מחופי בת ים, שיצרתי במיוחד עבור התערוכה. בשבוע שעבר נפתחה בגלריה אידריס בתל אביב תערוכה זוגית שלי עם האמנית מיקה חזן בלום. התערוכה נקראת ״לא פלא״ ובה אני מציגה פסלים שמתייחסים למושג ״פלא״ באובייקטים יום־יומיים שוליים או איזוטריים, כמו צינור מזגן, שרפרף וחלביות (הכדים הקטנים מנירוסטה שמלווים את הקפה).

אני חושבת שהעבודות שלי לא נראות אישיות, ובדרך כלל גם הטקסט או הכותרת שמלווים אותם לא מעידים על כך, אבל יש להן פן אוטוביוגרפי שמייצר עבורי מוטיבציה לעבוד. לדוגמה, בעבודה ״רצפה״ מתוך האינסטליישן WORK WORK WORK יצקתי 420 מרצפות בטון שבתוכן שילבתי צדפים מהכנרת ומהים התיכון, והסיבה לכך היא שזוגתי גדלה בטבריה ובתל אביב. אבל הסיפור האישי נותר מאחורי הקלעים. עבור המבקרות שילוב הצדפים בטח מתקשר יותר לים וימה ולכל מיני חיות וצדפים שלא נפגשים בדרך כלל.

דוגמה אחרת היא בעבודה ״שרפרף״, בה הכנתי שרפרף לבת שלי, כשבמושב שלו יש מעין מגרעת המיועדת לאוכל לציפורים; וזאת כדי למשוך את הציפורים אל בתי, שכל הזמן רוצה בקרבתן אך הן עפות ממנה. ובכל זאת, בתערוכה לא מוצג אוכל ולא מוזכר עבור מי השרפרף, וכך מתאפשר לצופה לחבר את מה שהיא רואה לנרטיב שמתאים לה.

מתוך שטיחי כניסה [תנוחות1-5] 2018, חול ודבק

נ.צ,2017. צילום דור אבן חן

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

פגשתי את האמנית אנדראה זיטל כשהשתתפתי ברזידנסי שלה ״Institute of Investigative Living״ ב־Joshua Tree, קליפורניה. המפגש איתה, ובעיקר עם העבודות שלה ועם איך שהיא חיה הדהים אותי. ההקשרים שעולים מהעבודות שלה, כמו הקשר בין אמנות ותנאי מחיה ובעיניי גם הקשר בין אמנות ונדל״ן עניינו אותי. הכנות והשקיפות שלה מאפשרות לתכונות והתנהגויות שהן לכאורה מנוגדות, להתקיים בהרמוניה – למשל אורח חיים מינימליסטי תוך כדי התפרשות על שטחים נרחבים.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף את צריכה כדי לממן אותו?

פרוייקט החלומות שלי הוא לעשות עבודה שעוברת בין קומות בניין לאחר שפונה ולפני תוכנית תמ״א. זה לא אמור לעלות יותר מידי כי לא צריך לשלם שכירות וזה גם חלק מהעניין, לנצל נכס לא פעיל. בכל זאת העלות תכלול שכר אמניות ותשלום עבור חומרים.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

סוודר בז׳ עם מיקי מאוס קטן, שקניתי באיסלנד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden