כל מה שחשוב ויפה
Kalk. אופנוע שטח חשמלי (צילומים באדיבות מוזיאון העיצוב לונדון ופרס ביזלי)

מעור מלאכותי עד אופנועי שטח: תערוכת פרס ביזלי לעיצוב בלונדון

עור מלאכותי, אוהל ניתוח קומפקטי, פונט עברי-ערבי, חומרים חדשים התומכים בקיימות ואפילו מערכת הנלחמת בפייק־ניוז - בתערוכת פרס ביזלי לעיצוב, שנפתחה בשבוע שעבר במוזיאון העיצוב בלונדון

את העיצובים הכי חדשניים ופורצי הדרך של השנה האחרונה תוכלו לראות עכשיו במוזיאון העיצוב בלונדון. כמידי שנה ב־11 השנים האחרונות, חברת הביטוח ביזלי (Beazley) נותנת במה לעיצובים מרחיקי לכת וחדשניים מכל העולם, המתמודדים על פרסיה בתחומי האופנה, ארכיטקטורה, דיגיטל, גרפיקה, מוצרים ותחבורה – ולמעשה חובקים את כל תחומי החיים. חלק מהמועמדים הינם מהחברות הגדולות בעולם, אולם תמצאו כאן גם מעצבים עצמאיים ופירמות קטנות פורצות דרך, ביניהם גם נציגות יפה לעיצוב ישראלי (הרבה מעבר לפרופורציה באוכלוסיה), ורמת החדשנות והיקפה מעוררי השתאות.

אחת המגמות הבולטות השנה הינה מודעות סביבתית ודגש על קיימות. המותג Zoa יצר עור מלאכותי מקולגן, חף מניצול בעלי חיים, ושילב אותו במוצרי אופנה דוגמת חולצות ותיקים. יתרונו של המוצר החדש הוא היכולת להשיג טקסטורות שונות על ידי מניפולציות של החומר. חברת לקוסט החליפה את לוגו התנין המסורתי שלה בזני בעלי חיים נכחדים, על מנת להעלות את המודעות, והחולצות המעוטרות בהם נמכרות במהדורה מוגבלת.

בתחום המוצרים נמשכת המגמה של חיפוש חומרים אלטרנטיביים באופן שיצמצם למינימום את הפגיעה בסביבה או יעשה שימוש בפסולת קיימת. תוכלו למצוא כאן עלי תירס צבעוניים שמחליפים משטחי עץ וניתנים לעיבודים דקורטיביים או אצות שהופכות לחומר גלם להדפסת תלת מימד של מוצרים. הפרוייקט העתידני של המעצבת שחר ליבנה מדמה מציאות שבה את שאיבת הנפט מבטן האדמה מחליפה כריית מצבורי פלסטיק מוטמנים, ומדגים כיצד ניתן ליצור מהחומר הזה מוצרים דקורטיביים. קמפיין דיגיטלי יוצא דופן מאיץ באו״ם להכיר באיים העצומים של פסולת הפלסטיק באוקיינוס השקט כמדינה, על מנת שניתן יהיה לטפל בבעיה בהיבט גלובלי.

Nike. עיצוב לנבחרת הכדורגל של ניגריה למונדיאל 2018

הכניסה לתערוכה

בתחום התחבורה CAKE עיצבו אופנוע־שטח חשמלי ואילו מובייק מציעים לנו אופניים קלים ושיתופיים עם נעילה דיגיטלית, שהגישה לשימוש בהם נעשית באמצעות אפליקציה,  אותם ניתן למצוא גם ברחובות תל אביב.

העיסוק בקהילתיות גלובלית היה בליבם של פרוייקטים אדריכליים רבים. מגדל משרדים בסאו־פאולו, ברזיל, הפך למרכז קהילתי המציע שימושים מגוונים, כולל תיאטרון, ספריה, מרפאות, מסעדה, חלל תצוגה וגם בריכה אולימפית על הגג. בצד השני של העולם, בבייג׳ינג, הופכים, באותה הרוח, מקלטים ישנים למרכזים קהילתיים.

בתחום הדיגיטל והקהילה, בעידן הפייק־ניוז, הקימו במקסיקו מערכת אינטרנטית לאימות מידע המתבססת על ידע המונים. מעצבים רבים שואפים לשיפור את מצבם של פליטים ואוכלוסיות מבודדות ותלושות – החל מפתיחת חנות אינטרנטית בה ניתן לרכוש כל מה שדרוש לפליטים ולהעביר אליהם ישירות, עבור בתנור קרמי צבעוני נייד שאינו דורש חיבור לחשמל וכלה במגזין שמוקדש כולו לאוכלוסיות מהגרים ופליטים, מתוך שאיפה למפות אותן ולתת מענה לצרכי חבריהן.

ברברי, שילוב דגל הגאווה בדוגמה הקלאסית

Choose Love shop. חנות אונליין לפליטים

האתגר המוכר של שילוב המסורת בקידמה גם הוא מעסיק מעצבים לא מעטים, ביניהם שיתוף פעולה של חברות בינלאומיות ביריחו, שיצרו מבנה בטכנולוגיה חדישה תוך שימוש באבן המקומית כחומר בסיס, כפי שהיה נהוג במאות קודמות. עוד משהו שמגיע מהפינה שלנו של העולם הוא הפרוייקט המקסים ״ערברית״ של לירון לביא טורקניץ׳, שמשלב בצורה גרפית בין הכתב העברי והערבי ומאפשר לדוברי כל אחת מהשפות להבין את הכתב. ארז נאבי פנה ממשיך לעסוק במלח כחומר גלם, ומפנה את תשומת הלב למצבו הקשה של ים המלח באמצעות ליין רהיטים שעברו תהליך של קריסטליזציה והרבדת משקעים על גדות ים המלח.

נושא המגדר והגאווה מעסיק אף הוא מעצבים רבים: מותג היוקרה ברברי הפיק את הצעיף המודפס המוכר שלו עם פסי דגל הגאווה; נבחרת הכדורגל של הולנד אימצה לוגו חדש עם לביאה לנבחרת הנשים אל מול לוגו האריה המוכר של נבחרת הגברים; נייקי עיצבה קולקציה צעירה לנבחרת הכדורגל של ניגריה למונדיאל 2018; מותג האופנה TELFAR יצר קולקציה חוצת מגדרים שמתאימה לגברים ונשים כאחד.

ארז נאבי פנה. רהיטי מלח

לירון לביא טורקניץ׳. ערברית

ויש גם עיצובים מצילי חיים – כמו אוהל חדר ניתוח סטרילי, שמתקפל לתיק גב קטן ומאפשר לבצע ניתוח גם בתנאי שטח, ללא זיהומים. אביזרים לבדיקות דם או בדיקות עיניים שכל אחד יכול לבצע. קבוצת מדענים סיניים פיתחה עור מלאכותי שמזרז ריפוי רקמות ומאפשר העברת תחושות כמו לחץ או טמפרטורה לגפיים תותבות.

בסך הכל 87 מעצבים וחברות מציגים ומתמודדים על הפרס היוקרתי של חברת ביזלי. הזוכה יוכרז ב־15 בנובמבר ואת התערוכה ניתן יהיה לראות עד ה־6 בינואר 2019.

AAU Anastas / Scales and Laboratoire GSA. שילוב טכנולוגיות חדשות ומסורתיות ביריחו

SpaceX, טילי פאלקון לשימוש חוזר, לקראת נסיעה מסחרית לחלל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden