כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
גיא רז. צילום: מ״ל

גיא רז מונה לאוצר הצילום במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו News: מוזיאון ארץ ישראל מקים מחלקה לצילום בראשותו של גיא רז. המחלקה תעסוק בשימור ותיעוד צילום היסטורי, לצד צילום אמנותי ועכשווי

מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב מייסד מחלקה חדשה לצילום, שתרכז את הפעילות בתחום הצילום במוזיאון. פעילות המחלקה תקיף את עבודת הארכיון, תצוגה ומחקר, סריקה, פענוח, רישום והנגשת אוספי הצילום הקיימים במוזיאון, וביניהם אוספי הצלמים ההיסטוריים: אברהם סוסקין, שמעון קורבמן, פאול גולדמן, ולטר קריסטלר, אפרים ארדה ועוד. המחלקה תציג תערוכות צילום היסטורי ועכשווי, תיזום שיתופי פעולה עם מוסדות ומוזיאונים, במחקר וניוד תערוכות לחו״ל. לראש המחלקה מונה הצלם והאוצר גיא רז.

המחלקה החדשה, השלישית מסוגה בארץ, הוקמה ביוזמתה של האוצרת הראשית, דבי הרשמן, במסגרת תהליך ההתחדשות של תוכנית התערוכות במוזיאון, שמבקשת ליצור חיבורים עכשוויים ונועזים בין ההיבטים המקומיים המגוונים של התחומים שהמוזיאון עוסק בהם: ארכיאולוגיה, אתנוגרפיה, אמנויות שימושיות, אמנות, צילום ותיעוד החברה הישראלית. מנכ״ל המוזיאון, עמי כץ, אמר: ״אנו רואים בצילום אחד מאבני היסוד המשמעותיים עליהם ניצב המוזיאון, ותרומתנו לצילום הישראלי תבוא לידי ביטוי בחיבור בין עבר להווה – הצילום ההיסטורי והצילום והעכשווי״.

רז, 54, הוא צלם וחוקר, בוגר ״קמרה אובסקורה״ ו״בצלאל״ ובעל תואר שני באמנות מהאוניברסיטה העברית. רז פועל כאוצר מעל עשרים שנה, וחתום על מגוון תערוכות בארץ ובעולם, ביניהן תערוכות היסטוריות דוגמת ״גימנסיה הרצליה״, ״דיוקן תימני״, ״אגם החולה״; תערוכות מעבודות הצלמים הוותיקים אברהם סוסקין, זולטן קלוגר, סוניה קולודני, ציפורה דוד ומקסים סלומון. רז ערך את הספר ״צלמי הארץ״ (2003), המתעד לראשונה את קורות צלמי הארץ. זכה בעבר בפרסים מטעם משרד התרבות והאמנות ובהם פרס ״שר המדע והאמנות לאמן בכיר״ לשנת 2000 ופרס האוצר לשנת 2012.

רז מצהיר כי חזונו המרכזי הוא הקמתו של ״בית לצילום״, שירכז את ההיסטוריה והתיאוריה של הצלמים והצילום המקומי, ישמר את אוספי עבודות הצלמים והצלמות שהלכו לעולמם ו״ישרטט את תולדות הצילום המקומי־ישראלי לדורותיו״.

בקרוב תיפתח במוזיאון התערוכה ״דוד רובינגר / אמת צילמתי״ – רטרוספקטיבה שתביא לצד התצלומים האיקוניים המזוהים עם רובינגר גם תצלומים בלתי מוּכרים ותבליט את תפיסתו האמנותית. עוד תוצג במוזיאון התערוכה ״בלתי מוּכּרים, בלתי מוּכּרות״, בשיתוף עם הפורום לדו קיום בנגב, השתגולל את ההיסטוריה הצילומית של הבדואים בישראל, לרבות צילום עכשווי של צלמות בדואיות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. חוה גל-און

  ראשית בהצלחה בתפקיד המכובד והמשמעותי
  🙏🙏👏👏🌿🌿🕊🕊💫💫🦋🦋🦉
  האם תארגן קבוצה לביאנלה בפריביו❓
  אם כן
  אשמח לקחת חלק
  שבת שלום🌷

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden