כל מה שחשוב ויפה
גבריאלה קליין. צילום: שרון כהן שטורם

מה קורה // גבריאלה קליין

גבריאלה קליין חולמת לצייר על קירות ענק ולהפוך את הציור לחלק ממשחק דינמי בין ארכיטקטורה וחלל. בינתיים היא מציגה ציורים קטנים, מהירים ושובי לב בתערוכה המצוינת אפקט הוקני בגלריה P8

מי?

גבריאלה קליין, בת 48. גדלתי ולמדתי בעיקר במסצ׳וסטס, ארצות הברית. אני גרה בתל אביב כבר 20 שנה.
אתר / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשואה לדני, אם ללילה (19) ורוני (9).

מה בצלחת?

אוכלת כל אוכל שהוא אמיתי ולא מעובד. אוהבת מתוקים ונמשכת לטקסטורות מובחנות כמו טפיוקה או ספוליאטלה, מאפה איטלקי קרנצ׳י עם מילוי רך שמספק חוויה חושנית.

גבריאלה קליין, מתוך התערוכה אפקט הוקני. צילום: סיגל קולטון

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלו אני מציגה בגלריה P8 בתערוכה ״אפקט הוקני״, יחד עם שלוש ציירות נפלאות – נעם ונקרט, דיאנה קוגן והילה שפיצר – באוצרותה המסורה של איריס מנדל (עד ה־13.10). לפני קצת יותר משנה גיליתי שיש לארבעתנו עניין משותף בציור מהתבוננות ישירה מחוץ לחלל הסטודיו. מצאנו, כל אחת בנפרד, שלהסתכל ולצייר את הטבע (נוף, בני אדם) זו עשייה שמחדשת את החשיבה הוויזואלית – עניין שהצייר דיוויד הוקני גילה כשהוא פנה לראשונה למסורת ציורי ״en plein air״ בתחילת שנות ה־70 לחייו.

אני התחלתי לצייר בחוץ ב־2015 בעקבות רישומים שעשיתי לקראת ציור קיר במוזיאון אשדוד (לתערוכה ״מרחק נגיעה״, 2016, אוצרת: איריס מנדל). מצאתי שאופי הבניינים התל אביביים שרשמתי לא ״עבר״ כשרשמתי מתוך צילומים. יצאתי החוצה והרגשתי שהרישום מהתבוננות ישירה מייצר אצלי סוג אחר של תודעה, שמחברת אותי למהות של מה שאני רואה. המשכתי מאז לצייר בחוץ, ציורים מהירים בצבעי גועש, בפורמטים קטנים.

במקביל, העבודה השגרתית שלי בסטודיו מלאה במצבים של פתרון בעיות, מאבק, ביקורת עצמית ושיקול מחדש לאורך זמן. לרוב אני מציירת ציורים דרמטיים, בממדים גדולים ואפילו מונומנטליים (ציורי קיר), שבהם אני מוציאה פרטים מסביבתי הביתית המוכרת מההקשר הרגיל שלהם – לדוגמה בציורים של מצעי מיטה שנראים קרובים ואינטימיים ובו זמנית כמו נופים מרוחקים (״בדרכים״, סדנאות האמנים 2007, אוצרת: ורד זפרן גני). לאחרונה הנוף והבית שוב מתחברים בציורים כשאני מתייחסת לבני משפחתי כגופים פיסוליים או יצורי בראשית חולמניים.

ציור קיר, מוזיאון אשדוד 2016. צילום: אלעד שריג

מתוך תערוכת יחיד בגלריה המדרשה, הירקון 19, 2016. צילום: אלעד סריג

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

כשלמדתי בתכנית לתואר שני בבצלאל, הייתה לי הזדמנות לעבוד עם הצייר טל ר (Tal R – חי ועובד בקופנהגן) על התערוכה שלו בגלריה טל אסתר בתל אביב. התרשמתי בעיקר מההתלהבות שלו ומהאופי השובבי והתוסס, שבא לידי ביטוי גם בעבודותיו.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף את צריכה כדי לממן אותו?

אני בתחילת עבודה משותפת עם חברה אדריכלית, ששיתפתי פעולה איתה בעבר ומתרגשת מאוד מההזדמנות ליצור אתה משהו חדש. אני רואה את זה כמצב דינמי, שמאפשר מקום למשחק בינינו ובין ציורים, קירות וחלל. מוקדם מדי לדבר על תקציב.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

קניתי טי־שרט יד שנייה בגוון ירוק פטלו (מי שמצייר יבין).


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

גבריאלה קליין

גבריאלה קליין

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אביבה יערי

    גבי קליין, בעלת אישיות כובשת, וציירת מוכשרת ביותר.
    הציורים שלה מיוחדים ומעניינים.
    חבל שלא אוכל להגיע לתערוכה הנוכחית, בה היא משתתפת.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden