כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

(צילומים מ״ל)

רומא, אמנות וקולנוע: סדרת הרצאות וסיור ברומא

פורטפוליו Tours: חדש! סדרת הרצאות קצרה במקום לאמנות בקריית המלאכה על אמנות וקולנוע ברומא, ו״סיור לוקיישן״ ברומא 8.2.19 - 13.2.19 בעקבות סצנות בלתי נשכחות ואתרי אמנות מפתיעים

אמנות הקולנוע הצליחה לבסס את מעמדה כאמנות הפופולרית ביותר. ככזו, היא מאפשרת לקהלים גדולים להשתתף בזיכרון הקולקטיבי שהקולנוע מספק לנו. כיום, בעידן שבו הצפייה הופכת להיות מקור המידע העיקרי, אנחנו שואבים ידע מהמסך, מתעדכנים ולומדים על העולם ומגבשים את הרשמים שלנו על פי צפייה בסרטים. רומא, על אוצרותיה והאסתטיקה הייחודית שלה, מתחרה בפריז, ונציה וניו יורק כאחת הערים המצולמות ביותר בסרטים. ברבים מהסרטים שנעשו בה הפכה העיר בעצמה לשחקנית דומיננטית. העיר והאתרים הידועים שבה מעמיקים את האווירה בסרט ולעיתים אף משמשים גורם מקדם־עלילה. 

חגית פלג רותם, עורכת האמנות של פורטפוליו ומדריכת סיורי אמנות ותרבות, ושולמית סונינו, אשת קולנוע ומרצה, פיתחו יחד סדרה חדשה בת ארבע הרצאות וסיור ברומא, בעקבות קולנוע ואמנות. בסדרת ההרצאות הייחודית נעסוק בדמותה של רומא בקולנוע ובמקומה של האמנות העכשווית בעיר ההיסטורית. MAXXI המוזיאון בתכנונה של זהא חדיד, העלה את המודעות בעולם לסצנה של אמנות עכשווית ברומא, הידועה יותר בזכות אתריה ההיסטוריים. במסגרת הגל החדש של האמנות בעיר מוזיאונים וגלריות בני זמננו מצאו את מקומם באתרים לא שגרתיים: במוסך אוטובוסים לשעבר, בבית מטבחיים או במבשלת בירה.

ההרצאות יתקיימו במקום לאמנות בקריית המלאכה, ביום שני, בשעות 19:00 – 21:00 בתאריכים:

  • 17.12.18 
  • 31.12.18
  • 14.1.19
  • 28.1.19 

מועד הסיור ברומא: 8.2.19 – 13.2.19

*ניתן להירשם לסדרת ההרצאות בלבד או לנסיעה לרומא בלבד.

אודרי הפבורן וגרגורי פק, ״חופשה ברומא״ (צילום ויקימדיה קומונס)

אתר הצילומים של ״יום מיוחד״

בסיור המיוחד רומא, אמנות וקולנוע נבקר בכמה מאתרי הצילום האייקוניים בעיר, בתוכנית משולבת הכוללת אתרי חובה לשוחרי אמנות עכשווית, פניני אדריכלות ותרבות, שיספרו את סיפורה של התרבות האיטלקית במאה השנים האחרונות.

הבימאים הגדולים של איטליה: פדריקו פליני, אטורה סקולה, ויטוריו דה סיקה ואחרים – בחרו ברומא כמרכז הסיפור הקולנועי שלהם. סופיה לורן , אודרי הפבורן, מרצ׳לו מסטרויאני, וכוכבים בני זמננו דוגמת מאט דיימון, גווינת׳ פאלטרו, ג׳וד לאו, ויטוריו גזמן ועוד רבים, טובים ואהובים – נחרטו בתודעה על רקע הסצנות הבלתי נשכחות בסרטים שצולמו בעיר.

בסדרת ההרצאות נצא לסיור לוקיישן וירטואלי:

בחירת לוקיישן בסרט קולנוע לעולם אינה ״תמימה״. מאחוריה ניצבים שיקולים סימבוליים, פוליטיים, חברתיים ותרבותיים, עולם של מסרים בלתי מילוליים שמועבר לצופים ו״משלים את התמונה הגדולה״. 

במפגשים נצפה בקטעי סרטים ונפגוש מקרוב את גיבורי הסרטים ואת הסצנות הבלתי נשכחות; נשמע על הרקע ההיסטורי של האתרים ושל הסרטים עצמם, ועל התקופה שהצמיחה את תעשיית הקולנוע האיטלקית. נדבר על מגמות באמנות עכשווית וכיצד היא מוצאת את מקומה בעיר רוויית היסטוריה ואמנות קלאסית.

בין הנושאים שיעלו בהרצאות:

רומא, רומנטיקה ופפרצי – אהבה מהסרטים, הדיוות הגדולות והגיבורים השרמנטים.

לוקיישן לוקיישן – בסרטים של פדריקו פליני, של אטורה סקולה ושל פיטר גרינוויי נראה כיצד היבטים סוריאליסטיים, אנושיים, דרמטיים ועלילתיים, באים לידי ביטוי בבחירת הלוקיישן ובאופן שבו הוא מצולם. מעניין במיוחד לראות ייצוג של חללי פנים וחוץ, צילומים במרחב הציבורי לעומת סצינות שמתרחשות בבית הפרטי ובחללים אינטימיים.

סיפור מסגרת – כל בחירה של אתר צילומים נושאת עימה מגוון משמעויות נוספות, שקודמות לצפייה בסרט. בהרצאה ננסה לבחון מקרוב את האופן שבו הבמאי בוחר להשתמש בלוקיישן ובמשמעויות המקופלות בו, ומסתמך על הזיכרון הקולקטיבי של הקהל וההיכרות שלנו עם העולם.

פונטנה די טרווי

בין קטעי הסרטים שיעלו בסדרה: אהבנו כל כך – במאי: אטורה סקולה, 1974; חופשה ברומא – במאי: ויליאם ויילר, 1953; הכישרון של מר ריפלי – במאי: אנתוני מינגלה, 1999; יום מיוחד – במאי: אטורה סקולה, 1977; רומא – במאי: פדריקו פליני, 1972; גנבי האופניים – במאי: ויטוריו דה סיקה, 1948; לה דולצ׳ה ויטה – במאי: פדריקו פליני, 1960; כרס של ארכיטקט – במאי: פיטר גרינווי, 1987

שולמית סונינו היא מפיקת קולנוע וטלוויזיה ומרצה עתירת ניסיון. בהרצאותיה היא מתמקדת בקשר שבין קולנוע לתרבות ובין קולנוע לארכיטקטורה. שולמית חייתה מספר שנים ברומא, השתלמה בתוכנית לימודי תרבות מטעם האיחוד האירופי ודוברת איטלקית. אהבתה לקולנוע בכלל ולרומא בפרט היא שהצמיחה את הרעיון לקורס המיוחד הזה.

חגית פלג רותם היא עיתונאית, מרצה ואוצרת, מומחית לתרבות חזותית בת זמננו. בשנים האחרונות פיתחה מספר סיורים ייחודיים בארץ ובעולם, המתמקדים באמנות ועיצוב. הסיור לרומא מצטרף לסיורים בביאנלה בוונציה, ביריד ארט באזל, בזירת האמנות של ברלין ועוד.

לפרטים והזמנת מקום: 052-3423221/ hagitpr@gmail.com

(צילומים מ״ל)

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden