כל מה שחשוב ויפה
דור פיצ׳ון ואוריה גואטה. צילומים: רוני כנעני

כוונות טובות במחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל בשנקר

סטודנטים בשנקר אותגרו להציב ״כוונות טובות״ בראש פירמידת המטרות שלהם כמעצבים. אחד התוצרים, של דור פיצ׳ון ואוריה גואטה, הוצג בחודש שעבר בשבוע הטקסטיל בניו יורק

״בואו נציב ׳כוונות טובות׳ בראש פירמידת המטרות שלנו כמעצבים: מה אם היינו יכולים להשפיע על העולם דרך עיצוב? איך אפשר לספר סיפור כדי להעלות מודעות ולעורר מחשבה, ואולי אפילו פעולה? האם עיצוב יכול וצריך להיות בעל ערך חברתי? אנחנו מאמינות שכן״.

זו הייתה נקודת המוצא של ״כוונות טובות״, קורס שהתקיים בשנת הלימודים האחרונה בשנקר, שהיה משותף למחלקה עיצוב טקסטיל ולמחלקה לעיצוב אופנה בהשתתפות סטודנטים משנה ג׳. הקורס הועבר על ידי ארבע מרצות: מאיה ארזי (המחלקה לעיצוב אופנה), הדס הימלשיין (המחלקה לעיצוב טקסטיל), תמר מני (המחלקה לתקשורת חזותית) ואליסה לוינגטון (מנחה טכנית מהמחלקה לעיצוב אופנה) ותמיכה טכנית בסדנאות הטקסטיל.

במהלך הקורס התבקשו הסטודנטים לזהות בעיות חברתיות גלובליות ומקומיות בהקשר של בעיית הרעב העולמית. בתחילה הם הסתמכו על קורס מקביל בשם Feed the world שהועבר באוניברסיטת Wharton ו־Pen Vet School בפנסילבניה. קורס זה הציע פתרונות לבעיית הרעב באפריקה על ידי פיתוח מודל של רפתות שפועלות באופן אקולוגי, כך שגידול הבקר יספק חלב ויעזור להזין באופן משמעותי את התושבים באותו אזור.

עופרי מצא וענאל מרלי

נועה ברוך וגילי שחר

דור פיצ׳ון ואוריה גואטה

בשנקר, כל צמד סטודנטים (אחד מאופנה ואחד מטקסטיל) החלו לחקור ולנסות לתת מענה דרך פעולת עיצוב במטרה להעלות את המודעות, ואולי אף להציע פתרונות מעשיים. אחד הפרויקטים שעוצבו במסגרת הקורס נבחר בין 20 המועמדים הסופיים בתחרות הטקסטיל היוקרתית Dorothy Waxman textile prize 2018, שם הוצגה מערכת הלבוש והטקסטיל שעיצבו דור פיצ׳ון ואוריה גואטה במסגרת שבוע הטקסטיל בניו יורק שאוצרת לי אדלקורט.

הפרויקט שעיצבו מדגיש את הניגודיות בין נקודת מבטו של הצרכן לנקודת מבטו של העובד בקו הייצור. לצרכן כיום אין מספיק הבנה על ההשלכות של תהליך היצור והוא אינו נחשף אליו ביום־יום. החומרים ליצירת הבד ממוחזרים והגיזרה לקוחה מתוך בגדי העבודה של הפועלים. יחד שני הדגמים מיצגים את שני הצדדים של הייצור- הצרכן והיצרן.

לעומתם, אחרי הביוקר ברפת הילה כהן וניצן רכלס גילו שגידול בקר הוא אחד הגורמים המזהמים ביותר עקב פליטת גזים רעילים. הן רצו מצד אחד לעצב בגד שמעלה למודעות ומתריע על הבעיה – בגד דיסטופי בהשראת מקומות שעברו אסון אקולוגי – ומצד שני להציע פתרון מתוך הבנה שגם תעשיית האופנה היא מהמזהמות ביותר את כדור הארץ. מערכת הלבוש שהן יצרו עשויה כולה מטקסטיל שמתפרק בתהליך של קימפוסט ובכך חוזר לאדמה באופן לא מזהם כלל. המערכת עשויה מחומרים טבעיים ומתכלים בלבד, כמו סיבי כותנה גולמיים שעברו תהליך ליבוד וציפוי בעמילן תירס. כל האביזרים עשויים מעץ והצביעות בשחור התקבלו על ידי פחם.

הפקת אופנה
צילום: רוני כנעני
איפור+שיער: רוית אלישקוב
דוגמנים: ירדן לוי (סוכנות Say Talent), ירדן ארדיטי (סוכנות Passion), צופית עימנואל (סוכנות יולי מודלס), רומי נסט (סוכנות PMA חגי דור).

הילה כהן וניצן רכלס

הדר לקס ורוני לוט

נטע איטח ועדן רביבו

קרן צ׳רנוב

ליה פטאל ועדי גרידיש

נטע איטח ועדן רביבו

ניצן בירן ואלה אורן

נועה ברוך וגילי שחר

שיר שטרקר וגיא מגידס

ניצן בירן ואלה אורן

כליל שילה ורימה פסינה

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden