כל מה שחשוב ויפה
יעקב קאופמן, חפץ לב. צילומים: הדר סייפן

חפץ לב: יעקב קאופמן במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו News: חפץ לב, תערוכת יחיד של יעקב קאופמן, תיפתח במוזיאון ארץ ישראל כחלק משבוע האיור של תל־אביב-יפו. לרגל פתיחת התערוכה יתקיים שיח גלריה בשבת 17.11 בהשתתפות קאופמן, העיתונאית והסופרת ענת לב אדלר, המעצבת מאיה ארזי ואוצר התערוכה, יובל סער

שבוע האיור יתקיים זו השנה החמישית בשיתוף עיריית תל־אביב-יפו ברחבי העיר, וייערך כבכל שנה לאורך עשרה ימים ושני סופי שבוע בתאריכים 24-15 בנובמבר. השנה יכלול שבוע האיור 50 תערוכות שבהן ייקחו חלק מאות מאיירים, מעצבים ואמנים ישראלים. במסגרת שבוע האיור תיפתח במוזיאון ארץ ישראל ביום שישי 9.11 התערוכה חפץ לב של המעצב יעקב קאופמן.

הכמיהה לאסתטיקה היא מוטיב חוזר בעבודותיו של קאופמן, מהמעצבים הוותיקים והחשובים בישראל (נולד בשנת 1945 ועלה לישראל מפולין ביחד עם משפחתו כשהיה בן 12). עבודותיו, שמתאפיינות בחצייה חוזרת ונשנית של קו התפר בין עיצוב ואמנות, נדמות לא פעם כהרהור פילוסופי על אודות תהליך העיצוב. התערוכה ״חפץ לב״ היא דוגמה להרהור כזה, המשך למחקר הצורני־עיצובי שקאופמן הציג בתערוכות קודמות שעסקו בין השאר בטבעות, בשרפרפים, בפיגורינות, בגופי תאורה, בחתולים ועוד.

העיסוק של קאופמן בצורה האיקונית של לב החלה באופן מקרי, בעודו מתעסק במבנים שננעלים, סוגיה עיצובית וטכנית שמעסיקה אותו מזה 30 שנה. לאחר שיצר מבנה ננעל אקראי, הוא שם לב לפתע שהוא נראה כמו לב. הפעולה האקראית, שעסקה יותר במבנה ופחות בסמל, הפכה ליצירה אינטואיטיבית של כ־100 לבבות, שנוצרו בעזרת בחוט ברזל שחור בעובי 1.4 מ״מ, מהסוג שאפשר למצוא באתרי בנייה.

ברובד הגלוי – המשחקי והפואטי – קאופמן מציג את הפרשנות המאוירת שלו בתלת־ממד לאחד הסמלים הקיטשיים והשחוקים ביותר: מיכל מחורר, כוכב, פנים, מיקי מאוס, סיכה, קקטוס, נורת ליבון, קתדרלה, ינשוף, תפוח, עפיפון, פיל, שפתיים, ישבן ופטמה. ברובד השני, תחת השאלה מתי צורה הופכת ללב, אפשר לראות באוביקטים שמוצגים בתערוכה מחקר מבני של פירוק והרכבה. במשחקים של פוזיטיב ונגטיב, סימטריה וא־סימטריה, פרספקטיבות ומבטים, המשותף לכל הלבבות הוא העיסוק בתהליכים ובהיתכנויות; במבנים שיש להם סוף והתחלה; בשאלות מתי משהו מתחיל, מתי הוא נגמר ואיך הוא מתפתח. ממש כמו סיפור אהבה.

ביום שבת, 17 בנובמבר, בשעה 12:00, יתקיים בתערוכה מפגש עם המעצב יעקב קאופמן, הסופרת והעיתונאית ענת לב־אדלר, מעצבת האופנה מאיה ארזי ואוצר התערוכה יובל סער.

נעילה: 26.1.19

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden