כל מה שחשוב ויפה
עמית טריינין מתוך התערוכה מפגש משפחתי

שבוע האיור 2018 בפורטפוליו // יפו העתיקה

זיכרונות משפחתיים, צורפות ודימויים, פסלי אבן יוונים, לוחות מתכת, רקמה צפופה, מושג הזמן, הבית העתידי, ספרים מאוירים: מאיירי שבוע האיור ביפו העתיקה מספרים למה כדאי לבקר בתערוכות שלהם ולאיזה תערוכות הם מחכים במיוחד

מפגש משפחתי: עמית טריינין

עמית טריינין מפגיש בין טראומת השואה וחווית הלינה המשותפת בפרויקט ״ראש לקיר״, שעוסק במפגש בין דמיון למציאות בהבט המשפחתי־קיבוצי. ביחד עם איציק רנרט ויאנה בוקלר, השלושה נוגעים יחד ולחוד בזיכרונות משפחתיים ובמרחב שבין תיעוד לדמיון ופנטזיה, בתערוכה מפגש משפחתי שתתקייים באתר, מוזאון יפו העתיקה.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כי כולנו פוסט־טראומתים ועל הדרך מרוויחים שלושה מאיירים לא רעים בתערוכה אחת.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

Mouni Feddag: כשאלוהים חילק לאנשים צבעים והרמוניות היא עמדה הכי קרוב אליו.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

88 FM.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

רפרנס של יונתן פופר: לראות תהליך עבודה זה תמיד מעניין, ובמיוחד באופן המשעשע שיונתן עושה אותו.

עמית טריינין


מיכל אורן מתוך סססופרפארם. צילום: מ״ל

סססופרפארם: מיכל אורן

מיכל אורן – ביחד עם אדה ורדימון גודנסון, ורד קמינסקי, עינת לידר, קובי רוט ושירלי בר־אמוץ (מרצות ובוגרות המחלקה לאופנה וצורפות בבצלאל) – מציגות באתר, מוזיאון יפו העתיקה, את סססופרפארם, תערוכת צורפות עכשווית שעוסקת בדימויים מתחומים שונים כמו אקטואליה, חיות ולוחמה זעירה.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כי צורפים רואים את הדברים אחרת; כי מפגש של איור עם עשייה בחומר הוא מסקרן; וכי התערוכה תוצג במחסן המוזיאון בתוך ויטרינה ענקית ששימשה בעבר את האגף הארכיאולוגי של המוזיאון.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

לא מאיירת אלא צורפת אהובה, Erica Bello, אמריקאית שמתגוררת בבולטימור. כבר כמה שנים שבלו מייצרת קולקציות תכשיטים מרתקות, ומצליחה לייצר דימויים מבניים, שאפשר להגדירם כמינימליזם גותי. הדיוק של בלו, והאופן שבו היא עוברת בין דימויים, משטחים ומבנים תלת־ממדיים, מעוררי השראה.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

ליד שולחן העבודה אני מקשיבה הרבה ל־Patric Watson וגם ל־Warren Allis, ויש לי חולשה גדולה לכל ההרכבים של אלכס טרנר.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

מסקרנת אותי התערוכה Insidou(b)t של חביבה סליגסון באסופה, שבה יוצגו ״דימויים מינימליסטיים וקונטרסטיים״ בטכניקה של הדפס. שם התערוכה באנגלית מוצא חן בעיני, כי ספק הוא תמיד בסיס טוב ליצירה, והעובדה שמותג האופנה vender שותף לעניין, מוסיפה עוד נדבך של סקרנות.

שירלי בר אמוץ מתוך סססופרפארם. צילום: בועז נובלמן


לילך מדר מתוך יוון הפלסטית. צילום: מ״ל

יוון הפלסטית: לילך מדר

בתערוכה יוון הפלסטית הצלמת ואמנית הקולאז׳ לילך מדר משתפת פעולה עם הצייר ואמן הרקמה אביב קלר. ביחד הם מעניקים פרשנות חדשה לדימויים מתוך ספר רפרודוקציות של פסלי אבן יוונים.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

קודם כל כי זאת התקופה הכי טובה לבקר ביפו העתיקה. מזג האוויר מושלם ויש אווירה של חוצלארץ. שנית, הסטודיו פופ־אפ שלי הוא אחד היפים, ובקרוב מסתיימת שהות האמן שלי בו, אז שווה לבקר! והכי חשוב: אביב ואני עבדנו על פרויקט משותף במיוחד לשבוע האיור, יהיו קולאז׳ים בטכניקות מיוחדות ופעלולים וכמובן – הרבה נצנצנים (מהצד שלי).

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

אני רוצה להמליץ דווקא על tacoche, חנות קטנה שמתמחה בקומיקס ואיור אלטרנטיביים ואקסצנטריים (כן, גם FORNO נמכר שם). נכון שכדי להגיע אליה תצטרכו להרחיק עד טוקיו, אבל בינתיים אפשר להתרשם מחומר מטורלל ונהדר באינסטוש שלהם.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

אני לא.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

לתערוכה העירוניים של אילנית שמיע באברהם הוסטל כמובן! אני עוקבת אחרי פרויקט איורי האופנה המעולה שלה ומקווה שבעקבות ההמלצה הזאת היא תצלם ותאייר גם אותי סופסוף!!!

אביב קלר מתוך יוון הפלסטית


רונית בכר מתוך Out Of Line. צילום: אבי ולדמן

Out of Line: רונית בכר

רונית בכר מאיירת דמויות בתנועה וחותכת אותן בלוחות מתכת דקים בתערוכה Out of Line בגלריה ביפו העתיקה, כיכר קדומים – ומציגה אותם בתערוכה משותפת עם ג׳רי שי שריג שרוקמת דמויות בסצנות גדושות.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך ?

ג׳רי אומרת שאתם חייבים. נקודה.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

זויה צ׳רקסקי, ברגע האחרון לראות את התערוכה במוזיאון ישראל ולמות מהיכולת להעביר מסר ישר לבטן.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

Tiny desk concert, לדוגמה זה.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

לתערוכת איורי הילדים אני והעיר שלי, הראשונה שמתקיימת במסגרת שבוע האיור, שאוצרות ורד שפירא וג׳רי שי שריג (האחרונה היא שותפתי היקרה לתערוכה, וונדרוומן מיוחדת במינה). התערוכה היא פרויקט שהחל בלימודי התואר השני בעיצוב תעשייתי בצלאל וזכה להתממש במציאות. כבוד.

ג׳רי שי שריג מתוך Out Of Line. צילום: אבי ולדמן


הילי נוי מתוך לפני הספירה

לפני הספירה: הילי נוי

הילי נוי – ביחד עם עדן ספיבק וענבל אוחיון – עוסקת בתערוכה לפני הספירה שתתקיים בסטודיו השעונים של איתי נוי, במושגים שקשורים לזמן: אומדן הזמן, חלוף הזמן ורצף הזמן, בפרשנות אישית ובפרספקטיבה היסטורית, גאוגרפית, בוטנית, אסטרונומית ועוד

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה נמצאת בסטודיו השעונים של איתי נוי ביפו העתיקה, שגם בלי קשר לאיורים שלנו כדאי לבקר שם! השעונים של איתי מרהיבים וכך גם החלל עצמו. התערוכה שלנו, ״לפני הספירה״, מציעה מפגש של שני עולמות עיצוב שונים, כאשר האיורים מתכתבים עם השעונים שמסביב ובוחנים מושגים שונים של זמן.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

קשה לבחור רק אחד! ואם בכל זאת, אז המאיירת הספרדייה Mar Hernández, שיוצרת דמויות קצת גרוטסקיות בשפה שמזכירה הדפס רשת.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיבה כשאת מאיירת?

הרבה מוזיקה אלקטרונית – בגזרה הבין־לאומית זה בונובו וניקולס ג׳אר, ובארץ, כל מה ש־RaNi עושה הוא יפה בטירוף (ואפילו יצא לי לעבוד איתו על עטיפה לאלבום!).

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

התערוכה Insidou(b)t של חביבה סליגסון באסופה מסקרנת מאוד מבחינה סגנונית. גם הפחד עצמו של פייר קליינהאוז ושמעון אנגל (המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל) נראית מבטיחה מאוד.

ענבל אוחיון מתוך לפני הספירה


ניב תשבי. צילום: מ״ל

הבית העתידי: ניב תשבי

המאייר ניב תשבי הוא אחד מהאדריכלים/ות, המאיירים/ות והמעצבים/ות שמשתפים פעולה בתערוכה הבית העתידי בגלריה בבית האדריכל, כסטודיו אינטרדיסציפלינרי אחד, שמגיב ומפרש את רעיון ״הבית העתידי״ בקונטקסט מקומי.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה שלנו מחברת בין יוצרים מתחומים שונים: אדריכלים, מעצבים תעשייתיים, צלמים ומאיירים. בחודשים האחרונים הוזמנו כקבוצה מצומצמת למספר מפגשים שבהם זכינו לשמוע הרצאות מעניינות של חוקרים העוסקים בדיור ומגורים בהקשרים סוציולוגיים, פוליטיים, כלכליים, פילוסופיים ועיצוביים. בהשראת ההרצאות ומתוך דיונים משותפים יצרנו, ביחד ולחוד, עבודות הדנות בנושא המגורים בראי העתיד.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

ריצ׳ארד מקגווייר: אמן רב פעלים שיוצר ספרים, קומיקס, פסלים, משחקים, אנימציה ומוזיקה. היצירה שלו כל כך ורסטילית ומגוונת סגנונית שמה שמקשר בין העבודות שלו היא פשוט גאונות.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

לרוב אני עובד הכי טוב בשקט. משאיר את המוזיקה לשטיפת כלים.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני סקרן במיוחד לגבי הסדנאות של אפטרסקול, ובעיניי זו אחת היוזמות הנהדרות בשבוע הזה.

בתיה קולטון מתוך הבית העתידי


טליה דריגס מתוך איור-סיפור

איור-סיפור: טליה דריגס

טליה דריגס היא אחת המשתתפות בתערוכה איור-סיפור בבית קנדינוף, שכוללת 25 ספרים מאוירים למבוגרים ולילדים שאיירו סטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה. חלקם סיפורים מקוריים וחלקם מוכרים, וכולם מציגים מסע מרתק שמתחיל בגישוש עיפרון וסופו בספר המופק באיכות גבוהה.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

זו הצצה לצעדים הראשונים שלנו בעולם האיור, בלי חוקים, בלי קונבנציות, חופש בחירה תוכני וסגנוני מוחלט… ויש אפילו כמה סיפורים מקוריים!

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

התלבטות בלתי אפשרית, חייבת לבחור בשניים. הראשון, אוליבר ג׳פרס: השילובים שלו של קולאז׳ ושאר הטכניקות קונים אותי כל פעם מחדש, והוא גם פשוט מצחיק. השנייה היא ג׳וליה סרדה, בזכות הפאטרנים ומיליוני הפרטים הקטנים.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

מדלגת בין גלגלצ לאקו 99 מבוקר עד לילה.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

לתערוכה של לה קולטור בנושא בית, נושא כל כך רחב: מעניין לראות לאן כל מאייר לקח את הפרשנות שלו. אבל בעיקר מחכה לאפטרסקול 🙂

מעין תמיר מתוך איור סיפור

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden