כל מה שחשוב ויפה
יעקב קאופמן, חפץ לב. צילומים: הדר סייפן

שבוע האיור 2018 בפורטפוליו // צפון העיר וצפון ישן

100 לבבות, חפירות ארכיאולוגיות, פרשנות גרפית לאמנות, מרחבי מחיה, נעליים ואופנה, מחוץ לשטאנץ, רישומהיר בשוק, ילדים מאיירים: מאיירי שבוע האיור בצפון העיר מספרים למה כדאי לבקר בתערוכות שלהם ולאיזה תערוכות הם מחכים במיוחד

יעקב קאופמן: חפץ לב

המעצב יעקב קאופמן מציג בתערוכה חפץ לב במוזיאון ארץ ישראל פרשנות תלת־ממדית לאחד הדימויים הקיטשיים והשחוקים ביותר – הלב – תוך עיסוק בשאלות מתי משהו מתחיל, מתי הוא נגמר ואיך הוא מתפתח.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כי היא מקרבת לבבות. התערוכה מחברת מספר אלמנטים שאני עוסק בהם מאז ומתמיד: הקו (רישום), מבנים ועיסוק בארכיטיפים צורניים. בדרך כלל עסקתי במבנים מעולם עיצוב המוצר. הפעם, באופן מקרי, נגעתי בתבנית הצורנית של הלב, עם נסיונות לרתום ולשדך אותה לתצורת סיכת בטחון, פיגורינה ועוד תבניות צורניות יום־יומיות או מופשטות. כן, אני מודע לזה שצורת הלב היא מן התצורות המשופשפות ביותר והפכה ממש להיות סמל הקיטש. אז מה?…

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

אני תקוע עם סול סטיינברג האמריקאי. מבחינתי הוא אל־זמני: תמיד אני רואה בו עוד ועוד דברים שלא ראיתי קודם. עוסק בתכנים הפנימיים של שפת הרישום והאיור. מתגרה במובן מאליו. הומור עם נגיסה עדינה. כמו כן עובר לממד מסכות.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה עובד?

ג׳אז. כמו פיסול אפריקאי יש בג׳אז את השילוב בין הישירות שנוגעת ללב, מרעידה את הגוף ואת הנשמה.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני מחכה לראות…


עינת פלד, קו דליים

עינת פלד: קו דליים

עינת פלד התלוותה למשלחת החפירות הארכיאולוגיות של אוניברסיטת תל־אביב בתל עזקה, ומציגה בתערוכה קו דליים, במסדרון החוג והמכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה, רישומים ועבודות נוספות שנקודת המוצא שלהן היא התבוננות ותיעוד.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

אני חושבת שפרצתי את הגבולות של מה שאני עושה בדרך כלל גם מבחינת כמות העבודה וגם מבחינת הגודל. ארכיאולוגיה הוא תחום שיחסית אין הרבה התייחסות אליו באיור או באמנות בארץ, ומבחינתי זה היה סוג של הגשמת חלום: תמיד עניין אותי להצטרף לחפירה ארכיאולוגית.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

אני אוהבת לעקוב אחרי דרפיש, כי היא לא רק עושה דברים יפים ויצירתיים אלא גם עושה עם זה משהו שהוא מעבר לעזרה לחתולי רחוב.

לאיזו מוזיקה את מקשיב כשאת מאיירת?

בוסה נובה בעיקר, אבל מאוד תלוי במצב הרוח. אוהבת רדיו, את משמרת לילה של בעז כהן, וגם יצא לי להקשיב ללא מעט פודקסטים ומוסיקה מרדיו מהות החיים במהלך העבודה. וגם אוהבת להקשיב לתחנות רדיו מכל העולם: מאיטליה ופורטוגל וגם יש לי תחנת אולדיז אהובה מלונדון.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

אשמח לראות את נשות שנחאי, מעכת וחומי. את נשות שנחאי כי הנושא נשמע ציורי ומעניין ואת מעכת וחומי כי מעניינות אותי עבודות שעוסקות בהתבוננות.


קולקציית REMIX:ART של חן מכבי ו־PULP. צילומים: דוריאן קרידו

חן מכבי: Art:Remix

PULP מארחת את הטיפוגרף והמאייר חן מכבי בסדרת איורים חדשה, המציגה פרשנות גרפית ליצירות אמנות. בתערוכה שתתקיים בחנות הדגל של פאלפ, Art : Remix, יוצגו הדפסים וסדרת מוצרי נייר מאוירים חדשים

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך ?

הרעיון מאחורי התערוכה שלנו הוא לנסות לתת טוויסט וגם להעביר מידה של קלילות, עכשוויות וכיף דרך יצירות אמנות מוכרות, שראינו עליהן מיליון אינטרפרטציות, ובאותה הזדמנות להעביר מסרים ופרשנות אישית, נחבאים או גלויים לעין. בנוסף לפרינטים פיתחנו קולקציה של מוצרי נייר מושקעת ומיוחדת ברמה הוויזואלית, בזכות ההשבחות בדפוס שנותנות אופי ומרקם לאיורים, וברמה הפרקטית של מחברות לכתיבה וסקיצות, קוביות נייר לשולחן ועוד.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

אורי טור: האיורים שלו מדהימים, הוא מאוד ורסטילי, מותח את הגבולות שלו ונשאר מזוהה. העבודות שלו נורא מורכבות ועמוסות ועדיין הוא מצליח לנווט את העין לאן שהוא רוצה בהרבה הומור וחכמה

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

אולדסקול היפ הופ.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

מעניין אותי לראות את רפרנס, התערוכה של יונתן פופר, שהוא גם חבר וגם מאייר מדהים. זה נראה שבשנה־שנתיים האחרונות הוא עבר תהליך של התבגרות והתפתחות באיורים שלו.


רונית שלם: מרחבי מחיה

בתערוכה מרחבי מִחְיָה בבית האמנים, רונית שלם רושמת סביבות נוף בהשפעת דפוסים מתרבויות שונות, ומציגה בתערוכה משותפת עם יעל פרידמן, שהופכת הדפסת תלת־ממד בשילוב טקסטיל לכלי רישום ויוצרת חרקים היברידיים.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה היא תערוכה זוגית, דיאלוג בין אחיות, שיוצר מרחב מחיה אמנותי משותף. העבודה עם אחותי יעל פרידמן היתה מרתקת, אנחנו מאד שונות וההזדמנות לעבוד ביחד היא נדירה: העבודות מתכתבות ביניהן במישורים ונקודות מבט שונות של מיקרו ומקרו של דו־ממד ותלת־ממד, של עבודה ידנית עמלנית והדפסות תלת־ממדיות ויוצרות דיאלוג ויזואלי מעניין.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

Jim Avignon: מאייר גרמני עם שפה אמנותית מובהקת, שעובד ללא הפסקה כבר עשרות שנים וכל תפיסת העולם שלו על עולם האמנות מרתקת. הוא צייר על חומת ברלין, על מטוס בואינג, על קירות בכל רחבי העולם; הוא עושה מוזיקה והוא איש שיחה מקסים ומרתק בעל דעה ואמירה.

לאיזו מוזיקה את מקשיב כשאת מאיירת?

Dire Straits, Cat Stevens, Erykah Badu, אסף אמדורסקי, מיכה שיטרית, Fiona Apple, ועוד אין־סוף…

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

Paint Like a Girl: בתור אישה יוצרת תמיד מעניין לשמוע קולות נשיים אחרים וגם חייבת לציין שממש אהבתי את השם שנבחר לתערוכה.

יעל פרידמן, מרחבי מחיה. צילום: ניר פרידמן


שחר אבנט + Coupleof. צילום: מ״ל

שחר אבנט: Foot Art

בתערוכה Foot Art בחנות של מותג הנעליים Coupleof שתהפוך לגלריה, מעצבת האופנה שחר אבנט מציגה את שיתוף הפעולה שלה הם המותג בדמות קולקציית איורים ונעליים שמשייטת בין אמנות, אופנה ופרקטיקה

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

בתערוכה שלנו תוכלי למדוד, לנעול ואף לקנות את פירות שיתוף הפעולה בין שני מותגים ייחודיים, שחר אבנט + coupleof, המיוצרים במהדורה מוגבלת! צבעונית במיוחד, מפתיעה ומחדשת – מה קורה כשנעליים פוגשות אופנה, אמנות ואיור… בואי לגלות!

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

הדס פרידלנד חיון!

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

הכל!!! בעיקר ביונסה 😉

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את.ה מחכה במיוחד ולמה?

מפגש משפחתי במוזאון יפו העתיקה. נשמע מרתק ומעניין מאוד!


ינון זינגר, מחוץ לשטאנץ. צילום: מ״ל

ינון זינגר: מחוץ לשטאנץ

מה קורה כשיוצאים מהתבניות? האם הפרספקטיבה משתנה? ינון זינגר הוא אחד המשתתפים בתערוכה מחוץ לשטאנץ בקום איל פו בנמל תל אביב, שבוחנת שאלה זו בעזרת אמנים שיוצאים מתבניות מוכרות באמנות שלהם, כמו גם בחייהם האישיים

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כי כשאמנים ומאיירים בוחנים גבולות בחנות בגדים, התוצאה צריכה להיות מעניינת.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

העבודות האדירות של אוטו דיקס הן בשבילי בית ספר וויזואלי שלא נגמר. אני מוצא את עצמי חוזר אליהן שוב ושוב.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

אם אני כבר מקשיב למוזיקה כשאני עובד, אלו לרוב יהיו The Notorious B.I.G, זוהר ארגוב וחוה אלברשטיין – מן סלט כזה של קלאסיקות.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

מסקרן אותי מאוד מה יקרה בהבית העתידי: שיתוף פעולה בין המון כישרונות מעולים מדיסציפלינות עיצוב שונות חייב להיות מרתק.

ארז שמח, מחוץ לשטאנץ. צילום: מ״ל


מרינה גרצ׳אניק, אורבן סקצ׳רס עושים שוק

מרינה גרצ׳אניק: אורבן סקצ׳רס עושים שוק

מרינה גרצ׳אניק היא אחת מחברי אורבן סקצ׳רס, שמזמינים את הקהל הרחב להצטרף ליציאת שרבוט קבוצתית ולאייר על גבי שקיות נייר את השוק הצבעוני של נמל תל־אביב. לאחר שלוש שעות יתכנסו כולם לתליית העבודות לתערוכה ולפתיחת התערוכה אורבן סקצ׳רס עושים שוק.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה שלנו היא היחידה שנוצרת במקום: נפגשים בשוק הנמל, מציירים ביחד מהתבוננות את סיפורי השוק ואוצרים את התערוכה ממה שיצא!. אתם יכולים אפילו להצטרף לקחת חלק!

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

יש לי הרבה, כל יום מגלה חדשים. Charlotte Ager היא רשמת מעולה, האיורים שלה מלאי חופש, במגוון הטכניקות ומספרים סיפורים בצורה מרתקת.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

ג׳אז מעורבב עם מוזיקה אתנית.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

אני מאוד אוהבת את האיורים של יאנה בוקלר, אך יותר מזה אני חושבת שהיא מורה לאיור בחסד. כל שנה היא מציגה פרויקט חדש עם הקבוצת התלמידים שלה, והשנה זו התערוכה סיפורי סבתא בקן הקוקיה.

נתן-הלפרן, אורבן סקצ׳רס עושים שוק


יאן שריג, כיתה ו׳ 2, בית ספר היובל

ג׳רי שי שריג: אני והעיר שלי

את פרויקט ילדים מאיירים – אני והעיר שלי – הגתה, יזמה, הפיקה ואצרה ג׳רי שי שריג ביחד עם ורד שפירא מצר. במסגרת הפרויקט תלמידי כיתות ג׳-ו׳ מבתי הספר היסודיים היובל וגרץ – ״דור העתיד״ של המאיירים – מציגים תערוכה עירונית־קהילתית בנושא ״אני העיר שלי״ בספריית הילדים בית אריאלה. מבחר איורים מתוך התערוכה יוצג בחזיתות בתי הקפה הסטריטס, לנדוור, נונה ויעל.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך ?

מדובר בתערוכה שהיא גם חוויה עירונית־קהילתית ראשונה מסוגה. התערוכה מציגה תמונה מעניינת של העיר והשכונה כפי שהיא משתקפת בעיני הילדים. כל מי שהזמנו להשתתף במיזם הזה התלהב והעבודות מדהימות! אנו מוקפים כשרונות צעירים שהגיע הזמן לתת להם במה נגישה במסגרת לא תחרותית.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

גילי קומפורטי: אני מאוד אוהבת את הסגנון, את הצבעוניות ואת הטירוף בעבודותיו.

לאיזו מוזיקה את מקשיבה כשאת מאיירת?

האמת שאני הכי מרוכזת במצב של דממת אלחוט, הקשב בעייתי…

לאיזו תערוכה בשבוע האיור את מחכה במיוחד ולמה?

אני תמיד מחכה לראות את הדור הבא, לכן מצפה לראות את התערוכה איור-סיפור של המחלקה לתקשורת חזותית במכללת ויצו חיפה; זאת בנוסף לפן האישי והזיקה שלי למחלקה.

אביגיל הרצברג כיתה ו׳ 3, בית ספר היובל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden