כל מה שחשוב ויפה
אביטל גבע - סכר על נהר עמוק (מחווה לחוק הנאמנות), זומו ערד

הרשימה המשותפת // 15.11.2018

זומו, המוזיאון הנייד - תחנה שנייה בערד; פרויד מתעורר בגלריה דנה ביד מרדכי; אניסה אשקר בגלריה לאמנות באורנים; יום עיון נוסטלגי במוזיאון העיר חיפה

זומו ערד – תחנה שנייה למוזיאון הנייד

זומו, המוזיאון הנייד הראשון בישראל, מגיע לתחנתו השנייה וייפתח ביום שישי (16.11) בערד. המוזיאון יפעל בהאנגר של מפעל מגבות ערד ובמרכז לאמנות עכשווית בערד, ויציג תערוכות ענק ופעילויות מגוונות בהשתתפות אמנים מהמובילים בארץ – הכול בחינם. אחרי ההצלחה בתחנה הראשונה בירוחם, בתחילת השנה תתמקד גם הפעם התערוכה בחיבור בין האמנות, היוצרים שלה והקהילות שצורכות אותה.

התערוכה במפעל שבאזור התעשייה של העיר תעסוק בחשיפת מנגנונים כלכליים, פוליטיים וחברתיים שבתוכם אנו פועלים, ובהצגת מנגנוני הייצור, המשטור והמסחור של עולם האמנות. במרכז לאמנות עכשווית, במתנ״ס שבלב העיר, תוצג ״סדנת אמן״ חיה, שמבסגרתה אמנים ייצרו יחד עם יוצרים מקומיים יצירות אמנות.

נטליה זורבובה, זומו ערד (צילומים: מ״ל)

מחמוד קייס, הקמות זומו ערד

מחמוד קייס, הצבה קודמת במוזיאון לאמנות האיסלאם. צילום: שי הלוי

זומו הוקם ביוזמה עצמאית של אוצרים ואמנים בראשותה של מילנה גיצין אדירם, המנהלת והאוצרת הראשית של הפרויקט. המנהל האמנותי הוא האמן שי עיד אלוני, אוצרת עפרה חרנם ומציגים: אביטל גבע, אולגה קונדינה, אורי בצון, אורי גרשט, אורלי סבר, ארז ישראלי, ארטיילורס, בנימין שקדי, גיא בן נר, גיא קונינגשטיין, דורון סלומנוס, דנה לוי, הדס רשף, זוהר גוטסמן, זויה צ׳רקסקי, יאיר גרבוז, יגאל תומרקין, יובל כספי, יוגב יפת, ליאור גריידי, ליאת כהן, לינה סברדלוב, מושון זר אביב, מחמוד קייס, מיקה רוטנברג, נטלי איילון, נטליה זורבובה, נירה פרג, עמוס רדליך, עתר גבע, פיטר מלץ, רותי דה פריס, רפאת חטאב, שי עיד אלוני, שלו מורן, שרון גלזברג, תמיר צדוק, תמר רודד שבתאי.

המוזיאון יפעל שבעה ימים בשבוע עד ל־28 בדצמבר ויציע תוכנית ציבורית ענפה למבוגרים ולילדים ופעילויות לחנוכה.

נטע ליבר שפר בגלריה דנה (ילום: אבי אמסלם)

שדים מרוסנים למחצה בגלריה דנה

אוסף הצילומים המתעד את עושרו החומרי של ביתו של זיגמונד פרויד שימש את נטע ליבר שפר כמקור השראה למיצב רישומי החובק את כל כותלי גלריה דנה לאמנות, בקיבוץ יד מרדכי. ביום שבת (17.11) בשעה 12:00 יתקיים בתערוכה ״שדים מרוסנים למחצה״ מפגש בהשתתפותו של ד״ר ערן רולניק – היסטוריון, פסיכיאטר, פסיכואנלטיקין ומחבר הספר ״עושי הנפשות: עם פרויד לארץ ישראל״ – ליבר שפר ואוצרת התערוכה, רוית הררי. בתערוכה, ליבר שפר מבקשת להקים לחיים את הקליניקה המיתולוגית: ברישומי הפחם גדולי הממדים ועזי המבע שלה היא מפרקתלחלקים את צילומיו של אדמונד אנגלמן, שתיעד את הקליניקה רגע לפני שפרויד נאלץ לעזוב אותה, ומרכיבה אותם מחדש טלאים טלאים, מוהלת מציאות בדמיון, מעוותת במכוון את חוקי הפרספקטיבה של הציור, מערבבת את אוספי החפצים המשתקפים בתצלומים וממקמת אותם מחדש בחלל המצויר, מודעת היטב לכישלון הידוע מראש לברוא מחדש את המקום שהיה ואיננו, כשלון המובנה בעצם המהלך.

אניסה אשקר במכון לאמנות אורנים

תערוכת היחיד של אניסה אשקר, שתיפתח ביום ראשון (18.11) בגלריה במכון לאמנות אורנים, מציגה תנועה מורכבת שבין ביוגרפיה אישית ומשפחתית, ביוגרפיה חברתית וקולקטיבית וביוגרפיה אמנותית. במרכז התערוכה קופסאות שיצרה אשקר ובהן זוגות של טיפוסים אידיליים: גברים – נפח, נגר, טייח וצבעי; ונשים – עקרות בית, כעין יחידות בסיס למשפחה ולאומה. אלו פסלי דלפט, אחריהם תרה האומנית בשוקי פשפשים בעולם, על מנת שיופיעו כטיפוסים חדשים, נטולי היסטוריה. אולם, למרות זאת, חומקת לה פנימה ההיסטוריה, אישית וביוגרפית. שם התערוכה, ״המולדת לעניים והפטריוטיזם למי!״, נשמע כביטוי שגור, אולם אין זה ביטוי מוכר, אלא מטבע לשון שיצרה אשקר, הנענה לניסוחים הגורפים של סיסמאות פוליטיות שחוקות ומתכתב עימם. ביטוי זה טומן בחובו הבטים ביוגרפיים מחייה של אשקר ומעיד על התנועה שמצויה בתערוכה כולה, בין מעגלים הולכים ומתרחבים, בין פרט וקולקטיב, בין אדם, משפחה וחברה.

אניסה אשקר בגלריה באורנים. צילום: לנה גומון

לאסוף את העבר במוזיאון העיר חיפה

לאסוף את העבר במוזיאון העיר חיפה

יום עיון לכבוד השקת קטלוג האוסף של ד״ר ירמיהו (ירי) ז״ל ושושנה רימון, יתקיים ביום רביעי (21.11) במוזיאון העיר חיפה, בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. גל נוסטלגיה שוטף את המדינה, חפצי ״ישראליאנה״ (וינטג׳ ורטרו של ארץ ישראל הטובה והישנה) זוכים לעדנה מחודשת והביקוש מרקיע שחקים: במסגרת יום העיון מומחים ינסו לענות על השאלה מה אוספים הישראלים ומה בכלל עורר את גל הנוסטלגיה הישראלית. בין המשתתפים: ד״ר אסף זלצר, תכנית אוצרות מורשת, החוג ללימודי ישראל, אוניברסיטת חיפה; בתיה דונר, אוצרת וחוקרת תרבות חזותית; הילה אלפרט, כותבת, מנחת טלוויזיה ומרצה על אוכל בתרבות; גיא רז, אוצר המחלקה לצילום, מוזיאון ארץ ישראל,; וד״ר מירב בלס, אוצרת בתחומי ההיסטוריה, האתנוגרפיה, החברה והאמנות, מתאמת האוסף במוזיאון העם היהודי – בית התפוצות.

לפרטים ורכישת כרטיסים: מוזיאון חיפה לאמנות, טל: 04-9115997

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden