כל מה שחשוב ויפה
פרויקט הגמר מהאקדמיה באיינדהובן
שחר ליבנה, פרויקט הגמר מהאקדמיה באיינדהובן. צילום: Alan Boom

ארז נאבי פנה ושחר ליבנה בטריאנלה של הקופר יואיט

פורטפוליו News: המעצבים ארז נאבי פנה ושחר ליבנה יציגו עבודות חדשות ב״טבע״, הטריאנלה לעיצוב של מוזיאון הקופר יואיט, שתיפתח בחודש מאי בשנה הבאה

שלוש שנים לאחר שעסקה ביופי ובמופעיו השונים, הטריאנלה לעיצוב של הקופר יואיט – המוזיאון הלאומי לעיצוב של ארצות הברית – תיפתח בחודש מאי בשנה הבאה בשיתוף עם CUBE, מוזיאון העיצוב של קרקרייד, הולנד, תחת הכותרת ״טבע״. התערוכה תציג פרויקטים משלוש השנים האחרונות, שמדגישים את הדרכים שבהן מעצבים משתפים פעולה עם מדענים, מהנדסים, חקלאים, אנשי איכות הסביבה והטבע עצמו, כדי לעצב עתיד הרמוני יותר. התערוכה תכלול יותר מ־60 עבודות פורצות על פני תחומי עיצוב שונים, כולל אדריכלות, אורבניות, עיצוב מוצר, עיצוב נוף, עיצוב אופנה ותקשורת חזותית, שמשפרים ובוחנים מחדש את היחסים של בני האדם עם עולם הטבע. התערוכה תבקש לעורר רעיונות, שיתופי פעולה ודו שיח כדי להתמודד עם נושאים סביבתיים והומניטריים.

במסגרת הביאנלה יציגו עבודות חדשות ארז נאבי פנה ושחר ליבנה – בוגרי האקדמיה לעיצוב באיינדוהבן שבהולנד – כהמשך לעיסוק שלהם בטבע ובהבטים החברתיים והסביבתתים שלו. ליבנה, בת 29, סיימה את התואר הראשון באיינדהובן בשנה שעברה. פרויקט הגמר שלה היה מחקר חומרי ספקולטיבי שחקר את מה שגיאולוגים ומדענים מעריכים שיקרה לפלסטיק, שנמצא בכל מקום בכדור הארץ (כולל צורות חיים), בהשראת מטהמורפיזם, תהליך גיאולוגי שמשפיע על היווצרותם של מינרלים ומאובנים. הפרוייקט מדמה מציאות שבה את שאיבת הנפט מבטן האדמה מחליפה כריית מצבורי פלסטיק מוטמנים, ומדגים כיצד אפשר ליצור מהחומר מוצרים דקורטיביים. הפרויקט היה מועמד לפרסים שונים בשנה האחרונה, ביניהם פרסי העיצוב של מוזיאון העיצוב של לונדון ופרס החומר החדש בשבוע העיצוב איינדהובן.

שחר ליבנה, מתוך תחרות החומר החדש בשבוע העיצוב, איינדהובן. צילום: Gert Jan Van Rooij

ארז נביא פנה, פרויקט הגמר באיינדהובן

נאבי פנה, בן 35, הוא בוגר המחלקה לעיצוב פנים במכון טכנולוגי חולון ובעל תואר שני מהאקדמיה באיינדהובן. בעבודתו הוא עוסק רבות בחומרים ותהליכים טבעיים וביצירת חיבורים היברידיים. בשנת 2016 הוא הציג במוזיאון העיצוב חולון את BEATING SALTS, המשך לפרויקט הגמר שלו מאיינדהובן, נסיון להשתמש בתוצרי לוואי של הפעילות של מפעלי ים המלח ולהפוך אותם לחומרי בניה.

״׳טבע׳ הוא כותרת גדולה״, אומר נאבי פנה, ״ומכיוון שעולם העיצוב הוא עולם מבוסס־חומר, הוא תלוי בטבע. הקשר בין עיצוב לטבע צריך להתמקד באיזון; בעיצוב ככלי המשמש לפתרון בעיות, כמו גם זרז אבולוציה, ולכן הקריאה שלי את היחסים בין השניים היא יציבה ומבוססת הרמוניה; דפוסי החשיבה של מעצבים הם כוח עצום שמשפיע על ההרמוניה בעולם; תיאום מוצלח בין אדם לאדם, אדם לחיה ופיסת אדמה. במידה וחשיבה זו היא לא יסוד וקו מנחה של מעצבים, המקצוע שלנו כשל״.

״כאדם עם סקרנות שלא באמת יודעת שובע, תמיד נמשכתי לתהליכים בטבע, איך דברים נוצרים ומשתנים״, מוסיפה ליבנה. ״וכמעצבת, אני מטמיעה את הסקרנות הזו בכל פרויקט, כשחומרים נושאי נרטיבים נמצאים במרכז וקונספטים פילוסופיים, אנתרופולוגיים וביולוגיים משמשים כהשראה וכקונטקסט. מטרת העל שלי היא ליצור מחשבות ביקורתיות על הדרך שבה בני אדם מתקשרים עם הטבע וכיצד הטבע מתקשר איתנו, לשאול מתי דברים הם מלאכותיים (man made) ומתי הם טבעיים (nature born), ומתי הגבול מיטשטש״.

ארז נאבי פנה. צילום: Femke Rijerman

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden