כל מה שחשוב ויפה
סינדרלות, מיצב אינטראקטיבי. איימי ספרד בבית הגפן בחיפה

הרשימה המשותפת // 30.11.2018

״המרחב השלישי״ בבית־הגפן; קוד נגד קוד במוזיאון תל אביב; סימני דרך במוזיאון בר דוד; יריד הפרינטים של רע בתל אביב

המרחב השלישי – חלל אמנות חדש בבית הגפן

ביום שישי (7.12) ייפתח בבית הגפן בחיפה ״המרחב השלישי״ חלל לאמנות וחינוך יהודי־ערבי, במסגרת 25 שנה לפסטיבל החג של החגים. בתערוכת הפתיחה שאצרו הדס זמר בן־ארי ויעל מסר מוצגות עבודות וידאו, מיצב, ציור, עיצוב ועבודת חוץ. משתתפים: אניסה אשקר, אמי ספרד, אלעד לרום, פאטמה שאנן, רמי טריף, אמירה זיאן, שוקה גלוטמן, קולקטיב אמני הרחוב ברוקן פינגאז, לוראן מרשל ועוד.

״המרחב השלישי״ שוכן בקומה העליונה של תיאטרון אל כרמה (שדרות הציונות 33, חיפה), הוא פתוח לקבוצות ולמבקרים עצמאיים, שיוזמנו לפעילות מערבת קהל. המרחב יפעל במקביל לגלריית בית־הגפן, המציגה תערוכות אמנות עכשווית ול״מוזיאון ללא קירות״ – מסלול האמנות בחוצות שכונת ואדי ניסנאס, שהחל עם יוזמת ״החג של החגים״ לפני 25 שנה ומשולבות בו יצירות אמנות קבועות ומתחלפות.

רמי טריף, במרחב השלישי בחיפה (צילומים: מ״ל)

ברוקן פינגז במרחב השלישי בחיפה. צילום: יונה פרמינגר

קוד נגד קוד במוזיאון תל אביב

התערוכה ״קוד נגד קוד״ במוזיאון תל אביב (אוצרת: אירית הדר) מציגה עבודות של תשעה אמנים המטילים על עצמם מתוך בחירה מגבלות ואילוצים. האמנים – אסף אלקלעי, יסמין דייויס, יואב וינפלד, צח חכמון, הדס חסיד, יונתן צופי, רונית ציתרי, גבי קלזמר, אפרת קליפשטין – קובצו יחד מאחר שכל אחד מהם כורך את פוטנציאל הביטוי האישי שלו בהתמודדות עם קוד פעולה או אילוץ מומצא. אמנים אלו מקדימים לעשייתם ניסוח של מגבלות וכללים ברורים הנוגעים בתכונות המדיום.

כללים אלה מגבילים את מבעם וצרים את העבודה. עם זאת, ההשתקעות באילוצי המדיום, מאפשרת שחרור מהרודנות של כתב היד האישי, הציווי להביע, ויצירה החומקת ממלכודות הקיבעון. במציאות שבה היבטי הקיום מקודדים בקופסאות שחורות של אלגוריתמים, מסתמן שהמפלט היחידי מהסבך טמון בשיבוש ״ויראלי״ של הקוד והסטתו ליצירת מובלעות של חוקיות שונה, קוד נגד קוד.

רונית צתרי, בתערוכה קוד נגד קוד במוזיאון תל אביב

סימני דרך במוזיאון בר־דוד

התערוכה סימני דרך במוזיאון בר־דוד שבקיבוץ ברעם (אוצרת: מיטל קילמניק), מציגה עשרה סיפורי קומיקס בנושא מפגשי רחוב שציירו וכתבו מיטב הקומיקסאים בישראל. כיצד נראים רחובות העיר והכפר? ואילו סוגי מפגשים נערכים בהם? האם אנו פוגשים באנשים שאנו מכירים או בזרים? האם המפגשים מתוכננים וידועים מראש או אקראיים? כיצד נראים מפגשי הרחוב? האם במפגש אנו מנופפים לשלום, מעניקים חיבוק או מתביישים ומסיתים את מבטנו מטה? מפגשי הרחוב יכולים להעלות אצלנו מחשבות ורגשות על תוכנם ואופיים של המפגשים וגם על האנשים שבדרך. לשם המחשת המפגש הרב תרבותי ברחוב הישראלי נבחרו והוגדלו מספר מקטעי קומיקס, להעצמת הרעיונות העומדים מאחורי כל סיפור המעורר תחושות שונות.

גיא מורד במוזיאון בר דוד

יריד הפרינטים של רע

יריד הפרינטים השלישי של רע בית מלאכה לצילום ממשיך לסופשבוע נוסף, מחמישי עד שבת 6.12־8.12. היריד מתקיים בסדנת המסגור ברחוב הזרם 1 בתל אביב, ונמכרים בו הדפסים וצילומים במהדורות מוגבלות של כ־150 אמנים וצלמים מהבולטים בארץ, במחירים שבין 400 ל־2,000 שקל. ניתן לצפות בעבודות באתר היריד.

בין המשתתפים איילת השחר כהן, אלדד רפאלי, ג׳ניפר אבסירה, גדעון לוין, דנה יואלי, טמיר ליכטנברג, יעל מאירי, סיגלית לנדאו ויותם פרום, עודד בלילטי, עינת עריף־גלנטי, רלי אברהמי, רע בן דוד, תומר אפלבאום, תמיר שר, Klone ועוד רבים וטובים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden