כל מה שחשוב ויפה
יוסף קריספל, לדה והברבור

גלריה ברבור מתארחת בלובי מקום לאמנות

פורטפוליו News: הלובי מקום לאמנות יפעל השבוע (16.12־22.12) תחת שמה של גלריה ברבור הירושלמית, כחלק מפעולות המחאה על התביעה לסגירת הגלריה

הלובי מקום לאמנות יפעל השבוע (16-22.12) תחת שמה של גלריה ברבור, ויציג את התערוכה ״ברבורים״, כחלק מפעולות המחאה נגד הלחצים הפוליטיים והתביעה לפינויה של הגלריה, שנתקבלה לאחרונה על־ידי בית משפט השלום. הגלריה בלובי תחת השם ״ברבור III״ היא המשכו של מהלך שהתחיל האמן הדס עפרת, כשפתח את ״ברבור II״ בסטודיו שלו במושבה הגרמנית בירושלים. עפרת פעל כאקט ספונטני של הזדהות ואליו מצטרפים כעת אמנים וגלריות ברחבי הארץ.

במסגרת זו תוצג בלובי מקום לאמנות בתל אביב למשך שבוע תערוכה של ציורים, פסלים, פרפורמנס ווידאו־ארט בנושא ברבורים. משתתפים: עדן אורבך עפרת, מוטי ברכר, דנה יואלי, ענת עינהר, הדס עפרת, יוסף קריספל, ואסתר שניידר – שהשתתפו בתערוכה הפותחת בירושלים. אליהם מצטרפים: יוסף קריספל, אורית חסון־ולדר, אנג׳ליקה שר, ורד ניסים, עודד אברמובסקי, רחל קיני.

הדס עפרת, ברבור (צילומים מ״ל)

״ברבורים״ אינה תערוכת אמנות רגילה, אלא התערבות אמנותית שמטרתה למחות על האופן שבו מתנהלת התרבות כיום בירושלים. גלריה ברבור נוסדה לפני 13 שנים. המינהל הקהילתי נענה אז ליוזמה ברוכה של ארבעה אמנים צעירים, בוגרי בצלאל – מאשה זוסמן, ינאי סגל, ניר הראל ודן אורימיאן, מאוחר יותר הצטרפה חגית קיסר – ואיפשר להם לפעול במבנה רעוע ברחוב שיריזלי, ליד שוק מחנה יהודה. עד מהרה הפכה פעילות הגלריה לאבן שואבת לאמנים ולתושבי שכונות מחנה יהודה ונחלאות. הפעילות האמנותית גובתה ביצירת שיח תרבותי וקהילתי – זריקת עידוד להתחדשות העירונית של מרכז העיר.

בעקבות אירוח ערב שיח עם עמותת שוברים שתיקה תבעה שרת החינוך, מירי רגב, מראש העיר להפסיק את פעילות הגלריה. העירייה ניהלה מלחמת חורמה לסגירת הגלריה ולבסוף הגישה תביעה באמתלת ״זכות קניין״ לבית משפט השלום, שפסק שעל הגלריה לפנות את המבנה עד ל־1 בפברואר 2019.

לדברי עפרת: ״הקמת גלריית ברבור חדשה, ויש לומר נוספת, היא פעולה אמנותית בעלת ממד סמלי וארעי. מטרתה להבהיר שחופש היצירה, כמו גם עצמאות ניהולית של מוסדות תרבות, הם עקרון יסוד בחברה דמוקרטית ונאורה. ואם מלים אלה אינן ברורות, נעזר במטאפורה מדממת: ציד ברבורים הוא פשע. האגם הקטן שלנו מאדים, ולא רק מבושה. גלריה ברבור כנראה תפונה בקרוב, אך לא ניתן יהיה לסגור אותה״.

אסתר שניידר, ברבור נחש

עדן אורבך עפרת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden