כל מה שחשוב ויפה
נירית טקלה (צילומים מ״ל)

נירית טקלה בגלריה חזי כהן

פורטפוליו News: ״שלוש צפיות״, תערוכת יחיד ראשונה בארץ לאמנית נירית טקלה, תיפתח ביום חמישי (3.1) בגלריה חזי כהן. אוצרות: שולמית נוס וחגית פלג רותם

ביום חמישי 3.1 תיפתח בגלריה חזי כהן התערוכה של נירית טקלה, ״שלוש צפיות״ (אוצרות: שולמית נוס וחגית פלג רותם). זו תערוכת יחיד ראשונה בארץ לטקלה, שבנובמבר הציגה תערוכת בכורה בלונדון, בגלריה אדיס פיין ארט, בעקבות שהות אמן באדיס אבבה.

כמי שעלתה לישראל מאתיופיה בגיל חמש, ההזמנה לרזידנסי באתיופיה הייתה מעין שיבה הביתה. אבל הבית המדומיין מרחוק התגלה כארץ זרה ומפתיעה: באדיס אבבה מצאה טקלה עיר בירה מודרנית ושוקקת חיים ואמנות. כשנסעה לביקור באזור הולדתה גילתה חלקת ארץ ירוקה ופורייה, ולא מדברית וצחיחה כפי שנחרתה בתודעתה – אולי בעקבות סיפורי העלייה שעליהם גדלה. התגלית הזו, כמו גם חוויות אחרות של גילוי והתפכחות, מזינות את המבט הרב־מקומי שלה ומעניקות לציוריה עומק רגשי ויכולת הבעה יוצאת דופן.

כותרת התערוכה מתייחסת לאופן הראייה של טקלה את עצמה ואת המבט של החברה עליה: ״בחוויה שלי אני חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. יחד עם זאת, ההסתכלות המדירה אותי ואת בני קהילתי על ידי חלק מהאנשים בחברה, מאפשרת לי להסתכל מבחוץ על החברה. אותה הדרה שאני חווה הופכת בעבורי ליתרון ומאפשרת לי להסתכל במבט מרוחק, מנותק וביקורתי על החברה, כמו להציב מראה בפני הסביבה״.

ציוריה צומחים מחוויית חיים ייחודית, שבה היא מטיילת במבטה בין ההוויה האישית שלה, לבין המבט החיצוני, החברתי, המתבונן בה ומגדיר אותה. היא מטמיעה בעבודותיה משקעים ומידע מהביוגרפיה הפרטית שלה, ובוחנת את מקומה האישי בעולם, אך בה בעת לא מתכחשת לתפקיד הייצוגי של האמנות כראי החברה – כבת קול המבטאת את הלכי הרוח שרוחשים סביבה, את העוולות, את המשאלות ואת מראות היום־יום.

בולטת בשונותה בעולם האמנות הישראלי, טקלה מוסיפה לבסס את מקומה כאמנית בעלת קול ייחודי ואמירה משמעותית. הציורים משמשים הד למציאות בעולם הסובב אותה, המוצאת ביטוי בצבעוניות העזה ובשפה הצורנית השופעת של עבודותיה: הדמויות ממלאות את הבד, כמו שולטות במרחב בנוכחות עיקשת. שקט פנימי עולה מהדמויות המשורטטות, כמעט מפוסלות, במשטחי צבע וכתמי אור.

לגיבורי ציוריה גוון עור כהה, מתוך בחירה מודעת לתת נוכחות ובולטות לאדם השחור – משקל נגד לנורמטיביות של העור הבהיר באמנות הישראלית (כנגזרת של אמנות מערבית). את מפגש התרבויות והאוכלוסיות היא מדגישה גם בבחירת צבעי הרקע – תכלת עזה בהשראת האור הארץ־ישראלי; היא מחשיכה את פני השמים באדום דם כשהיא עוסקת בפרשת תרומות הדם שהושלכו; צבעי הדגל האתיופי שולטים בציורים שנעשו בתקופת שהות האמן שלה באדיס אבבה, כהומאז׳ למקום. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רונית טסלר עדן - פסלת

    חגית
    הגלריה היפיפיה , כמו מתאימה ככף היד לציורים העוצמתיים והאלמותיים של נירית טקלה.
    כבוד על החיבור שלכן האוצרות, לציירת ולמקום.
    אהבתי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden