כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

שבוע העיצוב ירושלם 2018. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // קול קורא בכיוון מזרח

שבוע העיצוב ירושלים, ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת ובתמיכת הקרן לירושלים, יתקיים תחת התמה ״מזרח״ בתאריכים 13-20 ביוני 2019 בבית הנסן. מועד אחרון להגשת הצעות: 4.2.2019

במהדורתו הבין־לאומית הרביעית, ממשיך שבוע העיצוב להיות אירוע העיצוב הציבורי המוביל בישראל, עם למעלה מ־22,000 מבקרים, בהשתתפות כ־150 מעצבים מהארץ ומהעולם במעל ל־40 אירועים, תערוכות ומייצבים, וביצירת שיתופי פעולה חדשים עם גופים מובילים מקומיים ובין־לאומיים. שבוע העיצוב ירושלים שם דגש על עבודות חדשות בדגש לא מסחרי ומבוסס תמה, בחתכי רוחב דיסציפלינריים וביצירת פורמטים חדשים לתצוגה, לפרפורמנס ולאירועים.

השנה יפעל שבוע האיור התמה ״מזרח״: מה אנחנו רואים כשאנחנו מביטים למזרח? איום כלכלי בדמותה של סין מתחזקת? מסך ברזל שנבנה לאיטו מחדש? מבול פליטים מאזור מלחמה מדמם? או האם זה המסתורין של תרבות, רוחניות ואורח חיים אחר – מקום של אבולוציה כה שונה מהמערב?

בעיניים מערביות, המזרח תמיד ייצג את האחר, לעיתים כמסתורין ולעיתים כאיום, ולא פעם כשניהם. אך מה שאנו נוטים לייחס כמזרח, קרוב, תיכון או רחוק, לא בהכרח קיים. המזרח הוא תוצאה של חלוקה שרירותית המשקפת את הכוחות השולטים של המאה ה־19. הוא התוצאה של תרבות יורו־צנטרית שנטעה רגליה ברחבי הגלובוס. הוא התוצאה של היררכיה חברתית שנוצרה עקב אימפריאליזם זה.

המזרח הוא הרבה דברים. הוא הכיוון שבו כדור הארץ מסתובב והיכן שזורחת השמש. הוא הכיוון שבו הרוח נושבת בערים רבות בעולם. הוא כיוון אבסולוטי במצפן. הוא קו הגבול הדק במקומות שהם קו התפר בין שתי תרבויות. הוא מקום של פילוסופיות, אידיאולוגיות והרגלים תרבותיים אלטרנטיביים. הוא לעיתים בפשטות מה שממזרח לנקודה שבה אנו עומדים, ולעתים הוא מה שמ״מזרח״ לנקודת המבט שלנו.

ממקום מושבו בעיר שהיא עצמה צומת בין הקטבים, שבוע העיצוב ירושלים 2019 יתמודד עם השאלה הרגישה של המזרח. הוא יעשה זאת לא על ידי הפניית המבט מזרחה מנקודת תצפית מערבית, ולא בהסתכלות על העבר מפרספקטיבה של חילופים תרבותיים ומאבקים פוליטיים. הוא לא יסתכל אל המזרח, אלא על ה״מזרח״ – כמונח, ככיוון, כנקודת ייחוס אבסולוטית וכסט של מערכות יחסיות שהוא מייצר ברחבי הגלובוס. כעתיד ולא כפולקלור. ככזה הוא ינסה, החל מהפריקונספציה וכלה באבסולוטי, לפרק את המונח דרך סדרה של תערוכות, פרויקטים, מיצגים ומיצבים אנקדוטליים, ותכנית אירועים עשירה.

שישה פרקים ישמשו לפרש את האירועים, התערוכות והמיצבים שיתארחו בשבוע העיצוב ירושלים 2019: ״מזרח מול מערב״ יחקור את התפיסה הדיכוטומית של מזרח ומערב מימי קדם ועד היום; ״מזרח ממה?״ ידגיש את היחסיות של מה שמוגדר כמזרח בתרבויות שונות ברחבי העולם; ״מזרח אחר״ יתבונן ביחס למזרח בקני מידה שונים – יבשתי, לאומי, עירוני, ואנושי; ״הבטחות ממזרח״ יבחן את העתידים שהמזרח מציע, במונחים טכנולוגיים, חברתיים ותרבותיים; ״היברידים״ יחקור את נקודות המפגש בין מזרח ומערב ואת האלטרנטיבות שהן מייצרות להתבוננות הדיכוטומית הקלאסית; ולבסוף, ״המזרח האבסולוטי״ יציין את הביטחון במה שהוא תמיד מזרח – המקום ממנו זורחת השמש. תוך בחינה מחדש של המונח, אנחנו לבסוף עומדים בפני השאלות: מה באמת רואים כשמתבוננים למזרח, ומי מחליט מה ממזרח לנו?

צוות שבוע העיצוב ירושלים 2019 – מנהלי שבוע העיצוב: חן גזית, רן וולף; מנהלת אמנותית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז – קורא למעצבים מכלל הדיסציפלינות להגיש הצעות לעבודות קיימות או חדשות תחת התמה השנתית ״מזרח״. קנה המידה של העבודות גמיש (עבודות בודדות, פרויקטים רחבים, מיצבים, תערוכות, פרפורמנס ועוד), ודגש יינתן לעבודות המאפשרות תצוגה בחוץ. מימון יינתן לעבודות הנבחרות. יכולים להגיש יוצרים בודדים או קבוצות.

יש לצרף:

  • הצהרת כוונות המעצב ותיאור הפרויקט המוצע עד 400 מילה.
  • דימויים ומידע טכני להמחשת הפרויקט: לפרויקט קיים: צילומים, מידות, חומרים, תנאי תצוגה מיוחדים במידה ויש, מתי ואיפה הוצג; – לפרויקט חדש: סקיצות, הדמיות, פירוט טכני והערכת תקציב.
  • קורות חיים של המעצב/מעצבים המגישים ולינקים רלבנטיים.
  • תיק עבודות (עד 5mb) עם דוגמאות רלבנטיות.

לוחות זמנים:

  • הגשות יתקבלו עד לתאריך 4 לפברואר 2019
  • תשובות למתאימים יימסרו עד לתאריך 18 בפברואר 2019.

נא לשלוח הצעות למייל opencall@jdw.co.il בקובץ PDF אחד המרכז את כל החומרים.

בית הנסן הינו בית לתרבות שנפתח מחדש לקהל הרחב אחרי למעלה ממאה שנה שבהן היה סגור ומבודד כבית חולים למצורעים. הבית והגינה שמקיפה אותו שוקמו ושומרו במהלך 2011-2013 על ידי הרשות לפיתוח ירושלים ובניהול חברת רן וולף – תכנון אורבני וניהול פרויקטים. כיום המקום משמש ביתם של אמנים, יוצרים ואנשי אקדמיה בתחום העיצוב, המדיה והטכנולוגיה, ונותן במה ליצירה ומחקר מובילים, וחשיפתם בקרב קהל מקצועי וסקרן. המנהלת פועלת במטרה לחזק את העיר ירושלים ואת הקהילה היוצרת בה, תוך כיבוד הגופים השונים הקיימים בעיר.

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden