כל מה שחשוב ויפה
נטע ליבר שפר בסטודיו. צילום: יאיר ברק

מה קורה // נטע ליבר שפר

נטע ליבר שפר הקימה לתחייה את הקליניקה הווינאית של פרויד בתוך גלריה דנה בקיבוץ יד מרדכי. במקביל היא מציגה במוזיאון העיר חיפה ובבית האמנים בירושלים; מתגעגעת ללאה ניקל וחולמת על 1,000 שעות פנויות לציור בסטודיו

מי?

נטע ליבר שפר, 46, גרה בעיינות, יוצרת בתל אביב.
אתר

סטטוס זוגי?

נשואה ואמא לשלושה.

מה בצלחת?

צמחונות עם חיבה לטבעונות.

מראה הצבה בתערוכה ״שדים מרוסנים למחצה״, גלריה דנה. צילומים: אבי אמסלם

מראה הצבה בתערוכה ״שדים מרוסנים למחצה״

מראה הצבה בתערוכה ״שדים מרוסנים למחצה״

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

כרגע אני מציגה תערוכת יחיד ״שדים מרוסנים למחצה״ בגלריה דנה בקיבוץ יד מרדכי, שאצרה רוית הררי. במקביל, אני מציגה בימים אלה בתערוכה קבוצתית חדשה בבית האמנים בירושלים, ׳׳משא בזמן׳׳, שאצרה איריס מנדל, העוסקת בגלגול הדימוי של נשיאת משא (אדם או חיה) על הכתפיים; ובתערוכה ״1948״ במוזיאון העיר חיפה, שאצרו ד״ר מאג׳ד ח׳מרה וענבר דרור לקס, העוסקת בנרטיבים השונים מהם מורכבת ההיסטוריה של העיר.

בעבודותיי אני מרבה לעסוק בנושא הזמן על פניו השונים. בשאלות שנסובות סביב זיכרון, שיכחה והתכלות. הרבה מהעבודות שלי עוסקות בסוגיות או בדימויים שהתרחשו בעבר ושאני מוצאת אותם רלוונטיים לחיינו כאן ועכשיו. בתערוכה בקבוץ יד מרדכי יצרתי מיצב רישומי שלא עשיתי כמוהו בעבר: כיסיתי את קירות הגלריה ברישומי ענק שמתארים, וכאילו מנסים לשחזר, את הקליניקה של פרויד בווינה, לפני שעקר ללונדון ב־1938.

אני מתבוננת על המעטפת החיצונית של מקום־הולדתה של ההתבוננות הפנימית – ומנסה להקים אותה מחדש ולדלות ממנה מסקנות. נעה בין מקום וזמן אחרים להווה ולמקום, קיבוץ יד מרדכי. באופן לא מפתיע החיבורים הללו קיימים. אני יוצרת מקצבים בין הרישום (המשול לדיבור) ובין הדף הלבן (המשול לשתיקה) ובין קיטוע לרצף. יש תחושה של המשכיות בתוך החלל אבל עם זאת גם הרבה חסימות, מקומות שבהם העין נעצרת והדמיון צריך להשלים פערים. התערוכה ברורה מאוד בנראות שלה, אבל היא דנה גם ביצירת מקום פחות ברור: המרחב הנפשי של כל אחד מאיתנו.

נטע ליבר שפר, מתוך התערוכה בבית האמנים בירושלים. צילום: אבי אמסלם

מתוך התערוכה במוזיאון העיר חיפה. צילום: אבי אמסלם

בכל התערוכות שמוצגות כעת הציורים והרישומים שאובים מדימויים קיימים, כמו צילומים ישנים שאני נותנת להם תוקף מחודש על ידי מהלכים כמו ריקון, ניקוי, הוספה, הסטה, הסתרה, הכפלה ושינויי צבע וקומפוזיציה. מעבירה אותם טרנספורמציה כדי שיתאימו לאמירה או לתחושה שאני רוצה להעביר.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

חייתי שמונה שנים במושב קדרון, שכנה צמודה לכלת פרס ישראל לאה ניקל. הייתי באה אליה לסטודיו והיא היתה שולפת ציורים משנים עברו, תולה על הקיר והיינו בודקות אם הם מושלמים או שכדאי להוסיף להם משהו. תוך כדי פעילות זו של התבוננות אקטיבית היא הייתה משתפת אותי בשמחות ובתסכולים מחייה כציירת. הנחישות שלה, האנרגיה וההתמסרות המוחלטת לציור, היו ועודם מלהיבים ומעוררי השראה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף את צריכה כדי לממן אותו?

ככל שעובר הזמן אני מוצאת שאין גבול ליכולת שלי להישאב לעשייה ציורית, אבל מצד שני אני תמיד חיה בתחושה שאין לי הרבה זמן. יתכן וזו תשובה לא אופנתית בעליל, אבל לתפיסתי ציירים זקוקים בעיקר למקום מואר לעבוד בו ולזמן בלתי מוגבל.

נטע ליבר שפר. צילום: אבי אמסלם

פסח סלבוסקי כותב בספרו ״ההשראה חוזרת לתיקונה״, שאמן מתחיל חסר את המיומנות של ניצול פרק זמן ארוך לטובת עשיית אמנות. שגם אם יהיה לו זמן ארוך, הרי שהוא לא יידע איך לרשום דמות ומה לעשות לאחר עשר דקות. הפרדוקס הוא שמשך הזמן הדרוש ליצירה הולך ומתארך ככל שאתה זקוק לו יותר.

בפרויקט האחרון שלי – כשציירתי את הקליניקה של פרויד ביד מרדכי נדבך אחר נדבך, והיא הלכה ונבנתה סביבי בסטודיו וקיבלה חיים משלה – נדרשו לי כ־500 שעות רישום. אז הבנתי שגם 14 שעות ציור ביום אינן מבהילות אותי, אלא להפך, גורמות לי אושר. כך שלפרויקט הבא אשמח לפחות ל־1,000 שעות. בקיצור: סטודיו שמתפקד על תקן אי בודד ושנות חיים ארוכות להרהור ולעשייה בהחלט יספקו אותי.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

קיבלתי סווטשרט קטיפה סגול בשוק קח תן. 


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden