כל מה שחשוב ויפה
עומר אבן פז בתערוכה Link in Bio (צילומים מ״ל)

מה קורה // עומר אבן פז

עומר אבן פז למד בלונדון, חי בברלין, ומציג בגלריה אלפרד בתל אביב תערוכה זוגית עם מיה פרי, Link in Bio. הוא חולם לחנוט מומיה וחוקר את חיי המין וההישרדות של הצבוע, בעל חיים שחי בלהקות מטריארכליות וסובל מיחסי ציבור גרועים במיוחד

מי?

עומר אבן פז, 27, חי בברלין ונע בין ברלין לתל אביב ללונדון.
אתר / אינסטגרם / פייסבוק

סטטוס זוגי?

טוב. 

מה בצלחת?

משהו בין צמחוני לטבעוני. הייתי טבח און־אנד־אוף כמה שנים בתל אביב ובלונדון, ולמרות שעבודה במטבח היא אורח חיים שוחק, ואולי נשמעת כמו הדבר הכי רגיל בעולם, עדיין – להכין אוכל טעים לאנשים זה משהו מיוחד ומספק מאוד. אם הייתי נולד כמה עשורים מוקדם יותר הייתי פותח מסעדה כמו האמנים גורדון מטא קלארק או ריקריט טיראוואניג׳ה. למזלי כבר עשו את זה ואני פנוי לחשוב על דברים אחרים לעשות.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

אני מציג בגלריה אלפרד תערוכה זוגית בשם Link In Bio יחד עם רישומים ואנימציות עדינות של מיה פרי ובאוצרות החכמה של ליאור זלמנסון. בתערוכה אני מציג עבודת וידאו שהתחלתי לעבוד עליה עוד במהלך הלימודים בצ׳לסי קולג׳ בלונדון, ובמידה רבה היא מתעסקת בחוויית החיים כמהגר ובתווך הביתי הזה שביני לבין המחשב. התערוכה עד 26.1. ביום חמישי 24.1 יהיה אירוע מוזיקה וקריאת שירה בגלריה.

בתערוכה שישה לפ־טופים מוצבים על שולחן עגול ומציגים כל אחד סרטון קצר של שיחת וידאו שערכתי עם חבר או חברה קרובים, שחיים בערים גדולות שונת בעולם. השיחות כולן באנגלית אבל זאת לא שפת האם של אף אחד מהמשתתפים. הקאץ׳ הוא שאין פה באמת שיחה – מדובר בכל פעם על סיפור מפותל אחד, שמסופר לכאורה על ידי שני אנשים – אני ובן הזוג לשיחה אבל בעצם מנקודת מבט אחת. ההקלטות נערכו ככה שזה ישמע כמו שיחה אבל בעצם כל כמה מילים מחליפים תפקיד בין המספר והשואל. גם ויזואלית מתרחש לפחות חלק מאובדן זהות או לבישת זהות, כשאני משמש כמסך לפנים של האנשים הקרובים אלי.

מלבד זה יש בתערוכה אנימציה שיצרה מיה ומוקרנת על גבי פסל של נקבת צבוע הנמצאת במין שלב שבין חיים למוות. אני חוזר ומפסל ומצייר צבועות כבר כמה שנים. זאת חיה מוזרה ומיוחדת, חזקה מאוד, טורפת־על שנקשרו סביבה אגדות ומיתוסים עתיקים, אבל גם סובלת מיחסי ציבור רעים מאוד: היא נחשבת לבוגדנית, חלשה ואוכלת נבלות. מה שבאמת מחזיר אותי אליה פעם אחרי פעם, זה הקיום הפיזי המשונה שלהן.

הן חיות בלהקות ענק עם מערכת היררכית מורכבת, שבראשן עומדת נקבה. מעניין ומוזר, שנקבות הצבוע לאורך האבולוציה פיתחו מאפיינים פיזיים של זכרים, כולל אברי מין בצורת פאלוס. המטריארכליות, חיי הלהקה המורכבים, האנדרוגניות המשונה והפלירט שלהן עם המוות, הן כטורפות והן כאוכלות נבלות, מקשה לסווג אותן בקלות. בעל חיים שגורם לנו לחשוב מחדש על כל מה שאנחנו רגילים לקרוא לו ״טבעי״.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לפני שנתיים פגשתי את אנדי הולדן, שסיפר לי על קבוצה שהייתה לו בגיל 19 עם חברים מבית הספר לאמנות, שהם קראו לה M!MS – Maximum irony, maximum sincerity. זה משפט חשוב בעיניי, והוא תופס הרבה מהמקרים שבהם אמנות עכשווית מצליחה להפעיל אותי. רמה מסוימת של מודעות עצמית וכל זה – אבל מתחת חייבת להיות כנות מוחלטת.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

כמה עולה לחנוט מומיה?

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

נעלי חורף עם צמר בפנים. זה בלי ספק הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים.


רוצים להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רוית

    אמנות של גבר לבן פריווילגי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden