כל מה שחשוב ויפה
גיל מרקו שני, אוטובוסים. צילום: דניאל שריף

הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנים 2018-2017

פורטפוליו News: הוכרזו הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנים 2018-2017: גיל מרקו שני, הילה טוני נבוק, שבתאי פינצ׳בסקי, ורדי כהנא, יפעת קינן־גיא ושרון פוליאקין. הפרסים יוענקו בטקס חגיגי במוזיאון ישראל ביום שלישי 12.2

פרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב מוענקים מדי שנתיים לאמנים מצטיינים בתחומם כהוקרה וכעידוד לעשייתם האמנותית. השנה יעניק מוזיאון ישראל את הפרסים לשישה אמנים בתחומים שונים בטקס חגיגי שייערך בגלריה לאמנות ישראלית שבמוזיאון, ביום שלישי 12.2 בשעה 18:30. ״מדובר בשישה אמנים ייחודיים, כל אחת ואחד בתחומו, שעבודתם מעשירה את עולם האמנות והתרבות בארץ ובעולם״, אומר פרופ׳ עידו ברונו, מנכ״ל מוזיאון ישראל. ״באקלים המורכב שהאמנים בישראל פועלים בו בשנים האחרונות, נועדו פרסי המוזיאון להבליט את תרומתם יוצאת הדופן ולסייע בקידומה של האמנות בישראל״.

פרס סנדברג לאמנות ישראלית יוענק לגיל מרקו שני (נ׳ 1968), ״אמן מקורי ופורץ דרך שפועל בתחום המיצב והציור. מיצביו העשויים לעילא הם התערבויות ארכיטקטוניות מאתגרות השתולות בגוף המוזיאון ובוחנות הנחות יסוד של החוויה המוזיאלית על כל רבדיה. החללים שיצר, כמו חדרים במלון דרכים, יער גשום, חדר מדרגות לילי או חניון אוטובוסים סגור, הם סביבות ביניים מפתיעות, טעונות ועשירות בפרטים. שני מצליח להפתיע את המבקרים בכל פעם מחדש בסביבה מלאכותית ומלאת יופי ששקט מצמית ורגשות חרדה ואיום אופפים אותה. המיצב השאפתני ׳אוטובוסים׳, שמוצג בימים אלה במוזיאון ישראל, הוא משיאי יצירתו והישג משמעותי בגוף היצירה העקבי של שני״.

השופטים: יונה פישר, יגאל צלמונה, מירה לפידות, אמיתי מנדלסון, איה מירון

הילה טוני נבוק, מרקיזה. צילום: אלעד שריג

פרס ביאטריס קולינר לאמן ישראלי צעיר יוענק להילה טוני נבוק (נ׳ 1974), ״אמנית רב־תחומית המפענחת את הקודים הצורניים והאסתטיים של חפצי יומיום שנוצרו בייצור המוני. כמו קוסמת, היא לוקחת חפצים תעשייתיים, מלהקת אותם כמו היו שחקנים בתיאטרון, טוענת אותם באיכויות פרפורמטיביות, ויוצרת משפטים צורניים מדויקים, משחקיים והומוריסטיים. עבודותיה הן קומפוזיציות בעלות ערך אסתטי וצבעוניות מובהקת השואבות מצורות מודרניסטיות״.

השופטים: אמיתי מנדלסון, איה מירון, טלי בן נון, רויטל בן־אשר פרץ

מענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב יוענק ליפעת קינן־גיא (נ׳ 1975). ״הצעת המחקר של קינן־גיא עוסקת בבחינת התפתחותה של שפה עיצובית במחלקה לפיזיותרפיה בבית החולים הדסה הר־הצופים. דרך בחינת החפצים והאינטראקציה שנוצרת באמצעותם בין המטפל למטופל, היא מבקשת לזהות ולנתח מאפיינים חזותיים ופונקציונליים שמשפיעים על התהליך השיקומי, וכך לתרום לקידומו באמצעות העיצוב״.

השופטים: אמנון בר־אור, ארז גביש, דיויד גוס

פרס אנריקה קבלין לצילום על מפעל חיים יוענק לוורדי כהנא (נ׳ 1959). ״מעורבותה של כהנא בדחיפת זירת הצילום המקומי לחללי תצוגה ולכיווני התפתחות חדשים מוערכת מאוד בקרב אמנים, מורים ותלמידי צילום רבים. בזכות פעילותה , הצילום העיתונאי והמסחרי שותף כיום למרחב התצוגה של אמנות יותר מבעבר. ביצירתה האישית והקשובה, הגיעה כהנא להישגים יוצאי דופן בתחום צילום הדיוקן, ויצרה שפה עשירה של מבעים צילומיים הן בצילום ידוענים הן בצילום משפחתה שלה.

השופטים: עודד ידעיה, איה מירון, נעם גל

ורדי כהנא, שלוש אחיות

פרס ז׳ראר לוי לעידוד היצירה בצילום יוענק לשבתאי פינצ׳בסקי (נ׳ 1986). ״יצירתו של פינצ׳בסקי מגלמת יחס מיוחד למקום היווצרותה וקשורה בסוגיות פוליטיות וחברתיות עדכניות. זיקתה לזמננו נובעת גם מהבחירות הצורניות והטכנולוגיות המתקדמות שפינצ׳בסקי מרבה להשתמש בהן. נופי הארץ שלו והמקומות הקדושים בירושלים שהוא מתאר הם תוצר של שימוש מתוחכם בחומרים דיגיטליים מן הרשת, שילובם עם חומרים ארכיוניים עלומים, והטמנה מקורית ונגישה של נקודת מבטו הביוגרפית בתוכם. שופטים: נוגה דוידסון, הדס קידר, נעם גל

פרס יעקב פינס לאמן הדפס ישראלי יוענק לשרון פוליאקין (נ׳ 1964), ״מאמניות ההדפס הבולטות בארץ בשני העשורים האחרונים. ביצירתה המגוונת היא בוחנת את חיוניות המדיום בעיניים עכשוויות. שלא כרבים מעמיתיה, היא החלה את דרכה בהדפס, וממנו המשיכה אל הציור והפיסול. מומחיותה והניסיון העשיר שצברה ב-19 שנות עבודתה כדפסית־אמנית בסדנת ההדפס בירושלים ניכרים בעבודותיה.

השופטים: רונית שורק, אריק קילמניק, ג׳ודי פינס־ויינגרוד

פרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנים 2018-2017 יוענקו בטקס חגיגי בגלריה לאמנות ישראלית, במוזיאון ישראל, ביום שלישי, 12.2.19 בשעה 18:30 בערב. הטקס ילווה בהרצאה ״אמנות בסכנה״ מפי המחזאי, הבמאי והסופר יהושע סובול.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden