כל מה שחשוב ויפה
אנה שפירו בבית בנימיני. צילום: נמרוד גנישר

הרשימה המשותפת // 7.2.19

חומוס קומפלט - יום עיון במסגרת התערוכה ״ZOOM על חומוס״ בבית בנימיני; הספר המאוייר ״לבד ליפן - חתירה אל תנועת השבירה״; ירח אדום של דבי אשרת בהרצליה; ״סולם מוצב ארצה״ בגלריה ביתא בירושלים

חומוס קומפלט

יום עיון במסגרת התערוכה ״ZOOM על חומוס״ יתקיים ביום שני 11.2 בבית בנימיני בשעות 15:00-19:30. החומוס הוא אחד מסוגי המזון המשקפים באופן נרחב את הרב־תרבותיות המקומית ואת מגוון הפרשנויות לעיבודו ולצריכתו. יום העיון יעסוק בהבטים שונים הקשורים לחומוס וצריכתו בהקשר מדעי, היסטורי ותרבותי. בחלקו הראשון של יום העיון יידונו המשמעויות השונות המזוהות עם חומוס, השינויים שחלו בדפוסי צריכתו בישראל, יתרונותיו הבריאותיים ופיתוחים טכנולוגים המתבססים עליו, חומוס וחומוסיות ברשתות חברתיות ועוד.

חלקו השני של יום העיון יוקדש לחיבור שבין עיצוב לחומוס ולחוויה קולינרית. במהלכו מעצבים ושפים המשתתפים בתערוכה יספרו על המחקר שקדם לעבודתם, על תהליך העבודה והמחשבות שליוו אותם בדרך ליצירת אובייקט. בסיום הערב יתקיימו מיצגים אכילים. משתתפים: לירון צנחני, פרופ׳ רם רייפן, ד״ר דפנה הירש, יובל הולנדר, מוחמד עיכרמאווי, רונית ורד, דפנה נועם, דוד סדי, גלית שבו, לנה דובינסקי, דב גנשרוא, ליאורה רוזין, עופר זיק, אנה שפירו.

לבד ליפן

אחרי שנים שהיא יוצאת למסעות, כותבת, מציירת, חולמת ומגשימה כמעט לבד, ענת אור מגל מוציאה לאור את הספר המאוייר ״לבד ליפן – חתירה אל תנועת השבירה״, בעזרת קמפיין מימון המונים באתר הדסטארט. בחודש אפריל 2018 אור מגל נסעה לבדה ליפן. ״יום אחד נחתה עלי יפן״, היא מספרת. ״לא הבנתי למה אני רוצה דווקא לשם. לא עניין אותי לראות את פריחת הדובדבן או המקדשים, או לאכול סושי. לא הבנתי מה כן מעניין אותי, רק ידעתי שאני רוצה לנסוע, ולבד. אם אהיה פיוטית, אגיד שנסעתי לחפש את היפן שלי, ועל זה הספר״. הספר כתוב כמסה אישית, ומציע לקוראים להתלוות אלי אור מגל למסע, מהארץ ועד יפן, בין הרחובות הסואנים, המעיינות חמים, איי אמנות ומקדשים.

דבי אשרת. צילום: יובל חי, דני אשרת

ירח אדום בהרצליה

ירח אדום, תערוכת היחיד של דבי אשרת, תיפתח מחר (8.2) בחלל התצוגה של חנות הרהיטים לילו הום בהרצליה (אוצרת: טל פרנקל אלרואי). אשרת, מעצבת פנים ואמנית, משתמשת בשקיות תה חלוטות כמצע לעבודת רקמה אינטנסיבית. כמו בתערוכתה הקודמת, ״הכוס של האמא שלך״, גם בתערוכה הנוכחית היא עוסקת בגוף הנשי ובכוחות החברתיים והאטמוספרים שמופעלים עליו. מיקום התערוכה בחלל מסחרי שואל מהו עיצוב פנים, ומהו הפנים הזה שאנחנו מעצבים אותו.

יעל הורן דנינו, דיוקן עצמי

סולם מוצב ארצה בירושלים

התערוכה ״סולם מוצב ארצה״, שתיפתח ביום רביעי 13.2 בגלריה ביתא בירושלים (אוצרת: נוגה דוידסון), תציג את עבודתן של הצלמות יעל הורן דנינו ונגה גרינברג. שתי הצלמות הן נשים דתיות העוסקות ביצירה אמנותית במקביל לחיי היום־יום שלהן. בחירתן בצילום ישיר של סביבתן ושל אורח חייהן, היא בבחינת נקיטת עמדה אמנותית, דרך להתמודדות עם החיים הפועלת במקביל למישורים הרוחניים־דתיים בחייהן. העיסוק שלהן בבנאליות, ברגעי השגרה כנשים, כאימהות, כרעיות – והעמדתן של רגעים אלה כפריימים שדורשים את התייחסותנו כצופים – היא בחירה להציב את החוויה הנשית כסיפור שיש לדון בו.

נגה גרינברג, אחר הצהריים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden