כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה מצבי קיצון במוזיאון ארץ ישראל. צילום: טל גליק

הביאנלה לאומנויות ועיצוב תל־אביב תתקיים לראשונה ב־2020

מוזיאון ארץ ישראל יקיים בשנה הבאה את הביאנלה הראשונה לאומנויות ועיצוב תל־אביב. אוצרים ראשיים: אנריאטה אליעזר ברונר ויובל סער. קול קורא להגשת עבודות התפרסם באתר המוזיאון, מועד אחרון להגשת עבודות: 30.4 10.5

בשנת 2020 תיפתח לראשונה במוזיאון ארץ־ישראל הביאנלה לאומנויות ועיצוב תל־אביב, שתציג תמונת מצב עדכנית של תחומי האומנויות והעיצוב השונים, בדגש על קרמיקה, זכוכית, צורפות, טקסטיל ונייר. הביאנלה תהווה המשך טבעי לעיסוק רב־השנים של המוזיאון על אוספיו בתחומי התרבות החומרית המקומית, תתקיים בשיתוף אגודת אמני הקרמיקה בישראל, ותשאף לשיתוף פעולה עם האקדמיות לעיצוב ואמנות ועם המוסדות המובילים שמקדמים תחומי יצירה אלו. האוצרים הראשיים של הביאנלה הם אנריאטה אליעזר ברונר ויובל סער, שיעבדו בשיתוף עם אוצרי המשנה מירב רהט, ניר הרמט וליאורה רוזין.

אנריאטה ברונר, יובל סער, מירב רהט, ניר הרמט, ליאורה רוזין. צילום: מירב בן לולו, טליה רוזין, מ״ל

הביאנלה, שתימשך כחצי שנה, תתפרש ברחבי המוזיאון ותציג את התחומים השונים, כשהם משולבים זה בזה. תחת התמה ״און/אוף״ תבקש הביאנלה להציג עבודות, שבבסיסן מצוי המתח בין עבר, הווה ועתיד; בין מלאכות ותיקות ועבודת יד לבין שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובכלים דיגיטליים; בין המסורתי לאקספרימנטלי; בין החד־פעמי, הקונספטואלי והאמנותי לבין התעשייתי, התכליתי והפונקציונלי. זאת במטרה לחשוף לקהל הרחב את שדה הפעולה היום־יומי של האומנים והמעצבים המקומיים ולהציג כיצד פרקטיקות אומנותיות אלה באות לידי ביטוי במאה ה־21, משפיעות זו על זו ומושפעות זו מזו.

הצגתה לראשונה במוזיאון של ביאנלה רב־תחומית נובעת מתוך ההכרה, שבמאה ה־21 תחומי הקראפט השונים אינם פועלים בחלל ריק, לא מבחינת היחס לטכנולוגיות חדשות המשפיעות על תהליכי העבודה ולא מבחינת מקורות ההשראה והגירוי ליצירה. היבטים תרבותיים, חברתיים, אקולוגיים, פוליטיים ואחרים מהווים בסיס ליצירה בשדות השונים ובאים לידי ביטוי ביצירה בכל התחומים. אנו סבורים, שגישה רב־תחומית ותצוגה משולבת של האומנויות והעיצוב, המנסחות דיאלוגים חדשים ומבטלות היררכיות קודמות, תוכלנה לשקף במלואם את רוח התקופה ואת תחומי היצירה הדינמיים והמשתנים תדיר ולעשות עמם צדק.

ד״ר דבי הרשמן, סמנכ״לית ואוצרת ראשית: ״מוזיאון ארץ ישראל ימשיך לחגוג את מחויבותו לתרבות החומרית המקומית, בתערוכה מקיפה שתעסוק בהיסטוריה, בחדשנות טכנולוגית, באמנות ובעיצוב בזיקה לעבר־הווה ובמחשבה לעתיד. פרויקט חדשני זה, הנערך בפעם הראשונה בארץ, יכלול תערוכה מרכזית ותערוכות לווין שיתפרסו ברחבי חללי התצוגה של המוזיאון ובביתנים השונים. רוחב היריעה ישמש אבן שואבת לקהל מבקרים גדול ומגוון שיטיל זרקור מעצים על אמנות הקרמיקה ועל כל אחד מהתחומים השונים האחרים״.

במסגרת הביאנלה יתקיימו פעילויות בשיתוף הקהל של סדנאות, הרצאות ודו־שיח מפרה בהשתתפות מוסדות אקדמיים, אמנים ויוצרים מהארץ והעולם. התערוכה תלווה בקטלוג מקיף שיציג במבט רחב ומאיר עיניים תמונת מצב עכשווית של האמנויות הישראליות.

קול קורא להגשת עבודות התפרסם באתר המוזיאון; מועד אחרון להגשת עבודות: 30.4 10.5.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden