כל מה שחשוב ויפה
נועם רבינוביץ מתוך ״חיטה״ במוזיאון הנגב. צילום: רן ארדה

הרשימה המשותפת // 14.2.2019

אנה טיכו, נעם רבינוביץ ודוריס ארקין במוזיאון הנגב; אנה ים, ישראל קבלה וגיא זגורסקי במוזיאון אשדוד; ״פתגם וגם״ של ג׳וני ירום; פרחי ארצנו במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון

אנה טיכו, נעם רבינוביץ ודוריס ארקין במוזיאון הנגב

שלוש תערוכות יחיד תיפתחנה במוזיאון הנגב לאמנות ביום רביעי (20.2), יפגישו בין דורות של אמנים שיצרו תוך התבוננות מתמדת בסובב אותם (אוצרת: דליה מנור). בתערוכה ״חיטה״ של נעם רבינוביץ, מוצגים לראשונה ציורי חיטה שגידל לאורך כמה שנים בשטח המוזיאון ושחקר אותה בעצמו. הפסלת דוריס ארקין תציג עבודות חדשות שעשויות מחפצי מתכת ״זרוקים״ משולבים בחומרים רכים, כמו תחרה, שאותם היא מלקטת מהסביבה הקרובה או מרחבי העולם. לצידם תוצג תערוכה של האמנית אנה טיכו, שעבודותיה כמעט ולא הוצגו מחוץ לירושלים. המפגש עם רישומיה מגלה עושר של אמצעים, נקודות מבט ופרשנות אישית, שחושפים את האיכויות שלה כאמנית.

אנה ים, מתוך אולימפוס במוזיאון אשדוד

אנה ים, ישראל קבלה וגיא זגורסקי במוזיאון אשדוד

במוזיאון אשדוד לאמנות יפתחו במוצאי שבת (16.2) תערוכה ראשונה בסדרת תערוכות מאוסף האמנות של האספן ישראל מקוב, שתציג דימויים של לאה ניקל ומשה קופפרמן, שניים מגדולי הציור המופשט. בנוסף תיפתחנה שלוש תערוכות יחיד: התערוכה ״אישון לילה א״ של הצייר ואמן המיצב ישראל קבלה, התערוכה ״מקדם הספק (cos φ)״ של האמן גיא זגורסקי והתערוכה Olympus של הצלמת אנה ים (אוצרת: רוני כהן־בנימיני).

ים מציגה מסע צילומי מתמשך שערכה בשנים האחרונות. במהלך פסבדו־מחקרי היא בנתה בשיטתיות מעין ״ארכיון״ או ״בנק דימויים״ רחב־הקף, שנאסף כולו מתוך אלבומי תצלומים של משפחות מהגרים שעלו בגל העלייה הגדול שהגיע לכאן מברית המועצות לשעבר בשנות ה־90 של המאה ה־20. אוסף זה הוליד גוף עבודות רחב ומרתק, שחלקים מתוכו מוצגים בתערוכה במוזיאון אשדוד לאמנות ובספר המלווה אותה. התערוכה מסכמת מהלך של הבשלה ביוגרפית, תרבותית ואמנותית, שמקורו בשבר הביוגרפי של האמנית – ההגירה לישראל, כחלק מגל עלייה גדול זה. היא מציעה מבט אישי וקולקטיבי אל לב ליבן של שנות ההגירה הללו.

https://youtu.be/ZDZwGsj6-Ho

פתגם וגם של ג׳וני ירום

הספר ״פתגם וגם״ שיצר ג׳וני ירום – מנהל חברה לייעוץ טכנולוגי למוסדות פיננסיים – הוא משחק אינטליגנטי שבו על הקורא לנחש פתגמים, ביטויים, ניבים או משלים שמוצגים באמצעות איורים משעשעים ומקוריים של המאייר יובל רוביצ׳ק. מעבר לספר המודפס – שהושק בקמפיין הדסטארט – אפשר לגשת להרחבות באמצעות אפליקציה או על ידי סריקת קוד QR שמוצג בסוף כל דף ומוביל לעמוד נחיתה שבו מוצג מידע נוסף המכיל ביבליוגרפיה לכל פתגם ולעתים סרטון או סיפורים הקשורים לפתגם או אף כתיבה בחרוזים על מקורותיו. בספר מעל 100 חידות בהם מגוון רחב של פתגמים, ביטויים, סלנג, קלישאות ומשלים.

הדס עפרת, מתוך ״פרחי ארצנו״ במרכז לאמנות דיגיטלית. צילום יותם זיו, 2017

פרחי ארצנו במרכז לאמנות דיגיטלית

התערוכה פרחי ארצנו, שתיפתח במוצאי שבת 16.2 במרכז לאמנות דיגיטלית, חולון, תעסוק במבט האנושי־מדעי בצמחים ובשימוש בצמחים להגדרה עצמית של קהילות ולאומים. איזה סיפור מספרים לנו צמחים ביחס לחיים ולתרבות? כיצד צמחים מסוימים מגדירים מי נמצא בתוך ומחוץ לקהילה? מה אפשר לעשות עם צמחים ומה אסור? כיצד שימוש בצמחים הופך לצורת תקשורת עם גורמים אחרים? התערוכה מציעה להתבונן בצמחים, ובצמחים מסוימים במיוחד (עץ הזית, היהודי הנודד, הרקפת, הערבה הבוכיה, ערכובית הגלגל ואחרים), במבט מחודש: כצורה של תקשורת בין קבוצות, כמדיום מתווך ומפריד, בינן לבין עצמן, ובינן לבין הפרטים המרכיבים אותן. משתתפים: אלה ליטביץ, אפי ואמיר, הדס עפרת, ענת ברזילי, תמר לצמן, דורית ביאלר, נועה גיניגר, רלי דה פריס, אינדרה שרפיטייט (ליטא). אוצר: אודי אדלמן.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden