כל מה שחשוב ויפה
נוי פוליבה, המניפסטו של שנקר בדיזנגוף סנטר. צילום: אחיקם בן־יוסף

הרשימה המשותפת // 21.2.2019

שנקר מצמיחים אופנה בדיזנגוף סנטר; חלל חדש לגלריה חנינא; שוטטות בין יצירות סאונד במרכז לאמנות דיגיטלית חולון

אופנה צומחת משנקר בדיזנגוף סנטר

״המניפסטו של שנקר״, תערוכת אופנה יוצאת דופן, תוצג בדיזנגוף סנטר בתל אביב בתחילת השבוע הבא, בין התאריכים 24־27 בפברואר, ובמרכזה עומד אחד הנושאים הבוערים והחשובים בעולם האופנה כיום – נושא הקיימות. תעשיית האופנה הינה התעשייה השניה המזהמת ביותר של הסביבה (אחרי נפט). היא אחראית לצריכה מופרזת של מים, פליטת פחמן דו־חמצני וחומרים רעילים הנספגים באדמה ובמי שתייה, ייצור מיליארדי טונות של פסולת וניצול כח אדם במדינות עולם שלישי – טביעת האצבע הגסה שמשאירה תעשיית האופנה על פני הכדור מטרידה כיום את המדענים, כמו גם את אנשי הענף.

בתערוכה יוצגו דגמים שנוצרו במהלך קורס קיימות, ״אתחול אופנה״ בהנחיית אורית פרייליך, במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. הדגמים יוצרו במסורת הסלואו־פאשן והם נשענים על פרמטרים של קיימות: Re-used, Re-constructed, Re-cycled. כל הדגמים עשויים משאריות בדים של מעצבים ישראלים ומותגי אופנה מובילים – רונן חן, ירון מינקובסקי, ליהי הוד, אתא, ספידו ונעמי מערבי – בשילוב חומרים שונים ומשונים, מעור של ספה שנמצאה מושלכת ברחוב, דרך מדי כבאים ישנים ועד למגבונים ובדי אל־אריג משאריות של מפעל בגליל העליון. לצד הדגמים יקימו הסטודנטים ״הר בגדים״ בגובה שלוש קומות, שנועד לעורר מודעות צרכנית בקרב העוברים ושבים. הסטודנטים ישהו בתערוכה ויפגשו את הקהל. חברת דיזנגוף סנטר תעניק פרסים לסטודנטים מצטיינים של הקורס.

הגלריה של דיזנגוף סנטר (בקומת הקרקע, ליד רנואר), 24־27 בפברואר. הכניסה חופשית. שעות הפתיחה: 10:00־22:00.

נועה טרלובסקי, המניפסטו של שנקר בדיזנגוף סנטר. צילום: אחיקם בן־יוסף

תומר סטולבוב, המניפסטו של שנקר בדיזנגוף סנטר. צילום: אחיקם בן־יוסף

חנינא: קבוצתית בחלל החדש

גלריה חנינא חנכה בשבוע שעבר את חלל חדש בשביל המרץ 5, תל אביב, בתערוכה קבוצתית עת At, בהשתתפות: אוליביה הילד, מיכל טוביאס, מתן אורן, טל גולני, פלורה דבורה, רננה נוימן, אברהם קריצמן (נעילה: יום שבת, 9.3.19, 14:00). העבודות בתערוכה מבקשות לחשוב ולהגיב אודות גורלן של יצירות אמנות לפני, לקראת ולאחר תצוגתן, עם חזרתן למקומן. כאשר עבודות אינן מוצגות, נוצר גל הדף שפועל בו־זמנית קדימה ואחורנית חזרה אל האמן: עבורו הן חלק מרצף של פעולות ותהליכים, שקשורים בהתהוות היצירה. האמנים המשתתפים בתערוכה עבדו יחד במשך השנה האחרונה במפגשי סטודיו ודיונים במחשבה על מצבה המוצל, המוצנע והרפלקטיבי של פרקטיקת האמנות שלהם, כאשר היא רחוקה מאורות הגלריה. העבודות בתערוכה נעות על הציר שבין תוצרי לוואי של פעולות היצירה ואלמנטים המשמשים לאחסון ולהובלה, דרך גופים שנבנו על מנת לייצר פסלים ותהליכים שמיועדים לרפלקציה שלאחר יצירת העבודה, ועד להחדרה של הנזקים אשר נוספו במשך הזמן אל לב העבודה עצמה.

מתן אורן בגלריה חנינא (צילום מ״ל)

טל גולני בגלריה חנינא (צילום מ״ל)

רוזנה צונד במרכז לאמנות דיגיטלית (צילום מ״ל)

המרכז לאמנות דיגיטלית: הולכים לאיבוד בסאונד

המדיטק חולון, המרכז לאמנות דיגיטלית וביה״ס מוסררה לאמנות וחברה, חברו יחד לאירוע ״הליכה לאיבוד״ – שוטטות בין יצירות סאונד־ארט, שיתקיים ביום חמישי הבא,28.2 בשעה 19:00, במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון (ניהול אמנותי: דפנה קרון). הקהל מוזמן לשוטט בין יצירות סאונד־ארט המפוזרות ברחבי המרכז לאמנות דיגיטלית – במבנה שהיה בעברו בית ספר. בכל חלל יצירה שונה, אשר מזמינה את הקהל פנימה, לעתים כצופה, לעתים כמשתתף. בסיום הערב מופע מיוחד של מקהלת גיא בן הינום.

הליכה לאיבוד הוא מצב אקטיבי ופסיבי, מפתה וקודר, משברי אך משחרר. ההליכה לאיבוד היא מצב נפשי, תודעתי או מרחבי, אשר יכול להתפרש גם כקריאת נגד לתרבות העכשווית, הקפיטליסטית. בהקשרים קולקטיביים, הליכה לאיבוד נתפסת גם בהיבט דתי, מדיני ופוליטי. אל מולה ניצבת אי־ההליכה לאיבוד, הקשורה בעידן העכשווי, בו האדם נמצא תחת ניטור ומעקב מתמיד על ידי המדיות הדיגיטליות ואינו יכול להיעלם אף פעם.

בהשתתפות התכנית ללימודים מתקדמים במוזיקה אקספרימנטלית ואמנות הסאונד, מוסררה. אמנים אורחים ומשתתפים נוספים: מטווי שפירא, חגית אונמני רובינשטיין, בר אלטרס, רוזנה צונד, אבנר כהן, משה סילבר, יפעת זיו , פיי שפירו, מקהלת גיא בן הינום.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden